Vztah, který prý nebylo možné zachránit

Energická žena, která se jen tak neztratí. Taková je Lejla Abbasová (40). V životě to exotická kráska neměla vůbec jednoduché. Vyrůstala bez otce, jen s matkou, a ta se jako samoživitelka musela pořádně otáčet, aby uživila rodinu.

Navíc Lejla byla jedinou tmavou holka v celé škole, tudíž zažila i nemilosrdnou šikanu. A ne jednou. Nesčetněkrát mluvila s novináři o tom, jak je život bez otce složitý. Ona sama toho svého v dětství neviděla zrovna často.

Také vás může zajímat ...

Když jí byly čtyři roky, vzala ji máma za otcem do Súdánu, a když chodila do první třídy, přiletěl on do Prahy. „Řekne-li se táta, vybavím si vysokého člověka v dlouhém bílém hábitu, s turbanem na hlavě,“ říká o africkém tatínkovi, který před mnoha lety v socialistickém Československu několik let studoval.

Daleko později, to už byla dospělá, tátu v Súdánu sama vyhledala. „Z jeho strany to působilo, jako kdybychom se nikdy nerozešli. Když jsme se totiž pak potkali, měl tendenci chovat se familiárně, a to mě dost zarazilo,“ prohlásila čokoládová kráska.

Tančila v klubu Jako malá byla vystavována složitým situacím, které si místní děti z úplných rodin nedokázaly ani představit. Věčný nedostatek peněz se na ní odrazil tím, že má silné sociální cítění a již v dětském věku pomáhala u sester františkánek, pečujících o nemocné děti.

V první třídě paní učitelka vůbec nevěděla, co s ní. Lejla měla jediná z pěti set dětí tmavou pleť, navíc už uměla číst a psát, zkrátka výrazně se odlišovala. Naštěstí její třída o rok později „vyfasovala“ jinou pedagožku, dívku po vysoké škole, která byla plná nadšení, nápadů a soucitu.

To malou Lejlu zachránilo. „Svým přístupem mi zachránila aspoň zbyteček sebevědomí, protože dokázala většinu problémů včas uhasit,“ nechala se slyšet černovláska. V pubertě přišla revolta. Lejla pracovala v multikulturních klubech, v jednom z nich i po nocích tančila, což bylo složité skloubit se školní docházkou.

Bylo jí totiž sedmnáct a byla studentkou osmiletého gymnázia. Není tajemstvím, že chodila s dnešním pornokrálem Robertem Rosenbergem (45), tehdy byli ovšem oba málem ještě děti. Nejvíc ji na něm upoutalo, jak bravurně zvládal jízdu na kolečkových bruslích.

Farářův synek „Měla jsem problém s tanečními drogami. S extází, kokainem. Už bych je nikdy nebrala, člověka to jen ničí,“ prohlásila před několika lety. Naštěstí se jednalo jen o epizodu a Lejla dokázala jít dál.

Prosadila se v modelingu, posléze uspěla jako moderátorka. A také se věnuje charitě. Založila nadační fond Asante Kenya na podporu vzdělání keňských dětí, které žijí v absolutní bídě nebo mají dokonce AIDS.

Paradoxně také Lejlin někdejší partner Michael Kocáb se v dětství setkal se šikanou. Hudebník, skladatel a politik je synem evangelického faráře. Bydleli nějakou dobu v Chodově u Karlových Varů. Tedy na Sokolovsku, kde kriminalita jen kvetla.

Farářova rodina se tehdy, za komunismu, ocitla jaksi na pokraji společnosti. Tamní děti říkaly malému Michaelovi kostelní krysa. „Mlátili mě, kopali, povalili na zem, plivali po mně,“ říká o svých tehdejších vrstevnících muzikant.

Rodiče ho vedli ke smířlivosti a vše mu neustále trpělivě vysvětlovali, nedokázali však udělat nic víc. Nezasadili se o to, aby nesnesitelná šikana skončila. Běžně se stávalo, že Michaela spolužáci pronásledovali až domů, a když tam zrovna nikdo dospělý nebyl, bili ho i v jeho vlastním dětském pokojíčku.

