Výhra v televizní show přinesla Haně Holišové velký stres a modřiny!

„Nejsem zrovna plánovací typ. Beru v životě věci, jak přicházejí."

Herečka Hana Holišová (36) si získala přízeň diváků v televizních seriálech Ulice a Velmi křehké vztahy. Nedávno jí navýšila vítězstvím v první řadě populární soutěžE Tvoje tvář má známý hlas.

Ačkoliv se atraktivní brunetka jmenuje Holišová (36), její otec, matka i sestra mají jiné příjmení: Horký. Jak je to možné? Rodiče se rozvedli, když byla Hana malá a matka, sólistka zpěvohry, si vzala kolegu, herce a zpěváka Jiřího Horkého (60). Ve vztahu se jim pak narodila další dcera. Tahle změna ale naštěstí nijak nepoznamenala šťastné dětství Hanky.

Kdo si nezahrál v Ulici, u diváků jakoby nebyl.
Kdo si nezahrál v Ulici, u diváků jakoby nebyl.

Otcovskou lásku si užívala dvakrát!

Rodina je poměrně rozvětvená. „Mám ještě staršího bratra z tatínkova předchozího manželství,“ vypočítávala Hana, „a tři nevlastní sourozence ze strany nevlastního táty. “ Její otec a matka byli i po rozvodu schopní udržet úžasné vztahy a ona je jim za to dodnes vděčná. „S tatínkem jsem se pravidelně vídala a mužská autorita mi absolutně nechyběla,“ konstatovala.

Také vás může zajímat ...

„Měla jsem ji dokonce ve dvojím vydání – vlastní a nevlastní táta.“ Všichni mezi sebou dobře vycházeli, což v rodinách, které poznamenal rozvod, nebývá zvykem. Tahle zkušenost zformovala i názor herečky na to, jestli spolu mají partneři být i tehdy, pokud je mezi nimi dlouhodobě nějaký neřešitelný nesoulad.

Podle ní je vždy lépe, když jdou od sebe, ale dokážou fungovat po rodičovské stránce. Rodinné prostředí také ovlivnilo Hančinu budoucnost, i když si to nejprve nepřipouštěla. Jak vlastní, tak nevlastní otec byli z umělecké branže. Ten, který jí dal život, byl dirigentem a korepetitorem, zatímco ten, s kterým vyrůstala, účinkoval jako zpěvák a herec v brněnském Národním divadle.

Když k tomu připočteme výše uvedenou profesi maminky, zdálo by se, že životní směřování Hany muselo být od začátku jasné.

Tak jednoznačné to ale rozhodně neměla.

Se svými kolegy v muzikálu Mamma Mia!
Se svými kolegy v muzikálu Mamma Mia!

K herectví jí to nejdřív netáhlo

Nejprve to jako malá zkusila v baletu, ale nemělo to dlouhého trvání. Tenhle obor jí nijak zvlášť nezaujal. Od šesti let hrála na klavír – k tomu jí přivedli rodiče. Přáli si, aby Hana měla nějaké základní kulturní a hudební vzdělání, nic ale své dcerce nenutili. Dalo by se čekat, že bude chodit třeba do dramatického kroužku, ale nechodila.

Zato bývala díky rodičům pravidelnou návštěvnicí divadla. Tamní prostředí jí bavilo a představovalo pro ni svět, do kterého se dalo unikat. „Zároveň to pro mě bylo tak přirozené, že si nepamatuji, že bych byla jakkoliv zasažená výjimečností a touhou jednou se komediantství věnovat,“ uvedla. Když se Hana rozhodovala, kam po základní škole, konzervatoř to nebyla.

Vyhrála pedagogická škola, na doporučení její sestřenice a kamarádky. Součástí výuky tam byly i hra na klavír, kytaru a flétnu. Hana začala hrát ve školní folkové hudební skupině a na nějaký čas dokonce „vyfasovala“ i tak velký nástroj jako kontrabas, přes svoji křehkou dívčí postavu. „Právě proto jsme měly, já a basa, docela úspěch – já se svojí výškou a vedle mě ten obrovský nástroj!

Byla to spíš legrace,“ vzpomínala herečka.

V televizi se uvedla seriálem Velmi křehké vztahy.
V televizi se uvedla seriálem Velmi křehké vztahy.

Táta jí navrhl metalovou kapelu!

Hudebně to šlo tak trochu ode zdi ke zdi, od folku se totiž Hana dostala k tvrdému metalu. A věřte nebo ne, bylo to na radu tatínka. „Jednou přišel s tím, že metalová kapela hledá zpěvačku, a jestli to nechci zkusit, když mě to tak baví,“ prozradila. „Úplně netuším, zda věděl, co přesně znamená doom metal, ale byl v klidu, protože na klávesy s námi hrála jeho kolegyně ze školy, kde učil.

Je ale fakt, že i já jsem do té doby měla, jako většina lidí, předsudky. Řekne se metal a všichni si představují démony a zlo. A ono je to všechno jinak. Ti kluci se o mě naopak starali, chránili si mě jako tu nejmladší.“ To nejdivočejší, co tak Hana prožila, bylo nakonec hraní na jednom festivalu až v sedm hodin ráno. Zpívala ale hlavně proto, že jí to bavilo.

Neplánovala, že by to byl zdroj obživy. A když přišel čas vybrat si vysokou školu, nejprve jí herectví ani žádný umělecký směr nenapadly. Zvažovala psychologii. „Až znovu musel přijít táta a navrhnout mi herectví na JAMU,“ objasnila své rozhodnutí.

„Vždycky říkal, že jsem komediant.“

I tohle vystoupení jí pomohlo k vítězství.
I tohle vystoupení jí pomohlo k vítězství.

Riskovala a šla na volnou nohu

Ideální by pro Hanu bývalo bylo studovat muzikálové herectví. Místo toho šla na činohru. „Je pravda, že jsem doufala v přijetí na muzikálový obor. Myslím, že jsem pohořela na tanci. Nikdy jsem se mu jako koníčku nevěnovala a z pohledu dneška mě to trochu mrzí.

Neměla jsem vybudovanou pohybovou paměť a kvůli tomu jsem se později na konkurzech nebyla s to naučit choreografie tak rychle jako ostatní.“ Snem každého herce je najít si po ukončení školy stálé angažmá. V tomhle šla Hana proti proudu. Mohla sice nastoupit do Městského divadla v Brně, ale dala si s tím načas. Tři roky byla na volné noze. To ale neznamenalo, že by se ocitla bez práce.

Ještě během studia udělala konkurz na muzikál Zpívání v dešti a to jí zajistilo stálý příjem. Přiznává, že chtěla všechno hned – než by se dopracovala k velkým rolím, nějaký čas by to trvalo.

Následně navíc získala v Praze roli Aleny v muzikálu Noc na Karlštejně a to jí přineslo první velké ocenění: nominaci na cenu Thálie.

Lidé by podle ní měli chodit na na titul a ne na hvězdy.
Lidé by podle ní měli chodit na na titul a ne na hvězdy.

Přítele moc neukazuje

V roce 2005 už do brněnského Městského divadla nastoupila natrvalo, ale jezdila hostovat i do Prahy. A protože televizní publikum je o hodně širší než to divadelní, Hana se hodně zviditelnila jednou z hlavních rolí v seriálu Velmi křehké vztahy. Poznala na vlastní kůži, jaké to je, když se něčí popularita dostane prostřednictvím televizní obrazovky i do toho posledního obýváku v republice.

Lidé jí zastavovali na ulici a radili, jakými způsoby by měla řešit situace, které prožívá její postava Anna Pešková. Když byla jako Anička v seriálu v jiném stavu, některé divačky se prý divily, když jí potkaly na ulici bez bříška. To v reálném životě by si Hana do ničeho moc mluvit nenechala. Určitě se chce jednou vdát a mít děti, ale zatím měla přednost kariéra.

Se svým soukromím se médiím příliš nesvěřuje. O tom, že má přítele, se ale ví. Tomáše Smičku (30), profesionálního tanečníka, poznala, když hrála v muzikálu Mamma Mia! Na veřejnosti se ale spolu příliš neukazují a Hana si nepřeje, aby se o jejím partnerovi psalo jen jako o „příteli té Holišové“.

„Nevím, jak kategoricky by se k tomu do budoucna stavěl on, ale i když lehká debata na tohle téma už proběhla, problém u mě trvá.

Nechci prostě dělat tyhle ústupky,“ dala jasně najevo svůj postoj.

Jednu Holišovou už jsme si oblíbili.
Jednu Holišovou už jsme si oblíbili.

Nejhorší byl Travolta!

Zatímco donedávna znali Hanu hlavně návštěvníci divadel (zejména v Brně) a diváci seriálů, díky soutěži Tvoje tvář má známý hlas už o ní ví každý. Předvést před kamerou deset známých osobností bylo hodně náročné a na vítězství se Hana nadřela. Shodila hodně kil a prožila si stresující chvíle, protože na nácvik každého vystoupení nebylo moc času.

Z tréninku na závěrečné číslo, kde ztělesnila Johna Travoltu (63), byla pěkně potlučená.

Každopádně se to vyplatilo – i když Hana si určitě daleko víc váží ceny Thálie, kterou získala před pěti lety!

Co jí vadí na českých muzikálech

Ačkoliv hodně popularity získala Hana v českých muzikálech, je vůči nim kritická, hlavně směrem k těm pražským. Vadí jí, že v Praze stačí, když přijde známý zpěvák, na scéně to odzpívá a nic víc. V Anglii nebo USA zvládají herci tanec, herectví i zpěv. „Mrzí mě, že se tímhle špatným směrem vychovává publikum, které má pak pocit, že takto je to v pořádku, že to tak stačí,“ řekla v jednom rozhovoru a dodala, že ve světě se nechodí na hvězdy, ale na titul.

Se slavnou macechou se nikdy nesetkala

Příjmení Holišová proslavila už dávno před Hanou první žena jejího biologického otce. Znali jsme ji všichni: Blažena Holišová (+80) nás dodnes baví v populárních českých komediích jako Můj brácha má prima bráchu nebo Jak básníkům chutná život. Nejslavnější postavu, manželku Rudolfa Hrušínského (+73), vytvořila v kultovních Slavnostech sněženek.

Hana se ale se svojí macechou Blaženou osobně nikdy nesetkala.

Herečka zemřela na jaře před šesti lety.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...