Vladimír Tesařík – Za to, že neměl helmu, zaplatil životem

Vladimír Tesařík byl synem známého generála Richarda Tesaříka (†51), který bojoval ve druhé světové válce a v padesátých letech skončil na několik měsíců ve vězení. Vladimír se zajímal o hudbu už od dětství, ale dlouho pouze na amatérské úrovni. Svůj volný čas zasvětil také divadlu a atletice.

Spolu se starším bratrem Richardem (72) založil v roce 1975 skupinu Yo Yo Band, která patřila v tehdejším Československu k průkopníkům takzvané černé hudby. Skladby v sobě nesly prvky soulu a později také reggae, latiny a popu. Na hudební scéně se Yo Yo Band prosadil až v polovině devadesátých let albem Karviná, které bylo ověnčeno několika cenami.

Také vás může zajímat ...

Za svou dlouhou existenci se v kapele vystřídala řada muzikantů, pouze oba bratři zůstali. Dokonce se spolu objevili i v několika muzikálech, nelze nezmínit napřílklad Hamleta. Co se pak stalo, přišlo jako blesk z čistého nebe.

Byla to tragédie, kterou nikdo nečekal.

Devět dnů bojoval

Krásné slunečné počasí zlákalo poslední květnovou sobotu roku 2003 Vladimíra Tesaříka, mladšího ze slavné sourozenecké dvojice, k projížďce na kole. Teplým paprskům neodolal a vyjel do Stromovky. Domů už se ale nikdy nevrátil. Letos v červnu uplynulo už patnáct let od chvíle, kdy naprosto nepochopitelně vyhasl život skvělého skladatele a zpěváka kapely Yo Yo Band.

Osudným se mu stal na první pohled docela nevinný pád z kola. Nikdo z blízkých si ani v nejmenším nepřipouštěl, že by mohl být jeho život v ohrožení. Krátce po nehodě totiž telefonoval manželce a mluvil i se svým starším bratrem Richardem.

Podle toho, co se z hovoru dozvěděli, usoudili, že má nejspíš zlomenou jen klíční kost a bude v pořádku.

Co by se mohlo stát

Zatímco muzikant Richard Tesařík v klidu svého domova nabíral energii na společné večerní představení muzikálu Galileo, jeho bratr Vladimír se ve Stromovce domníval, že si pádem z bicyklu způsobil jen nějaké banální zranění. Netušil, že osudným se mu stane, že usedl na kolo bez helmy. Utrpěl několik menších poranění, která na první pohled nijak vážně nevypadala.

„Odpoledne mi zavolala jeho manželka, že se brácha zranil po pádu z kola, tak jsem mu hned volal,“ popisuje Richard ten nešťastný den.

„Řekl mi, že má asi zlomenou klíční kost, protože mu tam nějak chrastí, a že mu teče krev z ucha,“ vybavuje si.

V sanitce upadl do kómatu

Mezitím co spolu sourozenci mluvili, dorazila přivolaná záchranka. „Někdo mu vzal telefon z ruky a cizí hlas mi sdělil, že mi zavolá později,“ vzpomíná Richard Tesařík na chvíli, kdy slyšel svého bratra naposledy. Víc už si říct nestihli. Že je Vladimírův stav vážný, to si Richard v žádném případě nepřipouštěl. Nic tomu totiž nenasvědčovalo.

Zpěvák také vzpomínal, že po nehodě bratrovi volali také z divadla, ať si nedělá starosti, že za něho náhradu na večer seženou. Zřejmě ale ještě v sanitce během převozu do střešovické nemocnice upadl zraněný Vladimír do kómatu. Dalších devět dní udržovali lékaři člena kapely Yo Yo Band v umělém spánku. O tom svého švagra později informovala Vladimírova manželka.

Až tehdy prý pochopil, že je to s bratrem asi hodně špatné.

Ale stále doufal, že všechno bude v pořádku.

Oživování bylo marné

Zpráva, že je Vladimír v umělém spánku, Richarda zneklidnila. Nic horšího, co by se mohlo ještě stát, ho ale nenapadlo. Lékaři totiž rodině řekli, že pacienta za dva dny probudí. To se ale nestalo. Jeho stav nebyl totiž stabilní, hodně kolísal. Během pobytu v nemocnici byl dokonce dvakrát oživován, potřetí však byly veškeré pokusy lékařů přivést oblíbeného zpěváka zpět k životu zcela marné.

Po devíti dnech v umělém spánku těžce zraněný cyklista umírá. Vyčerpané Vladimírovo tělo následkům tragické a jen zdánlivě banální nehody podlehlo. Příčinou nečekané smrti skvělého muzikanta, skladatele a spoluzakladatele kapely Yo Yo Band byl podle lékařů rozsáhlý otok mozku a celkové selhání organismu. 9.

června 2003 tak česká hudební scéna přišla o další ze svých zářivých hvězd.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...