Vydrží manželství další velkou ránu? Půjdou od sebe?

On se stále snaží zachránit farmu, na niž ona už skoro nechodí. Letošek bude pro slavný párr kritický psychicky i finančně. Zvládnou náročnou zkoušku?

Prožili spolu dobré i zlé, ale loňský rok znamenal pro vztah Jany Bouškové (66) a Václava Vydry (65) dost zásadní zlom. Minimum práce a izolace, propad příjmů a ohrožení farmy přinesly hádky a smutek. Dosud pevné manželství utrpělo trhliny. Půjde nakonec slavný pár od sebe?

Navenek si respektovaná herečka Jana Boušková (66) udržuje obvyklou optimistickou masku, ale lehko jí není, zejména ne teď v zimě. Většina činností, které má ráda, se teď nekonají, ještě štěstí, že má kolem sebe kočky a nezkrotné psy Budyho a Buffy, se kterými je aspoň legrace.

Také vás může zajímat ...

Milovaná zahrádka je zazimovaná a ztichlá a ztichlá jsou i divadla včetně Národního, kterým sice vláda dovolila hrát, ale fikaně – bez diváků.

Těšit se může na zimní dovolenou s vnoučaty na horách – má už čtyři – ale na svahy Krkonoš budou vyrážet jen s manželem Václavem Vydrou (65). Jsou to čtyři roky, co měla z lyží tak komplikovanou zlomeninu pravé holeně, že málem přišla o nohu. Šrouby už jí sice dávno vyndali, ale strach zůstal, ani na běžky se nepostaví.

Do toho končí Ordinace v růžové zahradě, která jí díky roli sestry Aloisie skoro pět let přinášela nejen slušné peníze, ale hlavně kontakt s kolegy. Vlastně může mluvit o štěstí, že je stále kmenovou herečkou, a tedy i zaměstnancem Národního divadla v Praze, a jde jí základní plat, i když se zrovna nehraje.

Manžela Vydru obcházejí starosti

Bráno čistě pracovně, má větší starosti manžel Václav Vydra. Na jednu stranu má hyperaktivní herec možnost úniku, protože na farmě v Malčanech je stále co dělat. Na druhou stranu odpadly výdělečné aktivity ve formě výuky jezdectví a různých hromadných koňských akcí, u veřejnosti mimořádně oblíbených, nekonaly se kongresy na Vydrovo zásadní téma, že podkovy jsou škodlivé, a to vše dohromady přineslo finanční ztráty.

Herec má teď zásadní cíl – vymyslet, jak svůj koňský svět udržet nad vodou, a i když jako většina zemědělců dostává dotace, nezbývá mu než si rajtovat pro radost a doufat, že na jaře už omezení pro jezdectví a turistiku padnou.

Vydra je rozený organizátor, který nedokáže lenošit, a farma je jeho dítě ze země vydupané. Pokud by se snad měla z finančních důvodů položit, bral by to jako životní prohru.

Už nestačí jeho divokému tempu?

Přestože jsou pro Vydru herectví a společnost kolegů důležité, samy o sobě mu nestačí, role odplynou. Potřebuje k životnímu naplnění něco trvalejšího. A jeho manželka zůstává sama doma, ona už na koních nejezdí a na práci s kolečkem už nemá páru .

Úbytek fyzických sil a horší pohyblivost ji deprimují, už si netroufá na motorku u a na lyžích musí už být kdysi divoká sportovkyně dnes vyloženě opatrná.

Co hereckému páru ještě může pomoci?

Doktor Plzák by jim zřejmě poradil, aby začali lpět na osvědčených stereotypech. Těch ovšem s jejich pracovitou rozlítaností mnoho nemají, léta spolu žili vyloženě akčním způsobem, kdy se ráno či dopoledne rozjeli každý za svým, zkouška v divadle, natáčení, dabing, večerní představení – i když je pravda, že v nejednom divadelním kusu hráli spolu.

Jestli měli nějaké společné stereotypy, tak se týkaly dovolené, každou zimu lyže, každé léto půjčená jachta v Chorvatsku, v posledních letech i s vnoučaty, kdy kapitán Vydra Janu dirigoval, kterou plachtu vytáhnout a který provaz povolit či přitáhnout (kapitánské zkoušky mají oba).

S věkem a úrazy se Boušková dokázala příležitostně přepnout na tempo lážo plážo a dovede se s nevyrušitelnou pozorností rýpat v záhoncích a sázet rostlinku za rostlinkou. S tím má její manžel dodnes potíže.

Jak by reagovala na nevěru?

Už kdysi zařadil, aby stihl zařizovat farmu, dům a hereckou práci, vysoký rychlostní stupeň a přeřadit z pomyslné pětky aspoň na trojku zatím nezvládl. Přitom ho s věkem zpomalení jistě čeká, jenom to zatím nevzal na vědomí.

„Možná že kdybychom spolu byli častěji, tak by to s námi fláklo,“ zavtipkoval Václav o jejich rozlétaném životním stylu, který si letos konečně vyzkoušeli.

Boušková dobře ví, že by se Vašek koní, a tudíž ani farmy nikdy dobrovolně nevzdal, a tak to po něm chtít nebude. Zajímavé přitom je, že nikdo nezaznamenal, že by Vaška nějak kritizovala (a měla by na to, přinejmenším při krachu podnikání se zbraněmi, jistě právo), dokonce na jeho účet ani nevtipkuje.

I po 39 letech si pamatuje, jak bylo náročné manželství s explozivním kolegou Petrem Svojtkou (†35), než tragicky opilý zahynul pod koly tramvaje, a váží si kliďase Vydry, který je aktivní až dost, ale téměř abstinent.

A málo se ví, že je věřící, téměř o tom nemluví. Na jevišti i před kamerou se cizích žen naobjímal ažaž (často to byly dívenky o dvě generace mladší), ale žádná aféra z toho zatím nevznikla.

A i kdyby, lze očekávat, že by si z toho po sedmatřiceti společných letech Jana nohu za krk nedala. Z rozvodu by vyvstalo víc problémů, než by se jich vyřešilo.

Jó, Slapy, to je ráj

Oba jsou rodilí Pražáci a jejich dům v Přestavlkách byla původně skromná, společně postavená chata, do které se přestěhovali poté, co je z bytu na pražském Smíchově vystrnadil pan domácí.

O dům také málem přišli po Vydrově krachu v podnikání se zbraněmi, když ho podvedl jeho společník. Vydra byl tehdy hodně dole, ale nevzdal se.

Ve snaze vytvořit něco, co ho přetrvá, pozvedl z ruin povltavský statek Malčany. Láska ke kraji kolem Slapské přehrady je také to, co je oba spojuje, už se z nich dávno stali „místňáci“.

Dům má sice doteď daleko do procovské vily, jakých je v okolí spousta, většina vydělaných peněz šla do nedaleké farmy, kde mají koně rozhodně víc vymožeností (např. koňský bazén), než mají Boušková s Vydrou pro sebe.

Kdyby teď měli miliony, které poctivě vydřeli na pódiích a před kamerou a jež vložili do koní, mohli by si teď užívat života. Ačkoli to vypadá, že spolu budou ještě dlouho, není jasné, co bude v budoucnu s farmou.

Janin syn Jan Svojtka (41) je inženýrem zaměřeným na odpady a ani společně vychovaná neteř Tereza (41) po Janině předčasně zesnulé sestře k zemědělství netíhne. Oba už je obšťastnili dvěma nadějnými vnoučaty, tak snad možná až ta dorostou…

Prostřeno? Jana s Vaškem ho dabují rádi!

Kulinářský pořad Prostřeno, kde se občas objevují dost vyšinuté persony, komentuje Jana Boušková stále ráda, protože věří, že některý soutěžící přijde s něčím, co sama v kuchyni zkusí. Původně s Vaškem před jedenácti lety, když pořad začínal, předpokládali, že jde o záležitost tak na jednu sezonu, možná na půl, a dost se u něj bavili.

Namlouvají podle scénáře, hotový pořad nevidí. Někdy se objeví něco, na co oba opravdu zírají. Například svíčková, kde je v typické omáčce s knedlíkem místo svíčkové grilované kuře. Dodnes doma vaří odkoukaný recept na slepici v červeném oleji.

Jak ale Jana říká, doma vaří to, co má rád Vašek, což jsou jednodušší jídla, a někdy zabrousí do kuchařky po mamince nebo do čínské kuchařky. „Do normálního Prostřena bych nešla. Kolikrát není o jídle, ale o momentálních pocitech, pomluvách a urážkách. Některé lidi bych nezvládla.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama