Vladimíra Brabce dvakrát zradilo srdce přímo na veřejnosti!

„Mám kolem sebe spoustu andělů. Oni vědí, že jsem jejich kamarád, a vždycky mi pomohli.“

Tváří v tvář smrti se během svého života podíval Vladimír Brabec (+83) celkem třikrát. Přežil dva infarkty, jeden na jevišti, druhý na ulici. A kromě toho málem doplatil na jednu osudovou chybu při létání větroněm.

Rodiče Vladimíra Brabce (+83) byli ochotníky, on sám ale o herectví v dětství nepřemýšlel. Jednoho dne náhodně objevil náborový leták pro děti do divadelního představení. Přihlásil se a tím odstartovat bohatou kariéru.

Také vás může zajímat ...

Studium na konzervatoři mu doporučila jedna paní z divadla. Pak vystudoval i DAMU a jako spousta tehdejších herců začínal na oblastních scénách. Odtud pak zamířil přímo do Národního divadla.

Nebezpečný koníček

Svoji partnerku na celý život našel poměrně brzy. Už v jednadvaceti letech se oženil a se svojí ženou Naďou (+84) zůstal pak o celý život. Ze svatby byl prý tehdy dost nervózní a všechny popoháněl, aby obřad nezmeškali. Dopadlo to tak, že na Staroměstskou radnici, kde se svatba konala, přišli o hodinu dřív a museli čekat.

Vladimírova žena si pak po boku svého muže prožila chvíle jeho slávy i situace, kdy ho někteří lidé neměli rádi kvůli jeho životní roli. A také se musela často bát o jeho život, protože známý herec měl nebezpečného koníčka. Miloval létání a parašutismus.

Na konci 40. let ho totiž jednou vyhecoval letáček s mladými parašutistkami, kde bylo napsáno „I my to dokážeme!“. Rozhodl se, že ani on se skákání nebojí, absolvoval půlroční výcvik a pak se prvně proletěl vzduchem. Našel tak své celoživotní netradiční hobby.

Pád ho od létání neodradil

Láska k létání ho přivedla až na pokraj smrti. V květnu roku 1970, pět dnů před svými šestatřicátými narozeninami, pilotoval větroň za nepříznivého počasí. Foukal silný vítr.

Chtěl doletět na letiště, i když byl ve výšce pouhých dvou set metrů. Křídlem ale zavadil o lampu veřejného osvětlení. „Bylo zle,“ vzpomínal. „Nemyslíte vůbec na to, co se vám stalo, že můžete zemřít.

Koukáte, co s tím udělat. Minul jsem maminky s kočárky a tou vahou a rychlostí jsem spadnul do rozkvetlých švestek.“ Větroň se rozlomil a Vladimír v něm zůstal zaklíněný. Začal z toho stresu plakat. Neodradilo ho to ale od dalšího létání, jen si už potom dával větší pozor na špatná rozhodnutí.

Po infarktu závodil s jedoucím vlakem!

Když mu v 70. letech zavolali z Československé televize a nabídli mu hlavní roli v kriminálním seriálu, Vladimír moc dlouho neváhal. Ještě nikdy předtím vyšetřovatele nehrál. První scénáře, které si mohl přečíst, byly poněkud jiné než ty, které byly později natočeny. Jenže vycouvat už nemohl. Herce čekalo hodně náročné období natáčení.

Musel vstávat každý den v šest hodin ráno a domů se vracel až po osmé večer. Známí Vladimírovi prorokovali, že seriál Třicet případů majora Zemana ho zničí. Jejich varování se tak trochu vyplnila. Jednak tím, že v pouhých jednačtyřiceti letech ho postihl první infarkt. Stála za tím zcela jistě přepracovanost.

Vladimír hrál tehdy v Národním divadle představení Cyrana z Bergeracu a během inscenace zkolaboval. 2002. „Roli jsem nějakým způsobem dokončil a z jeviště odešel. Potom mě odnesli, přijela sanitka a já se ocitl v nejbližší nemocnici,“ popisoval v knize vzpomínek. Bylo tím ohroženo i natáčení zmíněného seriálu, ale Vladimír se brzy zotavil.

Hned první scéna, kterou pak absolvoval, byl závod s jedoucím vlakem. Zvládl to bez problémů. Druhý infarkt ho zasáhl v roce 2002 na Václavském náměstí. Měl štěstí, že kolem právě procházeli dva studenti medicíny a ti mu zachránili život.

„Mám kolem sebe spoustu andělů. Vědí, že jsem jejich kamarád a vždycky mi pomohli,“ prohlásil po letech, když na tuto příhodu vzpomínal. Smrt si pro něho přišla v roce 2017 – zemřel v nemocnici na onkologickém oddělení, obklopený svými blízkými.

Splnil se mu sen, když mohl mluvit se slavným hercem!

Kromě běžného herectví byl Vladimír Brabec i mistrem dabingu a získal za to mnoho ocenění. Mohli jsme ho slyšet třeba, jak namluvil Jacka Lemmona (+76) ve slavné komedii Někdo to rád horké.

Daboval i Marcella Mastroianniho (+72), se kterým se dokonce osobně setkal. Italský herec totiž při návštěvě Prahy přišel do Národního divadla. Vladimírovi se tak naskytl úžasný zážitek: se slavnou filmovou hvězdou poseděl a prostřednictvím překladatelky i popovídali!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama