Výpověď v divadle mu zlomila srdce

Těžký životní osud oblíbeného herce s nejkřivějším nosem

Kdo měl nejkřivější nos v historii tuzemské kinematografie? Přece Karel Effa! Určitě jste tohoto talentovaného herce s přátelskou povahou a obřím smyslem pro humor i pro pořádek nepřehlédli ani vy.

Narodil se jako Karel Effenberger v Praze. Jenže ideální vstup do života popravdě vypadá jinak. „Když moje maminka přišla do jiného stavu, chtěla se mě zbavit,“ říkával. Když se jí to nepovedlo, dala ho aspoň brzy po narození na vychování do Březových Hor u Příbrami. Důvod? Karel byl nemanželské dítě a jako svobodná matka by přišla o práci.

Také vás může zajímat ...

A dítě by prostě neuživila.

K maturitě se nedostal. Vypukla válka.

Za nějaký čas zasáhla biologická matka do jeho života podruhé. To když za ním přijela, aby si ho odvezla zpátky do Prahy. Malému Karlovi tím v hlavě způsobila pořádný guláš. Byl skoro zázrak, že nakonec proplul obecnou školou a úspěšně zvládl i obchodní akademii v Berouně. Jen k maturitě už se nedostal. Právě totiž vypukla 2. světová válka.

Přeběhl na druhou stranu linie

Bylo mu osmnáct, když narukoval do protektorátního vojska. Po krátkém výcviku byl mladý rekrut poslán rovnou na frontu. Do daleké Itálie. Jenže Karel ve skutečnosti nemínil bojovat za slávu Říše. Při první příležitosti přeběhl na druhou stranu bojové linie. Stal se pyšným členem československé zahraniční armády.

V komedii Limonádový Joe samozřejmě nemohl chybět.

Konečně u divadla!

Vzápětí přišla další velká životní změna. Karla Effu čekalo převelení. Stal se totiž novou hvězdou československých vojenských kabaretů. Role baviče, byť v krutých válečných podmínkách, mu dokonale sedla. A tak, když válka skončila, působil ještě dva roky coby četař-aspirant v Armádním vojenském souboru Víta Nejedlého. Pak už si ho vysněná Thálie vybrala k sobě do divadla.

V tom Hudebním v pražském Karlíně strávil přes čtvrt století svého života.

Premiéra a hned s Hanou Vítovou

Talentovaný mladík s ostře řezanými rysy se báječně hodil i do filmu. Už v prvním roce své filmové kariéry stačil natočit hned sedm snímků. Pochvaly se dočkal zejména za ty dva první. V psychologickém dramatu Znamení kotvy, kde ztvárnil plavčíka Pobřísla, si zahrál dokonce se slavnou Hanou Vítovou.

V dramatu Uloupená hranice, kde mu svěřili roli závodčího, mohl zase zúročit své ještě čerstvé zážitky z války.

S Jiřinou Bohdalovou ve snímku Florenc 13:30

Chamtivý strážce pokladu

Během následujících čtyřiceti let hrál a zpíval téměř ve stovce filmů, seriálů či televizních inscenací. Té skutečně velké životní role se sice nedočkal, ve vedlejších rolích však uměl excelovat natolik, že na ně vzpomínáme dodnes. Snad všichni zdejší ministři financí pečlivě studovali jeho strážce pokladu z Pyšné princezny.

Milovníci westernových parodií nenechají sáhnout na jeho zákeřného pistolníka Pancho Kida z filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Zahrál si i v Amadeovi

Příznivci klasiky rádi vzpomínají na film Florenc 13:30, v němž kouzelně zahrál postavu Karla Koníčka. V Princezně se zlatou hvězdou zase kul pikle coby pobočník krále Kazisvěta. V bláznivé komedii Pane, vy jste vdova jste ho jistě odhalili coby zřízence na patologii. Zahrál si v Noci na Karlštejně i v Amadeovi.

To nebylo ve scénáři!

Ačkoliv byl v práci dokonalý puntičkář, kterého dokázalo rozhodit i okno kolegů či jejich improvizace, která nebyla ve scénáři, většina lidí ho pamatuje jako muže s obřím smyslem pro humor. „Co jiného vám taky zbývá, když vypadáte jako já,“ říkával v této souvislosti. Přišel však okamžik, kdy mu zmrzl jeho šibalský úsměv na tváři.

Kterého nápadníka si vybere Šíleně smutná princezna?

Přemýšlel i o sebevraždě

Výpověď v milovaném Hudebním divadle v Karlíně, kde strávil půlku svého uměleckého života, zlomila Karlu Effovi srdce. Přišla tři roky před odchodem do důchodu. Ve chvíli, kdy navíc po dlouhé době nic nefilmoval. Místo toho, aby brzy ráno odjel taxíkem na natáčení a vracel se v noci po představení v divadle, najednou celý den koukal doma do zdi.

„Přiznám se, že jsem tenkrát přemýšlel dokonce o sebevraždě,“ připustil.

Nemocný Pažout byl už jen pouhým stínem

Z nejhoršího ho dostala nabídka divadla Semafor, ale na duši už byly jizvy, které se neléčily. Určitě i díky nim se v životě Karla Effy objevila zákeřná choroba. Když natáčel svou poslední roli v seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, zlobivé dítě Pažouta na pohádkovém ostrově Puntanela, byl prý přes všechno už jenom stínem toho Effy, kterého všichni milovali.

Smrt si pro něj přišla vzápětí, v jeho 71 letech.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...