Vladimír Ráž – Která žena by nechtěla krále Miroslava?

Původně se chtěl stát lékařem, ale v roce 1942 nacisté zavřeli vysoké školy a tím sny Vladimíra Ráže o studiu medicíny padly. Protože rád recitoval, neváhal a sáhl po náhradní variantě – přihlásil se ke studiu herectví na konzervatoři. Zkoušky udělal a byl přijat. A v podstatě hned od začátku se vezl na vlně úspěchu.

Vynikající herec

Také vás může zajímat ...

Režiséři, které upoutal svým mužným vzhledem a hlasem, oceňovali i jeho talent a zodpovědný přístup k práci. Filmovat začal už během studia. I když toho za celý svůj život natočil opravdu hodně, dobrý a spravedlivý král Miroslav zůstane jeho nejznámější filmovou rolí. Prosadil se nejen ve filmu, ale i v televizi a dabingu. Jeho největší láskou bylo ale od začátku divadlo.

V roce 1954 zakotvil v Národním divadle a zůstal zde až do konce života. Milostný vztah mezi Miroslavem a Krasomilou byl nežádoucí – oba už nosili na rukou snubní prstýnky. A oba se chtěli ihned rozvést se svými současnými partnery. Zrodil se skandál, který byl řešen na nejvyšší politické úrovni. Mějme na paměti, že pohádka se natáčela v padesátých letech.

Jedinou mocnou silou v zemi byla v té době komunistická strana a ta mohla téměř vše. Ve srovnání s tím, co doprovázelo rozvod Aleny Vránové (87), bylo Rážovo manželství ukončeno skoro až s grácií a elegancí. Zato na té druhé straně se odehrávalo drama. První manžel herečky Pavel Kohout (91) byl spisovatel, komunista a kamarád vysoce postavených soudruhů. Alena si ho brala velice mladá.

Její láska k mladému spisovateli vydržela sotva pár týdnů, údajně se z něj vyklubal despota. Ten pak ze života své manželky a jejího milence udělal doslova peklo. Vztah Ráže a Vránové se Kohoutovým přičiněním začal řešit na nejvyšší stranické úrovni, jejich soukromí probírali svazáci na schůzích.

Žárlivý manžel šel tak daleko, že napsal divadelní hru Dobrá píseň o padouchovi, který odloudil hodnému komunistovi manželku. Její poselství bylo jasné – ten, kdo dokáže rozvrátit rodinu, je schopen ohrozit i socialistické zřízení. Hra se opravdu hrála a diváci, kteří stranili krásné Aleně, se dobře bavili.

Zato druhá strana barikády – komunisté – pozvali Vránovou před stranickou komisi, kde musela vysvětlovat své selhání.

Přišly nevěry

Král Ráž se tedy do své princezny během natáčení bláznivě zamiloval, princezna lásku opětovala, zazvonil zvonec a žili šťastně až do smrti. Realita byla pochopitelně jiná. Zpočátku manželství fungovalo, narodila se Markéta (†55). Dařilo se i na poli pracovním. Začaly se objevovat první problémy. Neodolatelný herec, kolem kterého se neustále houfovaly fanynky, nedokázal odolat jejich svodům.

Měl krátkodobé avantýry a později vážnější vztahy. Vránová mu nevěru oplatila. Navázala vztah s veterinářem, který léčil jejich kočku. Novým poměrem se netajila. Naopak. Ješitný Ráž její nevěru netoleroval. Nastalo období italské domácnosti. Ve vztahu se vždy vyskytoval někdo třetí a čtvrtý. O rozvod nakonec požádala Vránová a to až po letech – v době, kdy bylo Markétě osmnáct.

Markéta dopadla bohužel velice špatně. Dvakrát se vdala. Druhý manžel propadl drogám, ona sama začala pít. Byla sice velice vzdělaná – vystudovala filologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, hovořila plynně čtyřmi světovými jazyky, udělala si doktorát a jako tlumočnice hodně cestovala – přesto svůj život přestala zvládat. Propadla alkoholu, přišla o byt i o majetek.

Maminka se jí snažila zachránit, dělala pro ni vše, jen aby se Markéta závislosti zbavila. Ta ale pila dál, ke konci už se dostavila i alkoholová demence.

V pětapadesáti to játra a ledviny přestaly zvládat a ona zemřela jako troska v neutěšených podmínkách.

Třetí žena

Třetí manželství uzavřel Ráž s Olgou Hnátkovou. Pracovala jako vychovatelka a přivydělávala si jako komparzistka v divadle. Byla o osmadvacet let mladší. Narodila se jim dcera Veronika (38), která je velmi půvabná – její obličej je vzácným mixem tatínkových i velmi výrazných maminčiných rysů. Veronika pracuje jako moderátorka v rádiu a hezky zpívá.

Na tuhle dceru by byl slavný táta opravdu hrdý, tím spíš, že se narodila jednoruká. Ráž nakonec zemřel doma ve spánku.

Ještě tři dny před smrtí však natáčel televizní seriál Zdivočelá země.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...