Vlastního potomka se Václav Vydra nedočkal, ale pomohl Janě Bouškové s výchovou dvou dětí!

Nejprve mu dala košem, ale po životní tragédii se jejich cesty znovu spojily!

Život herečky Jany Bouškové (63) poznamenali dva muži. O toho prvního tragicky přišla. Jeho místo nahradil ten, který po ní dávno toužil – Václav Vydra (61).

Bylo jí sedmnáct let a jemu teprve patnáct. Setkali se na konzervatoři a Václav Vydra se do okaté Jany Bouškové okamžitě zamiloval. Usiloval o ní ale marně, i když se opravdu snažil. Ne vždycky se jeho dobrý nápad setkal se stejně dobrým výsledkem – jako když nosil květiny a dopisy za okno, o kterém se domníval, že patří Janě.

Kdyby se býval někdy podíval dovnitř, zjistil by, že je to pokoj jejího otce. Václav se musel časem sportovně smířit s tím, že Jana si ho nevybrala. Stejně jako ona, tak i on dali manželský slib jiným partnerům, rovněž hercům. Tím Janiným byl Petr Svojtka (35). Ten už za sebou měl pár vztahů, které se nepovedly. S Janou by nejspíš zůstal, bohužel došlo k tragédii.

V květnu roku 1982 se nějakým způsobem dostal mezi dva spřažené tramvajové vozy. Byla noc, řidič si ničeho nevšiml. Na kousky rozbité Petrovo tělo pak skoro nebylo možné identifikovat. Svoji smrt si prý zavinil sám. Rád pokoušel osud a jedním ze způsobů byla právě jízda na spřáhle. Jenže když máte nadměrné množství alkoholu v krvi, neodhadnete míru rizika.

Také vás může zajímat ...

Po Petrovi zůstala nejen ovdovělá Jana, ale také jejich malý syn.

I před kamerou nebo na jevišti je poznat, že ti dva si rozumí!
I před kamerou nebo na jevišti je poznat, že ti dva si rozumí!

Návštěva, která už zůstala

Jediným smyslem Janina života se nyní stal její syn. Václav o jejím neštěstí samozřejmě věděl a se ženou, kterou stále miloval, soucítil. Pokusil se tedy dát jejímu životu nějakou novou jiskru. Jednoho zimního dne natáčeli oba v Ostravě a vraceli se zpátky do Prahy v nevytopeném nočním vlaku.

I Václav měl tehdy důvod ke smutku, protože nedávno zemřela jeho matka, legendární herečka Dana Medřická (+62). Jana šla z nádraží domů a šla si lehnout, ale za chvíli jí probudila matka, že za ní někdo přišel. Byl to právě Václav.

„Stál ve dveřích, na hlavě měl klobouk, v podpaží držel přenosnou barevnou televizi a v ruce krásné velké žluté auto pro mého syna,“ popisovala Jana situaci, která jí přesvědčila, že má svého kolegu a někdejšího ctitele z konzervatoře vpustit nejen dovnitř, ale i do svého života.

Potomkovi slavného hereckého rodu se tak splnil jeho sen z raného mládí a se svojí vytouženou láskou konečně žil bok po boku.

Předtím si ale musel vyřešit stávající manželství.

Od slavné maminky zdědil Václav talent.
Od slavné maminky zdědil Václav talent.

Miminko jim osud odepřel

Herečka Dana Homolová (65) už předtím věděla, jaké city vůči Janě kdysi Václav choval. Odešel od ní se slovy, že ji má stále rád, ale Jana ho nyní potřebuje víc. Stal se i náhradním tátou pro syna, kterého jí pomáhal vychovat. Ten už ho znal z dřívějška a měl k němu tedy důvěru. Václav ho učil jezdit na lyžích nebo na koni. Jednoho dne se malý chlapec zeptal, jestli mu může říkat táto.

„Řekl jsem, že samozřejmě ano,“ vzpomínal herec, „on mi pak ale stejně říkal Vašku.“ S Janou chtěl mít i vlastního potomka, ale opět zasáhl osud. Jana sice přišla do jiného stavu, ale jednalo se bohužel o mimoděložní těhotenství. Netušila to. Když zkolabovala, myslela si, že jde o žlučníkový záchvat. Ještě dohrála divadelní představení a potom jí odvezli do nemocnice.

