Vzala si prince, žila s chuďasem, kterého chtěli vyhodit z okna

„Přes noc jsem se stal slavnější než Karel Gott,“ říká o sobě Roman Skamene (64). Na začátku šedesátých let se jeho rodina přistěhovala z Plané u Mariánských Lázní do Prahy.

Hošík měl ctižádostivou maminku, která s ním obcházela konkurzy na nejrůznější dětské filmové role. Uspěli brzy, už ve třinácti letech dostal Skamene hlavní roli ve filmu Útěk, v psychologickém dramatu o starším chlapci, který svede mladšího na šikmou plochu.

Také vás může zajímat ...

Přes prokazatelné úspěchy a talent se na konzervatoř nedostal, vystudoval gymnázium. V roce 1969 byl obsazen do role Červenáčka v Bočanově seriálu Záhada hlavolamu, natočeném podle knižní předlohy Jaroslava Foglara (†91).

Seriál měl mimořádný úspěch a z Romana se rázem stala uznávaná dětská hvězda. Následoval televizní snímek Princ a Chuďas, kde byl obsazen do hlavní dvojrole prince Edwarda a chudého chlapce z podhradí. Popularita mladého herce dosáhla maxima.

Princ a chuďas ho katapultoval mezi hvězdy. Mluvilo se o jeho velké herecké budoucnosti. Zazářil také ve snímcích Bony a klid či Tankový prapor. Zdálo se, že herci nevelkého vzrůstu – měří pouhých sto šedesát centimetrů – se daří, na co sáhne.

„Celý život jsem byl tak trochu grázl,“ říká dnes s úsměvem. Když mu bylo devatenáct let a dostal řidičský průkaz, při první jízdě naboural do služebny Veřejné bezpečnosti. Už to ho mělo varovat, už z toho měl vyvodit, že jeho život se neobejde bez karambolů.

Záhadou zůstává, kde se v něm vzal takový nadbytek hereckého talentu. Maminka byla vedoucí v obchodě s potravinami, tatínek prodával lovecké potřeby v Loveně, předtím dělal hajného v Plané u Mariánských Lázní.

Ani Romanovi potomci k herectví nijak nelnou. „Vlastně vůbec nechápu, jak je možné, že jsem začal hrát,“ podotýká Skamene. Přitom už v patnácti byl tak slavný, že mu listonoška odmítala nosit dopisy, bylo jich tři sta denně.

A telefon drnčel od rána do večera. S Renatou se seznámili, když jim bylo osmnáct let. Nelíbilo se jí, že je to živel, nespoutaný, libující si v bohémském stylu života. Měli se rádi, přesto se rozešli.

Po dvouleté přestávce se náhodou potkali v autobuse. Povídali si, zjistili, že mají k sobě stále blízko. Když Renata otěhotněla, Roman se zachoval jako správný chlap. „Tak to se asi budu muset ženit,“ prohlásil statečně.

Jejich známí se shodují na tom, že herec udělal moc dobře, že si Renatu vzal. Říká se, že ona je jeho anděl. „Někdy je to těžké, ale cítím, že s ním budu do konce života,“ prohlásila nedávno.

Protože Skamene v mládí patřil k nejznámnějším hercům, po roce 1989 se rozhodl svoji nepopiratelnou popularitu, tehdy ještě podtrženou filmem Tankový prapor, zúročit v podnikání.

Bez jakékoli zkušenosti, bez ekonomického vzdělání, jen s nadšením a elánem jemu vlastním se vrhl do podnikání. Zapletl se do bludného kruhu půjček a dluhů, zažil vydírání, zradu někdejších blízkých přátel i dopad na dno herecké kariéry.

Stýkal se s podsvětím a mafií, byl závislý na alkoholu. Jen málokdo mu dával šanci. Kdysi často obsazovaný a oblíbený herec přišel během podnikání o všechno. Jeho žena Renata byla jediná, která po jeho boku zůstala.

„Hlavně klídek, průšvihů jsem se nadělal už dost,“ říká herec, když se dnes ohlíží do minulosti. Je to pravda. Jeho žena má evidentně srdce ze zlata, když neutekla. A v neposlední řadě má svého muže moc ráda.

Všechno začalo po listopadové revoluci. „Člověk byl nadšený, že je volnost,“ vzpomíná Skamene na své tehdejší pocity. Domníval se, že klíčem k úspěchu restaurace bude fakt, že ho lidé znají z televize.

Otevřel si v centru Prahy restauraci Skamene, ale půjčený finanční obnos, bez něhož nešlo začít podnikat, se mu nedařilo splácet. Někteří z restauračního personálu nebyli tak docela poctiví, i to byl oříšek.

Dluhy se vršily, což řešil herec tím nejhorším možným způsobem, tedy dalšími půjčkami. Všechno došlo tak daleko, že jakýsi svalovec vystrčil herce z okna ve třetím patře domu nedaleko Václavského náměstí a držel ho za nohy.

„Jednou rukou mě chytl za límec a vyklopil z okna, pro něj jsem byl sirka,“ říká Skamene. „Pamatuju si, že jsem viděl pod sebou tu rušnou ulici a říkal si, že je tam moc aut a lidí. Nepříjemný pocit.

“ Hrůz bylo v té době příliš, a tak došlo i na myšlenky, na které není dnes Skamene právě hrdý. Problémy ho dostaly až na dno. „Pořád jsem někomu někde dlužil – bankám, na pojištění. Vždycky se něco zaplatilo, ale nikdy to nebylo dost,“ vzpomíná na těžké časy.

Manželé jsou toho názoru, že tehdy se potvrdilo, že patří k sobě, zlé doby je stmelily. Renata nikdy neuvažovala o rozvodu, ale došlo na daleko horší úvahy. „Padly i myšlenky, že bychom skončili se životem.

To dno bylo úplně hrozný. Pak jsme si ale řekli, že máme děti, a okamžitě to zavrhli. Byl to takový bleskový nápad. Byl jsem úplně vyřízenej. Ale pak jsme si řekli ne. Vykašleme se na to, začneme makat,“ popisuje Skamene, jak tehdy uvažovali.

Přišli o chalupu, což se dalo čekat. Přidaly se problémy s alkoholem, jednu dobu herec pil opravdu přes míru, cigaretám se také nevyhýbal. A tak není divu, že tohle všechno hercovo srdce nevydrželo. Zaútočil na něho infarkt.

I když se cítil zle, ještě než vešel do budovy nemocnice, dal si se zetěm cigaretku. Před ordinací zkolaboval. Přesto přese všechno je Skamene prototyp člověka, který se z naprostého dna dokázal vyšplhat až nahoru, na denní světlo.

Jeho blízcí se shodují na tom, že nebýt jeho anděla, Renaty, nikdy by se mu to nepodařilo. Šlo to velmi pomalu a ztuha, ale šlo to. „Všem, kdo začínají podnikat, bych doporučil toto: Nikdy se před problémy neschovávejte, ono to totiž nejde,“ upozorňuje někdejší dětská hvězda.

Za pomoci manželky se z toho svého pekla dostal. Renata věří, že s úsměvem jde všechno líp, a díky tomu také vše přestála. „Má to svoje pivo,“ říká o muži s povzdechem. Dodává, že na něho nežárlí: „A vždyť se na něj podívejte.

Myslíte, že by o něj při jeho problémech měly ženy zájem?“ směje se. Manžela chválí za to, jaký je báječný otec a dědeček. Se dvěma dospělými dětmi má prý báječný vztah. Ale kvůli tomu, co občas provádí, u nich nemá naprosto žádnou autoritu.

Doba katastrof je naštěstí pryč, z Renatina manžela je vzorný chlapík, který se pustil do rekonstrukce domku ve Stradonicích na Berounsku. Dva roky zde s manželkou, o níž Skamene tvrdí, že byla stavbyvedoucí, tvrdě dřeli.

Dnes si vysněného domu užívají spolu s dcerou, synem a vnučkami. Skamene účinkuje v Modrém kódu, objevil se v seriálu Pustina. Dluhy i závislost na alkoholu, to všechno je pryč. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...