Vlastimil Brodský – Z českého Freda Astaira se stal Otcem vlasti

Skřítek Hajaja měl neuvěřitelný talent zlomit srdce každé ženy. Janě Brejchové ale nedokázal odpustit, že odešla za jiným. Vrátil se k první ženě. Přesto zvolil tragický odchod ze světa.

Šampion v dobývání ženských srdcí i celoživotní hypochondr. Jeden z nejlepších českých herců minulého století, milovník dobrého jídla, nebo člověk, kterého stíhaly těžké deprese! Jaká je vlastně pravá tvář Vlastimila Brodského? Ještě předtím, než se stal hvězdou filmového plátna a televizních obrazovek, se prosadil jako vynikající tanečník.

Také vás může zajímat ...

Bróďova maminka, ochotnice tělem i duší, často vzpomínala, že jako kluk ji sice pravidelně doprovázel na zkoušky, ale o herectví nejevil vůbec zájem.

Zato, když si s kolegy udělali pauzu, hned vyskočil na pódium a piloval své taneční krůčky.

Hvězda nočních revue

Jakmile se rodina Brodských přestěhovala do Prahy, nechal se tehdejší student gymnázia zapsat do herecké školy E. F. Buriana, kde se zdokonaloval v tanci. Po večerech si pak chodil přivydělávat ke kapesnému do vyhlášených pražských nočních revue, kde vystupoval jako skvělý stepař. Za to, že se nadějný tanečník Vlastimil Brodský stal hercem, může E. F. Burian (†55).

Zkušený principál přemluvil studenta své herecké školy, aby dal vale představě, že bude novým Fredem Astairem (†88), a z pomyslného tanečního parketu přestoupil na divadelní prkna.

Díky tomu získalo vinohradské divadlo na 36 let geniálního herce a film a televize svého majora Huga z Rozmarného léta, Očenáše z filmu Všichni dobří rodáci, v Noci na Karlštejně Otce vlasti Karla IV., laskavého krále Hyacinta z Arabely, či důchodce Františka Hánu z Babího léta. Za posledně jmenovanou roli obdržel Českého lva 2001 za Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Jeho hlas pomáhal uspávat celé generace českých dětí, když jim coby Hajaja předčítal v Československém rozhlase pohádky na dobrou noc.

Dospělí zase obdivovali jeho schopnosti dokonalého dabéra.

Ženy mu klesaly k nohám

Ačkoli by to do Brodského jen stěží někdo řekl, měl neuvěřitelný talent okouzlit každou ženu. „Co se dobývání ženských srdcí týče, Bróďa byl v tomto ohledu fantastický a musím, ač nerad, uznat, že měl mnohdy větší úspěch než já,“ napsal o něm s velkou úctou Miloš Kopecký (†73) a dodával, že málokdo dokáže zahrát plachého smolaře lépe, než právě Brodský.

Sázka na ženský ochranářský komplex byla prostě trefa do černého.

Naopak, když ho kvůli Jaromíru Hanzlíkovi (72) opustila jeho druhá žena Jana Brejchová (80), nikdy jí to neodpustil. Jeho první manželka Božena „Bíba“ Brodská (†96) do své smrti vzpomínala, že po rozvodu s Brejchovou trávili Vánoce i Nový rok spolu. Na novoroční čočku, kterou vařil, zval prý celou rodinu. Jen Brejchovou ne. Vlastimil Brodský byl ženatý dvakrát.

S první manželkou – tenistkou, tanečnicí a baletkou Boženou „Bíbou“ Křepelkovou – měl syna Marka (61), s herečkou Janou Brejchovou dceru Terezu (52).

Osud mu sice popřál štěstí, co se pozornosti žen týče, v manželství bylo ale všechno naopak. Štěstí mu nepřineslo ani to, že si bral Brejchovou v pátek třináctého ve třináct hodin a včetně novomanželů sedělo u svatební tabule třináct lidí. Po rozvodu na svazek manželský zanevřel. Ne ale na ženy. Ty mu na jeho chaloupce ve Slunečné u České Lípy dělaly společnost až do jeho tragické smrti.

Obvykle nepřijížděly s prázdnou.

Bróďu předcházela pověst milovníka dobrého jídla, a tak se stůl v jídelně pravidelně prohýbal dobrotami. Jeho sousedka Marie Šourková vzpomínala na chvíle, když se od plotu pravidelně ozývalo: „Maru, copak dnes vaříš k obědu?

Že bych zaskočil.“ Nikdy nedokázal odolat bramboráku a bramborovým plackám, z masa si nejvíc pochutnal na pečeném kuřeti a razil zásadu, že oslava bez kupy obložených chlebíčků jako by nebyla.

Aby ke kafíčku bylo vždycky něco sladkého, se postaraly sousedky ve Slunečné, které Bróďovi vždy nosily okoštovat buchty a koláče.

Černý humor hypochondra

„Tím, že je mi špatně prakticky už od narození, jsem si zvykl na to, že jsem pořád v předsmrtném stavu, tudíž se cítím dobře,“ odpovídal na otázky, týkající se jeho zdravotního stavu. Ačkoli to zní jako bonmot, myslel to prý smrtelně vážně. Syn Marek vzpomínal často na jeho černý humor. S oblibou prý sedával u rozpáleného radiátoru s tím, že si pomalu zvyká na žár v krematoriu.

„Jednou jsem mu dal pod stromeček gramofonovou desku. Říkal, že doufá, že není dlouhohrající. Aby si ji do smrti ještě stačil celou poslechnout,“ vzpomínal syn na svého slavného otce.

„Čas od času zajel do nemocnice, že nutně potřebuje prohlédnout, protože je na umření.

Dokonce s sebou míval i pyžamo, protože věřil, že si ho tam nechají,“ líčili i jeho kolegové herci. Většinou pak odjížděl velice zklamán, že mu lékaři žádnou chorobu nenašli. Pár týdnů před odchodem z tohoto světa ho nečekaně skolila mozková mrtvice. V nemocnici ho ošetřující lékař nechal pro jistotu převézt na uzavřené oddělení.

Dokonce mu, v obavě, aby si snad nesáhl na život, sebrali i tkaničky od bot.

Dostal se z nejhoršího, dokonce ho poslali z nemocnice domů na chalupu. Večer před smrtí se mu v oblíbené hospůdce po stejně oblíbených bramborácích udělalo špatně. Lekl se snad, že se mrtvice vrací? Vždycky se děsil bezmoci. Toho, že by mohl zůstat někomu na obtíž. Tak, jak to sám viděl u několika blízkých přátel.

Možná i proto sáhl v dubnu 2002 po pistoli a ukončil svůj život.

Pistoli měl prý na zloděje

„Kolikrát jsem říkala Markovi, aby tátovi tu pistoli vzal. Ale on mi vždycky říkal, že by s ním táta už nikdy nepromluvil. Že měl zbraň jako ochranu proti zlodějům,“ vzpomínala Bíba Brodská. A dodávala, že i kdyby mu tenkrát opravdu zbraň sebrali, poradil by si jinak. Vlastimila Brodského uložili na hřbitově ve Slunečné. Tam, kde předtím on sám nechal pochovat své rodiče.

Tak, jak si to národem milovaný herec přál a na co se tak dlouho chystal.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama