Vlčí mák mírní kašel a pomáhá usnout

Je okrasou naší přírody od jara až do podzimu. Využívá se jako prevence proti stresu, mírní bolesti a uklidňuje. Vedle máku setého se v lidovém léčitelství často využívá také volně rostoucí mák vlčí. Po uzrání makoviček sbíráme semena.

Makovice se mohou usušit a semena jemně vyklepat. Korunní lístky se sbírají vytrháváním za sucha v letním období. Droga je charakteristická svým pachem a slabě hořkou chutí. Mák se skladuje v těsně uzavřených nádobách zásadně ve tmě. Využívá se v lidovém lékařství a léčitelství hojně i dnes.

Léčí plicní choroby

Čaj z korunních lístků se doporučuje na plicní choroby, a to pro zmírnění kašle či proti zánětu horních cest dýchacích, účinný je zejména při angíně a zánětu průdušek. Slouží i jako uspávací prostředek. Semenům a květům máku se přiznávají lehce narkotické, tišící a zklidňující účinky. Celkově se droga užívá omezeně, někdy se přidává do sirupů a do čajových směsí.

Také vás může zajímat ...

Není však vhodné užívat mák vzhledem k obsahu alkaloidů ve větším měřítku bez dohledu lékaře. Alkaloidy mírně tiší bolest a uklidňují. Předávkováním si můžete přivodit zvracení, únavu či bolest břicha.

Závažnější následky vám ale nehrozí.

Užívejte jako kloktadlo

Kloktadlo je účinné a neškodné, můžete je užívat bez obav. K nálevu vám postačí 10 g máku a 0,5 l vody. Mák zalijete půl litrem vroucí vody, kterou necháte 10 minut louhovat. Užíváte jako kloktadlo proti kataru hrtanu a kašli. Dle lidových pověr nošení makových semen po kapsách údajně přiláká štěstí a peníze. Pokud semena přidáte do pokrmu, vzbuzují prý lásku.

Mák byl proto častou součástí elixírů lásky.

V květomluvě znamená tajnou lásku..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...