Vůbec nejde o lenost

Říká se tomu prokrastinace a není v žádném případě odpočinek. Chorobné odkládání úkolů se musí řešit, lenost s tím nemá co dělat. Nejde o to, jestli jste líní, nicméně se jedná o velmi nepříjemnou vlastnost.

Jak vzniká a jak se projevuje

Máte problém s tím, že všechny své úkoly stále odkládáte? Pořád se vám do něčeho nechce a jste schopni raději uklidit celý byt než udělat důležitou prezentaci do práce? Nebo třeba jen zavolat vlastní matce? Spousta lidí má mylný pocit, že když mají výše zmíněné problémy, tak se jedná jednoduše o jejich lenost. To je ale velký omyl.

Naopak prokrastinující lidé si často najdou velmi smysluplnou činnost, aby se vyhnuli tomu, co doopravdy v daný okamžik musí udělat. Klidně vyplejí celou zahradu. Nikdy ale nedělají to, co je zrovna potřeba.

Mají u toho sice špatný pocit a černé svědomí, ale nedokáží s tím nic udělat.

Brnkají si na nervy

Mnoho lidí vše nechává na poslední chvíli. Vymlouvá se pak na to, že je pod tlakem schopno předvést ten nejlepší výkon. Jenže odkládání úkolů na nejzazší možný termín způsobuje stres, přicházejí často výčitky, pochybnosti, pocit bezmoci. To vše vede k tomu, že se opět nedá pracovat. Vzniká tak pomyslný bludný kruh a z něj se opravdu velmi složitě vystupuje.

Co s tím?

Dávejte si menší cíle

Nejlepší zbraní je určitý návyk. To, že se každý den podaří splnit to, co bylo v plánu, vás naplní dobrým pocitem a ten se také stane návykem, který má tendenci se opakovat. Líný člověk se chce nudit, nic nedělat a takto je spokojen. Prokrastinující člověk by ale moc rád něco dělal, ale není schopen se k tomu přimluvit. Nejlepší je si udělat seznam vždy na den dopředu.

Když se totiž vše dobře naplánuje, přinese to vnitřní klid a také daleko lepší a kvalitnější spánek, který je pro soustředění a boj s prokrastinací také důležitý.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...