Vyhněte se zažívacím obtížím

Koncem roku si obvykle více dopřáváme a nyní za to platíme daň v podobě různých zažívacích obtíží. Jak se s nimi vypořádat?

Trávicí systém zahrnuje mnoho orgánů a u každého z nich se může vyskytnout nějaký, někdy i vážnější problém. Některé nás donutí vyhledat lékaře, jiné mohou mít mírnější příznaky, které ne každý včas rozpozná.

Také vás může zajímat ...

Co dělat, když…

Průjem

Pokud vás tento problém přepadne, pijte dostatečné množství tekutin, nejlépe lehce oslazený vlažný černý čaj, a vezměte si léky, které dezinfikují střeva nebo zastavují průjem, například aktivní uhlí, smektit. Léčbu podpořte probiotiky, která obnoví přirozený mikrobiom ve střevě.

Zácpa

Znamená nízkou frekvenci, ale i namáhavé nebo nedostatečné vyprazdňování. Léčba zácpy spočívá v nácviku pravidelnosti vyprazdňování a režimových opatřeních. Ulevit mohou projímavé léky. Pokud zácpa trvá příliš dlouho a je doprovázená velkými bolestmi, obraťte se na lékaře, mohlo by jít o neprůchodnost střev.

Nadýmání a plynatost

Některá jídla mohou způsobovat nafouklé a bolavé břicho nebo i křeče. Plyny v žaludku vznikají přirozeně, jejich množství ale zvyšuje konzumace některých jídel, věk, hormonální nerovnováha, stres a spěch při jídle. Vyhraďte si na jídlo dostatek času, jezte pomalu, každé sousto pořádně rozkousejte, případně jej zapíjejte.

Pokud vás přesto nadýmání přepadne, můžete sáhnout po přípravcích se simetikonem, což je sloučenina křemíku, která mění vlastnosti plynu ve střevech a usnadňuje jeho vstřebávání v trávicím traktu.

Pálení žáhy

Nepříjemný pocit, kdy se kyselé žaludeční šťávy vrátí do jícnu a podráždí ho. Lehké pálení žáhy cítíme obvykle v momentě, když si lehneme ihned po jídle, nebo když něco děláme v předklonu. Někdy můžete cítit i pálivou bolest, tlak za hrudní kostí, nepříjemnou hořkou chuť v ústech. Provází ho taky říhání a pocit na zvracení. Na pálení žáhy pomáhá střídmější pravidelná strava v menších dávkách.

Vyřaďte potraviny a pochutiny, jako jsou kolové nápoje, čokoláda, káva, čaj, alkohol, citrusové plody a tučná jídla. Poslední jídlo byste měli sníst čtyři hodiny před ulehnutím. Osvědčenou první pomocí jsou antacida, která působí přímo v jícnu a žaludku tím, že neutralizují nadbytečnou kyselinu.

Mají rychlý, ale jen krátkodobý účinek. Pokud se u vás pálení žáhy objevuje často a pravidelně, raději navštivte svého lékaře, příčinou pálení žáhy by mohl být brániční kýla či refluxní chorobu jícnu, jejichž léčba patří do rukou lékaře.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama