Vstoupila znovu do téže řeky lásky – a znovu se v ní i utopila!

Pro oba to bylo druhé a třetí manželství v pořadí. A každý z těch pokusů skončil stejně!

Jsou muži, kteří jsou nepoučitelní a nenapravitelní, co se týká vztahů. Herec Josef Vinklář (+76) to o sobě přiznával. Třikrát se rozvedl. Dvakrát to bylo se stejnou ženou, Ivankou Devátou (82).

Patřil k největším svůdcům mezi herci. Rád o ženách mluvil a většinou velmi hezky, často s poetickým zabarvením. Novinářům se svěřil s tím, že o panictví přišel v sedmnácti letech „něžným způsobem“, ale neprozradil, o koho se jednalo. Josef Vinklář (+76) to zkrátka se ženami uměl, i když se k nim nechoval vždy hezky.

Také vás může zajímat ...

Velké kouzlo osobnosti ovšem musel mít, to by se mu jinak nepodařilo svoji druhou ženu Ivanku Devátou (82) přemluvit k další svatbě poté, co si prošli drsným rozvodem.

V prvním manželství nestíhala

První osudovou ženou Josefa Vinkláře byla herecká kolegyně Jana Dítětová (+65). Vždy na ni vzpomínal jako na mimořádnou a skvělou ženu, která mu v životě hodně pomohla. Týkalo se to i jeho kariéry, protože ho zasvěcovala rovněž do tajů herectví. Bydleli spolu nedaleko tehdejšího Realistického divadla (dnešní Švandovo divadlo) a měli spolu syna Jakuba, ze kterého se stal uznávaný malíř.

Ze stejného divadla jako Josefova první žena pocházela také Ivanka Devátá. Ta měla za sebou šťastné dětství i mládí a stejně jako Josef si prošla už jedním manželstvím. Jejím prvním životním partnerem byl herec Miloš Hlavica (+81), kterého znala už z doby studií, ale zamilovali se do sebe, až když spolu hráli v divadle. Vzali se, ale vztah poznamenalo velké pracovní vytížení Ivanky.

Kromě divadla, rozhlasu a televize musela zastat i roli matky. Mezi dvojicí se objevovaly rozpory. A pak přišlo setkání s Josefem Vinklářem.

Jediné pozvání na schůzku radikálně změnilo život Ivanky na mnoho dalších let!

Ať byl Josef jakýkoliv, jako herec byl mistrem!

Vysloveně se pro něho obětovala!

Josef pozval Ivanku na rande. Dopadlo tak nějak neurčitě, tím hlavním výsledkem byl pouhý polibek na její zavřené oči. Bylo to vlastně dost symbolické, protože ve vztahu s Josefem musela potom oči přivírat až moc často. „Kdyby člověk věděl, že jedna malá schůzka poznamená devatenáct let jeho života, to by si to rozmyslel,“ prohlásila Ivanka s odstupem času.

S Milošem se rozvedla a celý svůj další život plně zasvětila nové lásce. Vytvářela Josefovi zázemí, když jeho kariéra rázně stoupala vzhůru. Na své herecké cíle tak trochu rezignovala. Přesto prožívala nejprve velké okouzlení „On měl schopnost udělat ze všedního dne neděli,“ charakterizovala Josefa. „Tak strašně jsem mu podlehla, že to doteď nemůžu pochopit. Byla jsem úplně ochrnutá.

Podlehla jsem mu naprosto ve všem a ještě ráda.“ Známí i rodiče Ivance vyčítali, že všechno kvůli novému partnerovi odhazuje. Ona to ale dělala ráda a z lásky. Teprve postupně jí začalo docházet, že do manželství sama mnohem víc dává, než od Josefa dostává. Měli toho hodně společného, mimo jiné i smysl pro humor. Rozdělovala je ale Josefova přílišná touha po volnosti ve všech směrech.

Dělal si zkrátka, co chtěl, a co hůř, týkalo se to i vztahů s jinými ženami.

Na věrnost si prostě nepotrpěl.

Tady ještě bylo Ivance do smíchu.

Zničilo jí to tělo i duši!

Přibývalo nocí, kdy bezmocná Ivanka čekala, kdy se Josef vrátí z nějakého popíjení s kamarády nebo – což bylo horší – od nějaké jiné ženy. Deptalo jí to. Ztrácela vlastně úplně všechno, kariéru i lásku. Manžel nebral vůbec žádné ohledy a byl nespolehlivý i v praktických záležitostech. Měli například domluveno, že v pátek pojedou na chalupu.

Ivanka všechno připravila a čekala i s dětmi, až se Josef vrátí ze zkoušky. Přišel ale až v neděli večer! Herečka se vnitřně hroutila a nakonec jí nezbývalo, než vyhledat pomoc u psychiatra. U Josefa se jí nedočkala, ten se vždy jen usmál a řekl: „Já jsem věděl, že to zvládneš.“ Nerovný vztah se podepisoval i na zdraví Ivanky. „Měla jsem tenkrát čtyřicet devět kilo,“ vzpomínala.

Ptala se sama sebe, kam se poděla ta Ivanka Devátá, kterou kdysi byla? Jednoho dne ta brutálně napínaná struna praskla. Herečka v divadle dramatickým způsobem psychicky zkolabovala. „Já jsem prostě všeho nechala, zaklonila hlavu a začala jsem řvát. To byl tak nádherný pocit, já už jsem nic nemusela,“ popisovala svůj tehdejší stav.

Současně Ivance došla i nevyhnutelná pravda, že se musí rozvést!

První žena Jana Dítětová.

Vzdorovala málo a tak znovu trpěla!

Zdálo by se, že trápení herečka šťastně vyřešila. Navázala dokonce nový vztah, s dalším kolegou, Ladislavem Mrkvičkou (79). Ukázalo se ale, že ani po rozvodu nepovažuje Josef nic za definitivně uzavřeného. Začal se o Ivanku znovu ucházet, vyvíjel na ni nátlak i přes syna, kterého spolu měli. Ten jí od exmanžela vzkazoval, že prý už „tatínek bude hodný“, že mu má věřit.

Lidé se ale tak snadno nemění. Něco jiného Ivance říkal rozum, něco jiného srdce. A ona se znovu rozhodla poslechnout srdce. „Dlouho jsem vzdorovala, ale nedůsledně. Dala jsem se ukecat. Dva roky se snažil, ale pak prokázal, že nikdo nepřekročí vlastní stín,“ konstatovala.

Na zradu, která opět následovala, byla ovšem Ivanka už tentokrát připravená, takže ji neprožívala natolik dramaticky jako předtím. „Byla jsem s ním moc dlouho,“ řekla vyrovnaně, „ale nakonec jsem něco získala: nadhled a zkušenost!“ Krátce před padesátkou ale zůstala po druhém rozvodu s Josefem sama se dvěma dětmi a s nemožností navázat na kdysi dobře rozjetou kariéru.

S Mrkvičkou byla jen chvíli.

Našla nový smysl života

Naštěstí se objevila dobrá rada ze strany syna z prvního manželství. Ten mamince doporučil, aby začala hodně psát své postřehy ze života. V roce 1992 pak Ivance vyšla první knížka povídek a fejetonů. Měla úspěch, takže logicky následovala řada dalších. Mužům se úplně nevyhýbala, ale do dalšího manželství už po předchozích zkušenostech s Josefem nikdy nevstoupila.

Nabídku k sňatku přitom ještě dostala. Během let, které následovaly po rozvodu, si ovšem zvykla na svobodu a uvědomila si, že je vlastně tak trochu samotářkou. Nehodlala vyměnit volnost za další „žehlení košil a pyžam“, jak prohlásila.

Dnes je spokojenou a úspěšnou spisovatelkou, která se umí podělit o své životní zkušenosti – i když byly občas hodně kruté!

Slavní Hříšní lidé města pražského.

Za lékařkou do Kanady se nakonec nestěhoval

Jak nakonec dopadl Josef? Prožil ještě jednu velkou lásku, prý s českou lékařkou, žijící za oceánem, v Kanadě. Měl dokonce v plánu se tam za ní přestěhovat a ukončit tak svoji hereckou kariéru. Tohle přání se mu ale nesplnilo. V jednom rozhovoru Josef uznal, že byl na ženy zlý a že je lepší, když zůstal sám.

Lidé mu ale scházeli a tak si to v posledních letech života nahrazoval chozením do hospůdek na pražské Kampě.

Zemřel v září roku 2007 na rakovinu plic.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...