Vždy byla ta druhá

Trvale žije ve stínu své slavné sestry. Ale MIROSLAVĚ ŠAFRÁNKOVÉ (62) to nikdy nevadilo. Svou chvilku slávy si užila a pak už ji touha a sny vedly úplně jinam než k herectví.

Mladší sestra slavné představitelky legendární Popelky Libuše Šafránkové (67) nikdy netoužila stát se herečkou, přesto když studovala na střední škole textilní v Brně, všiml si jí filmový režisér Karel Kachyňa (†79).

Také vás může zajímat ...

Poprvé se Miroslava Šafránková (62) před kamerou objevila v roce 1973 ve filmu Přijela k nám pouť, po pár letech však zjistila, že tahle životní dráha opravdu není pro ni.

Chtěla jít jinou cestou než otec

S rodiči a svou starší sestrou vyrůstala ve Šlapanicích u Brna. Celá rodina byla velice umělecky založená. Tatínek vyučoval hudbu, hrál v kostele na varhany a také vedl dechovou kapelu. Není se tak čemu divit, že i jeho dcery měly ke kultuře blízko.

Sice si nevybraly zpěv ani hraní na hudební nástroj, ale v uměleckém světě přesto zůstaly. Poté, co mladší Šafránková zazářila ve filmu Robinsonka, její herecká kariéra rázem utichla. Sice točila dál, ale žádná velká sláva se nekonala.

Až o osm let později se zapsala do srdcí všech diváků jako Borůvka z filmu Jak svět přichází o básníky, kde si zahrála po boku Pavla Kříže (59). Dokonce jim mnozí kolegové i přátelé přáli, aby spolu začali chodit i ve skutečnosti.

To se ale nikdy podle všeho nestalo. Ztvárnila mnoho dalších rolí, žádná z nich však už nebyla tak výrazná. Aktivní hereckou kariéru prožívala především v sedmdesátých letech, natáčela u nás i na Slovensku. Jenže vše nakonec přerušilo studium a také odjezd ze země.

Odstěhovala se do západního Německa. Studovala na ekonomické fakultě v Mohuči, kde také získala bakalářský titul. Nakonec se do Německa také vdala. Za manžela pojala jakéhosi L. Steina, o kterém není známo vůbec nic.

Jen to, že se s ním po čase zase rozvedla. Když začala natáčet seriálovou pohádku Arabela se vrací, vrátila se zase do své domoviny. Avšak mezitím si pobyla přes tři roky v Mexiku.

Odtamtud se vrátila bez svého manžela, což byl také nejspíš důvod toho, proč jejich vztah nakonec nevydržel. A tak si našla novou lásku. Zamilovala se do překladatele Miroslava Drozdy (64).

Herectví jí k srdci nepřirostlo

Arabela se nakonec stala její poslední rolí. Nabídky od seriálových i filmových režisérů sice chodily dál, ale ona všechny odmítala. Nechtěla hrát. Své místo našla jinde. S druhým manželem, s nímž má syna Marka (31), se rozhodli věnovat svým zájmům.

Založili si tiskovou agenturu a také se věnovali překládání knih. V roce 2013 se po dlouhé době objevila ve společnosti, a to po boku své sestry Libušky. Všichni novináři se jí okamžitě ptali na to, zdali se nechystá k filmu vrátit.

Na veřejnosti se ukazuje se sestrou

Tomu se jenom smála a zase se stáhla do ústraní. Showbyznys pro ni nikdy nebyl, necítila se v něm dobře. Nikdy také netoužila stát se slavnou, v tom raději podporovala svou sestru. V roce 2015 dokonce za ni přebírala medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění.

Tou dobou se už totiž Libuška Šafránková léčila z rakoviny plic a nechtěla, aby ji někdo viděl. Kdoví, třeba se ale Miroslava ještě někdy nechá přemluvit a její velký talent ještě někdy spatříme.

Panovala mezi sestrami nevraživost?

Když ještě obě sestry Šafránkovy hrály, všechny zajímalo jediné. Mají se rády, nebo vzájemně považují jedna druhou za konkurenci? Libuška Šafránková (67) byla v minulosti několikrát, podle všeho neprávem, osočována z toho, že na svou méně zkušenou sestru Miroslavu (62) žárlí.

Ne kvůli její kráse, obě byly nádherné, ale kvůli tomu, že jí měla několikrát sebrat roli, o kterou stála ona. Například Arabelu měla v první sérii hrát právě Libuška. Kvůli nemoci ji však musela nahradit Jana Nagyová (61). V pokračování roli dostala Miroslava. Sestry tvrdí, že si vždycky byly oporou, a ne konkurencí.

Naučila jí vše, co mohla Sama

Miroslava se kdysi dokonce nechala slyšet, že nebýt starší sestry, nikdy by s herectvím ani nezačala. Libuška svou sestru Mirku údajně jednou zavřela do skříně a nakázala jí, aby komentovala sportovní utkání, jako by byla rozhlasovou reportérkou.

Učila ji rychle jednat, improvizovat a také mluvit. Chtěla, aby byla také herečkou, a ne jen tak ledajakou. Leč Miroslava svou kariéru pověsila na hřebík až možná příliš rychle. Sestrám se podařilo zahrát si před kamerou společně jednou, a to v pohádce Malá mořská víla.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama