Vybíráme štěně: Co všechno zvážit?

Každý pes je jiný, ať už povahou, temperamentem nebo náročností pro výcvik. Předtím, než si svého čtyřnohého parťáka pořídíte, měli byste dobře promyslet všechny aspekty.

Plemen psů je tolik, že je opravdu z čeho vybírat. Správného parťáka tak může najít každý – mazlíčka k televizi, ostražitého hlídače, sportovně založeného kamaráda na výlety i šampiona na psí sporty.

Otázky a odpovědi

Před samotnou koupí byste si měli ujasnit, jakého psa si představujete a co od něj očekáváte a k tomu uvážit zejména váš životní styl, plány, co chcete se psem podnikat, váš věk a zdravotní stav, předchozí zkušenosti, časové možnosti, finanční a bytové možnosti.

Kompatibilita plemene a individuální povahy psa s životním stylem majitele je totiž základem dlouhodobě spokojeného soužití. Pokud si klidný pohodář vezme hyperaktivního jedince, bude mít se psem problémy.

Stejně tak bude mít problémy milovník vysokohorské turistiky se psem, který nemá dobrou fyzickou kondici. Typicky nekompatibilní dvojice je také společenský člověk a pes, který kolem sebe nesnese cizí lidi.

Z těchto důvodů byste si proto měli předem nastudovat a zjistit vše o dotyčném plemeni, které se vám vzhledově líbí.

Zajděte na psí výstavy

Nasbírat potřebné informace o daném plemeni můžete na výstavě psů. Chovatelé zde mají možnost předvést své svěřence v té nejlepší kondici a rádi vám na všechny vaše otázky odpoví.

Zároveň zde můžete navštívit i stánky s kynologickými potřebami, kterých zde bývá opravdu hodně a jsou velice dobře zásobené, a odnést si tak i pro své budoucí štěně kompletní výbavu. O konání jednotlivých výstav se můžete informovat na stránkách Českomoravské kynologické unie (www.cmku.cz) v sekci „akce“ a podsekci „výstavy“, kde si vyberete druh výstavy a pod tím se ukáže seznam výstav kde a kdy se konají.

Proč psa s papíry?

Co je to vlastně PP neboli průkaz původu? Defacto je to to samé co náš rodný list. Jsou v něm informace o rodičích a dalších předcích štěněte. Každý vrh je chovatelem pečlivě plánován a promýšlen tak, aby budoucí potomci měli vlastnosti typické pro určité plemeno a byli přínosem pro chov daného plemene.

Proč nebrat psa bez PP?

U domácích odchovů platí to samé jako u velkochovů psů v množírnách – koupí takového štěněte podpoříte množitele v dalším množení psů jen pro peníze. Taková štěňata navíc nemají charakteristické znaky, zejména povahové, typické pro konkrétní plemeno.

Nemají správnou socializaci, často z nich vyrostou ustrašení nebo naopak agresivní jedinci. Díky množitelům také samozřejmě narůstá počet psů v útulcích a dalších depozitech.

Pes s PP se vyplatí

Pořizovací cena psa je jen zlomek toho, co za psa zaplatíte v průběhu jeho života. Samozřejmě, že čistokrevné štěně s papíry stojí více. Ovšem laciné štěňátko bez průkazu původu vás může přijít mnohonásobně dráž, protože s ním dost možná budete každou chvíli na veterině. Nemluvě o utrpení, kterému budete vy i váš pes vystaveni.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...