Vychutnejte si zámky na Loiře

Pravou francouzskou eleganci najdete tady

Ocitnete se o několik století zpátky v romantických časech. Vydejte se po stopách překrásných zámků a zahrad v povodí řeky Loiry. Nebudete litovat.

Hrad na vodě

Také vás může zajímat ...

Na soutoku řek Cher a Loira se rozkládá rozlehlý vodní zámek Chenonceau. Postaven byl počátkem 16. století na místě bývalého vodního mlýna a stal se vyhledávaným sídlem francouzské aristokracie.

Zámek zaujme nejen vlastní stavbou se zastřešeným mostem a přilehlými zahradami, ale i historickým nábytkem, tapiseriemi a nádhernou květinovou výzdobou.

Renesance v zahradě

Chcete-li na vlastní oči spatřit nejkrásnější renesanční zahrady na světě, musíte zavítat do zámeckého sídla Villandry. Unikátní zahrady, které jsou mnohem známější než samotný zámek dokončený roku 1536, se rozkládají na třech terasách a vytváří dokonalé geometricky přesné mozaiky.

Najdete zde nejen přírodní labyrint nebo typickou okrasnou zahradu, ale také zahradu lásky nebo zahradu hudby.

Zámek Chambord

Zámek Chambord patří nejen mezi největší zámky na Loiře, ale také mezi vrcholná díla francouzské renesanční architektury. V zámku je 440 místností, 80 schodišť, 365 komínů a 800 tesaných hlavic sloupů.

Rozsáhlá stavba na mokřadech uprostřed lesů byla zahájena roku 1519 a údajně na ní pracovalo 1800 dělníků. Zámek vytváří díky shluku různorodých věžiček své nezapomenutelné panorama.

Šípková Růženka na hradě

Zámek Amboise byl přestaven z původního středověkého hradu. V 15. století se stal sídlem francouzských králů a pobýval zde dokonce i samotný Leonardo da Vinci, který je pochován v místní kapli.

Romantický zámek se stal inspirací pro sepsání klasické pohádky o Šípkové Růžence. Prohlédnout si můžete nejen interiér zámku, ale i sklepy, vězení, zámecké stáje nebo rozlehlé zahrady s oranžérií.

Blois město na Loiře

Město Blois je jedno z historických center Francie. Ve středověku to bývalo sídlo významných hrabat z Blois, od 15. století královská rezidence. V zámku, jehož nejstarší části pocházejí už ze 13. století, sídlili francouzští králové až do nástupu Jindřicha IV. Navarského. O minulosti dosud svědčí původní zařízení a malby na stěnách.

Nejpozoruhodnější je kabinet Kateřiny Medicejské s množstvím tajných skříněk.

Ve městě se zachovalo mnoho krásných paláců a měšťanských domů.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...