Trvalo to roky. Čí je to telefon? S bývalou manželkou Marshou Kocábovou (66), Američankou, se mladý hudebník seznámil na začátku osmdesátých let v Mnichově. Studentka moderního tance původem ze Severní Karolíny zakotvila v době tuhého komunismu v Československu a porodila manželovi tři děti.

O svém odjezdu ze Spojených států do socialistické země a sňatku s režimem pronásledovaným avantgardním muzikantem stručně poznamenává: „Rodiče říkali, že jsem cvok.“ Slovo rozvod nebylo v jejím slovníku, po třiceti letech soužití s hudebníkem se tam dostalo: „Rozvedla jsem se, když už se nakupilo moc lží,“ prohlásila.

„Naučila jsem se Michaelovi ty nevěry odpouštět,“ dodává. Ale to nešlo donekonečna. Poslední kapkou byl telefon, který se našel v autě. Marsha se domnívala, že ho tam zapomněl někdo z kamarádů jejích dětí.

Když si ho pak s nejstarší dcerou prohlížely podrobněji, zjistily, čí je. Patřil Lejle Abbasové, tiskové mluvčí tehdejšího ministra pro lidská práva a národnostní menšiny – Michaela Kocába. Bude svatba? Ve hře byl úctyhodný majetek, nemovitosti včetně úchvatné pražské vily, auta, ba i soukromé letadlo.

Ten poslední románek tudíž hudebníka přišel kromě ztráty manželky a odsouzení ze strany dětí na pěkné peníze, ostatně nejeden boháč vám potvrdí, že si po rozvodu připadal oškubaný jako kuře.

Pak už ovšem oběma zamilovaným nestálo v cestě vůbec nic, leda občasné výpady Kocábovy dcery Natálie (36), která vykřikovala, že je Lejla zlatokopka a chce se jen přiživovat na Kocábově věhlasu.

David Kocáb (8) se narodil v zimě roku 2011. Tehdy vše nasvědčovalo tomu, že exotická Kocábova milenka, která se stala matkou jeho čtvrtého potomka, bude usilovat o daleko lichotivější postavení manželky.

Šeptalo se, že „tlačí na pilu“ a věnuje veškeré úsilí tomu, aby se stala legitimní partnerkou. To se jí, jak víme, nepodařilo. Vánoce 2014 trávili už každý zvlášť. Lejla se nechala slyšet, že se vedle hudebníka dusila.

Oba připustili, že rozchod byl velmi bolestivý. Lejla dodávala, že se roky snažila vztah zachránit. „Nejtěžší pro mě bylo přijmout to, že s tím nejsem schopná nic udělat. Že tam buď zešílím a přijmu to, že se to nezmění a budu tam v té situaci kvůli Davidovi, nebo prostě že se seberu a půjdu,“ prohlásila.

Mimo jiné vinila z rozpadu vztahu i novináře. Mediální tlak byl prý nesnesitelný. Pořád to bolí „Moc mi ublížila, neměla se se mnou rozejít,“ řekl o Abbasové rozhořčený hudebník. Těžko rozšifrovat, co přesně exotická kráska myslela tím, že ona a Kocáb již nebyli kompatibilní, a tak museli od sebe.

Patrně mu vyčítala všechno dohromady: to, že je nesnesitelně dominantní, váhá se svatbou, je posedlý prací – je známo, že tráví v nahrávacím studiu dny i noci – a v neposlední řadě i to, že nebývá lhostejný k hezkým ženám.

Ale ani hudebník nezůstává s výčitkami pozadu. „Hrozně to bolelo, pořád to bolí,“ naříká. Nejvíc ho trápí, že tím trpí také jejich společný potomek, malý David, který by si zasloužil úplnou rodinu.

A zatímco hudebník je nyní sám a tvrdí, že samota je to nejlepší, co ho mohlo potkat, Lejla už stihla porodit nynějšímu tureckému příteli v poměrně krátké době tři děti, a tak má dohromady čtyři.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama