Vždy vypadala jako aristokratka, ale když stavěla dům, chodila v montérkách

S osmdesátkou na krku je herečka Nina Divíšková (79) stále vitální a okouzlující dámou. Mnoho let měla potíže se svým buržoazním původem. Se svým manželem žije od dob studií a jejich manželství nebylo vždy jednoduché, přesto všechny zkoušky ustálo.

Herečka Nina Divíšková (79) pochází z brněnské buržoazní rodiny, což její cestu studijním i profesním životem dlouhodobě negativně ovlivňovalo. Maminka Elmarita Divíšková (†92) byla učitelka rytmiky a známá choreografka Národního divadla v Brně.

Byla velmi vzdělaná, plynule mluvila francouzsky a německy, uměla velmi dobře řecky i latinsky a posléze se pustila ještě do ruštiny a angličtiny a hrála také skvěle na klavír. Obdivovaný a milovaný tatínek Karel Divíšek (†54) byl automobilovým závodníkem, pilot, ale nakonec se prosadil, jako mezinárodně uznávaný speleolog.

Právě on dal základy jeskynnímu potápění u nás a dokonce byl po mnoho let jediným československým potápěčem. Dlouhá léta vlastnil autoškolu, ale tu mu znárodnili, přesto se dokázal nad vším povznést a platil za vyhlášeného srandistu.

Také vás může zajímat ...

Když zemřel, dlouho se s tím mladá herečka nemohla vyrovnat.

Takovy slusny clovek_CT

Otec byl zklamaný, že se nenarodil chlapec!

Tatínek si velice přál syna, ale bohužel se nezadařilo, tak malou Ninu vychovával jako kluka. Velmi dlouho pociťoval zklamání, že se právě jemu narodila i podruhé holčička. Dokonce prý ani dlouho neměla jméno. Starší sestra Tamara ji říkala Nuno, takže nakonec rozhodl, že se bude jmenovat Nina.

Výborně se učila a tatínek v ní nakonec viděl budoucí paní magistru farmacie, ale ona se zatím toužila stát šaškem. V padesátých letech nastoupila na DAMU a málem skončila ve druhém ročníku, protože neměla ten správný původ a byla označována jako buržoazní spratek, který se nelíbil jedné paní profesorce, naštěstí se jí vždy zastal její profesor Radovan Lukavský (†88).

Při studiích se seznámila se svým budoucím manželem, hercem a režisérem Janem Kačerem (79). Minulý režim k ní nebyl příliš shovívavý a její nevhodný kádrový profil byl často připomínán, stála proto mimo hlavní zorný úhel poslušných režisérů.

Sama toto období s odstupem let komentuje, že to přesto bylo to nejlepší, co ji vlastně mohlo potkat.

3696-jan-kacer-nina-diviskova

Cítila urážku za svého muže

Populární herečka, tanečnice, zpěvačka a později také režisérka Nina Divíšková nastoupila po absolutoriu herectví na pražské Divadelní akademii múzických umění s většinou spolužáků z ročníku do angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče. Život na prknech byl její nedílnou součástí a nebylo podstatné, o jak velkou scénu se jednalo.

Po několika letech se hromadně se spolužáky a svým manželem přemístila do Prahy do Činoherního klubu, kde nakonec setrvala celých třicet pět let. Z naivek zde pomalu přešla k charakterním postavám, a to komediální i tragické povahy. Odcházela však zklamaná, sice ji přemlouvali, aby ještě setrvala, ale nikomu se ji nepodařilo nepřesvědčit.

Velice se jí totiž dotklo, že nikdo neoslovil jejího manžela Jana Kačera, který stál u jeho zrodu, zda by nechtěl v divadle třeba jen hostovat, když byl kdysi vyhozen a rozhodně ne kvůli nedostatku talentu. Byl vlastně vyhozen kvůli ní, když napsala telegram Gustávu Husákovi (†78) a vyslovila mu nedůvěru. Cítila to jako urážku a tak úplně to současnému vedení neodpustila.

Bez divadla však nedokáže být a stále ještě hostuje v Divadle v Řeznické. Vidět ji můžete také v Dejvickém divadle, ale i v dalších pražských scénách.

Sama je překvapená, že i ve svém pokročilém věku jde z role do role.

6601-nina-diviskova

Ani film ji nebyl příliš nakloněn

Nina Divíšková se poprvé před filmovou kamerou objevila v roli sugestivní mladé pacientky v psychologickém dramatu Evalda Schorma (†56) Návrat ztraceného syna a následovala celá řada zajímavých rolí, ale od poloviny šedesátých let už dostávala jen roličky, přesto dokázala vyniknout.

Z posledních let rozhodně stojí za zmínku afektovaná matka hlavního hrdiny v Zelenkově (61) tragikomedii Příběhy obyčejného šílenství, za kterou byla nominovaná na Českého lva.

S manželem Janem Kačerem žije šedesát let, ale nikdy spolu nebyli obsazeni jako partneři ve filmu ani v televizi a svorně říkají, že je to jejich největší herecké přání: „Snad se najde ještě nějaký režisér, který nás spolu obsadí.

“V hereckém světě jsou uznáváni jako pojem, jsou obdivováni, přesto je někteří kolegové považují za vcelku záhadný pár.

Rodina se stala prvořadou!

Bydleli v bytě na pražském Spořilově, ale ten jim byl příliš malý, rozhodli se, že postaví dům, ale ten stavěla vlastně jen Nina. Navlékla se do montérek a pracovala na stavbě, sháněla cement, materiál i lešení. Spoustu krásných věcí sehnala v bazaru v Libni. Manžel prý ani přesně nevěděl, kde se dům staví.

Křehká aristokraticky vyhlížející Divíšková často a pravidelně bývala s dcerami sama, Jan totiž jezdil jedenáct let do Ostravy. O manželství oba mluví jako o osudové lásce, která se stále vyvíjí. Nejdřív prý přišla slepá zamilovanost, pak řešili děti, také sex a celou řadu dalších věcí až nakonec vztah přešel v přátelství.

Je přesvědčená, že s jiným mužem by to prý dopadlo naprosto stejně. Čas letěl a z nejstarší dcery Simony (54) je právnička. O rok mladší Klára Cimburková (53) je choreografkou a tanečnicí a vyučuje děti pohybovou výchovu. V Domě s rodiči zůstala nejmladší dcera Adéla Kačerová Kubačáková (40), která je herečkou a stejně tak i její manžel.

Vždy si prý Nina Divíšková myslela, že až bude v důchodu, že bude hlídat vnoučata, kterých má devět a k tomu dvě pravnučky, ale nahrnulo se jí tolik skvělé práce, že není hlídací babičkou na plný úvazek.

S láskou a nadšením se věnuje též pedagogické činnosti na Vyšší odborné škole herecké v Praze a se stejným nasazením vede také dramatický kroužek na Základní škole v Butovicích

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...