Vladimír Ráž: Idol, gentleman, záletník a pan Herec

Herec Vladimír RÁŽ.

Chybělo málo a legendární česká filmová pohádka Pyšná princezna by měla úplně jiného krále Miroslava. Troufáme si tvrdit, že by nejspíš nebyl ani zdaleka tak charismatický jako Vladimír Ráž. I když byla pohádka natočená už před čtyřiašedesáti lety, stejně si ji každé Vánoce rádi pustíme.

Na tak krásné lidi a znamenité herce, jakými byli král Vladimír Ráž a princezna Alena Vránová, se dá koukat pořád dokola.

Chtěl být lékařem

Původně se chtěl stát doktorem, ale v roce 1942 nacisté zavřeli vysoké školy, a tím padly veškeré sny Vladimíra Ráže o studiu medicíny. Protože ale velice rád recitoval, neváhal a sáhl po náhradní variantě – přihlásil se ke studiu herectví na pražské konzervatoři. Povedlo se. Zkoušky udělal a byl přijat. A v podstatě hned od začátku se vezl na vlně úspěchu.

Také vás může zajímat ...

Režiséři, které upoutal svým mužným vzhledem a hlasem, oceňovali i jeho talent a zodpovědný přístup k práci. Filmovat začal už během studia, k těm úplně prvním filmům patří Mrtvý mezi živými a Alena. Když se ukázalo, jak hodně ho má kamera ráda, nenechaly na sebe další role samozřejmě čekat.

I když toho za celý svůj život natočil opravdu hodně, dobrý a spravedlivý král Miroslav zůstane jeho zdaleka nejznámější filmovou rolí.

Láska před kamerou

Traduje se, že mezi králem Miroslavem a princeznou Krasomilou přeskočila jiskra hned během prvního natáčecího dne: „Bylo vidět, že lásku nehráli, oni jí před kamerou žili,“ prohlásil později v jednom z rozhovorů režisér pohádky Bořivoj Zeman. Milostný vztah mezi oběma mladými charismatickými herci byl ovšem nežádoucí – oba už totiž nosili na rukou snubní prstýnky.

A oba se chtěli ihned rozvést se svými současnými partnery. Zrodil se skandál, který byl řešen na nejvyšší politické úrovni. Mějme na paměti, že pohádka se natáčela během tuhých padesátých let. Jedinou mocnou silou v zemi byla v té době komunistická strana a ta mohla téměř vše – třeba lézt lidem do jejich nejhlubšího soukromí.

Vladimír Ráž byl tenkrát ženatý s o rok starší herečkou Alexandrou Myškovou, s níž měl syna. (Později oba emigrovali do Norska a už tam zůstali). Ve srovnání s tím, co doprovázelo rozvod Aleny Vránové, bylo Rážovo manželství ukončeno bez větších tahanic a ostudy.

Dalo by se říct, že skoro až s grácií a elegancí.

Pysna princezna_CT_Ráž a Vranova03

Cena za lásku

Zato na té druhé straně se odehrávalo opravdové absurdní drama. První manžel herečky, Pavel Kohout, byl spisovatel, kovaný komunista a funkcionář svazu mládeže, obdivovatel Stalina a kamarád vysoce postavených soudruhů. Alena si ho brala velice mladá. Její láska a obdiv k mladému spisovateli prý ale vydržela sotva pár týdnů, údajně se z něj vyklubal pěkný despota.

Ten pak ze života své manželky a jejího hereckého partnera udělal doslova peklo. Vztah Ráže a Vránové se Kohoutovým přičiněním začal řešit na nejvyšší stranické úrovni, jejich soukromí probírali svazáci na svých schůzích. Žárlivý manžel šel dokonce tak daleko, že napsal divadelní hru Dobrá píseň o padouchovi, který odloudil dobrému poctivému komunistovi manželku.

Její poselství bylo jasné – ten, kdo dokáže rozvrátit rodinu, je schopen ohrozit i socialistické zřízení. Hra se opravdu hrála a diváci, kteří stranili krásné Aleně, se dobře bavili.

Zato druhá strana barikády – komunisté – pozvali Vránovou před stranickou komisi, kde musela vysvětlovat své selhání.

Zazvonil zvonec… a přišly nevěry

Král Ráž se tedy do své princezny během natáčení bláznivě zamiloval, princezna lásku opětovala, zazvonil zvonec… a žili šťastně až do smrti. Takhle to chodí v pohádkách. Realita byla pochopitelně jiná. Zpočátku manželství fungovalo, obě hvězdy zbožňovaly svou dceru Markétu i sebe navzájem. Dařilo se jim i na poli pracovním – šly z role do role.

Ovšem v době největší popularity se začaly objevovat první problémy. Neodolatelný herec, kolem kterého se neustále houfovaly fanynky, nedokázal odolat jejich svodům. Měl krátkodobé avantýry a později dokonce i nějaké vážnější vztahy. Temperamentní manželka, kterou jeho chování hodně štvalo, mu posléze nevěru oplatila. Navázala vztah s veterinářem, který léčil jejich kočku.

Svým novým poměrem se před manželem vůbec netajila. Naopak.

A to byl začátek konce.

Ráž a dcera Markéta_reprofoto z knihy Vladimír Ráž Po stopach krále Miroslava01

Konec pohádky

Ješitný Ráž její nevěru nevydýchal – razil teorii, že to, co je tolerováno u mužů, si žena dovolit nesmí. Nastalo období italské domácnosti. V jejich vztahu se vždycky vyskytoval někdo třetí a čtvrtý. O rozvod nakonec požádala Vránová a to až po dlouhých letech – v době, kdy bylo dceři Markétě osmnáct.

Dcera hvězd a její pád na dno Markéta, dcera dvou hereckých legend a vymodlené dítě, které se v podstatě narodilo do zlaté kolébky, dopadla bohužel velice špatně. Dvakrát se vdala (poprvé, stejně jako její maminka, hodně mladá). Její druhý manžel propadl drogám, ona sama začala nadmíru pít.

Byla sice velice vzdělaná – vystudovala filologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, hovořila plynně čtyřmi světovými jazyky, udělala si doktorát a jako tlumočnice hodně cestovala – přesto svůj život přestala zvládat. Propadla alkoholu, přišla o byt i o majetek. Její maminka se jí snažila zachránit, dělala pro ni první poslední, jen aby se Markéta závislosti zbavila.

Ta ale pila dál, ke konci už se dostavila i alkoholová demence.

V pětapadesáti to její těžce zkoušená játra a ledviny přestaly zvládat a ona zemřela jako naprostá troska ve velmi neutěšených podmínkách.

Třetí žena, druhá dcera, pokojný odchod

Třetí manželství uzavřel Ráž s Olgou Hnátkovou. Pracovala jako vychovatelka a herectví se dotkla jen velmi letmo – přivydělávala si jako komparsistka v divadle. Byla o osmadvacet let mladší než její manžel. Narodila se jim dcera Veronika, která je velmi půvabná – její obličej je vzácným mixem tatínkových i velmi výrazných maminčiných genů.

Veronika pracuje jako moderátorka v komerčním rádiu a dobře zpívá. Na tuhle dceru by byl slavný táta opravdu hrdý. Vladimír Ráž zemřel v sedmasedmdesáti letech – doma ve spánku.

Ještě tři dny před smrtí natáčel televizní seriál Zdivočelá země.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...