Následky byly fatální: přišla už navždy o možnost dopřát svému synovi sourozence a Václavovi jeho dítě. Naplnila se tak hercova někdejší slova – už na konzervatoři totiž říkal, že bude asi posledním Vydrou. Přijal to ale s hlavou nahoře.

Vztah s Janou byl pro něj důležitější.

Petr Svojtka zemřel tragicky a předčasně.
Petr Svojtka zemřel tragicky a předčasně.

Jen v přítomnosti faráře a svědků

Jejich vztah patří k těm vzorným, se kterými nejsou spojené žádné skandály a nevěry. Jana a Václav k sobě prostě vědí, že k sobě patří. Zvykli si i na své chyby: Jana například na Václavovu nedochvilnost nebo nepořádek na jeho stole. V každém rozhovoru jeden o druhém mluví vždy jen hezky a s úctou. Ke svému společnému životu řadu let nepotřebovali žádné oficiální potvrzení.

Na svatbu ale nakonec přece jen došlo. Opět za to mohla nehoda, při které Jana spadla z koně. Odnesla to čtyřmi zlomenými žebry a když ležela v nemocnici, měla nejrůznější myšlenky. Uvědomila si, že je stále vdovou po Petrovi. Kdyby se s ní něco stalo, tak by i jako vdova zemřela. To neměla v úmyslu. Navrhla proto Václavovi, aby si vzali.

Její partner tehdy potřeboval nastudovat divadelní roli, tak slíbil, že jí své „ano“řekne po premiéře. A jako správný džentlmen splnil slovo. Nešlo o žádnou velkou svatbu za přítomnosti médií a desítek hostů, právě naopak. V malém kostele, kde se obřad odehrál, byli kromě Jany a Václava jen oddávající farář a dva svědci. Prstýnky si upletli z trávy.

Jejich manželský slib byl hodně přesvědčivý, protože měl velmi pevný podklad: dvacet dva let dosavadního společného soužití. Dlouho spolu žili v Praze, na Janáčkově nábřeží. Se Smíchovem měli oba své životy pevně spojené, přesto nastala situace, kdy se museli s bytem rozloučit. Majitel chtěl totiž celý dům zrekonstruovat. Václav s Janou zvolili radikální řešení.

Odstěhovali se mimo Prahu, do Přestavlk, poblíž Slapské přehrady. Objevili tam domek, který si vyžadoval rekonstrukci, ale toho se nebáli. Ke zděnému stavení přibyla ještě jedna místnost. „Všechny věci jsme nastěhovali do garáže a vybalovali postupně, teprve když jsme je měli kam dát.

Trvalo to několik let,“ popisovala Jana.

Jak také mohou vznikat fámy

O tom, jak lidé berou vážně televizní tvorbu, svědčí příhoda z nedávné doby, kdy Jana natáčela seriál Policie Modrava. V závěrečném dílu se její postava vdávala, což vyvolalo mezi místními obyvateli zmatek. „Když se točila scéna, kde si beru pana hajného, tak jedna paní zrovna chyběla. Druhý den ke mně přiběhla a spustila: Vy jste se včera prý vdávala? Koho jste si brala?

Tak jsem jí odpověděla: No hajného! Ona na to: Já myslela, že máte Vydru! Pak se otočila, rozhodila ruce, na nic nečekala a uháněla pryč se slovy: Holky, ona si vzala hajnýho!“ Paní ale může být klidná, Jana má za manžela Václava a v reálném životě ho za žádného hajného rozhodně nevymění!

Vychovali spolu i Janinu neteř!

Jak už bylo řečeno, své vlastní dítě mít sympatická dvojice nemohla, přesto ale do rodiny ještě jedna ratolest přibyla. Byla to šestiletá neteř Jany. O tři roky starší sestra, herečka Eva Boušková (+53) se o svoji dcerku totiž nemohla starat kvůli vážné nemoci. Navíc byla stejně jako Jana vdovou, její výrazně starší manžel spáchal sebevraždu.

Václav s Janou se holčičky ujali a úspěšně ji provedli životem až do dospělosti.

Eva, sestra Jany, zemřela předčasně v roce 2004 ve věku pouhých 53 let.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...