Walda a Bleška – tolik krásných let!

Poprvé se viděli, když bylo OLZE BLECHOVÉ (68) čtrnáct.

Tehdy WALDEMAR MATUŠKA (†76) netušil, že mluví s budoucí manželkou. Jak symbolické – Waldemar Matuška (†76) se narodil málem na divadelních prknech, a to v Košicích, kde matka, operetní zpěvačka Marie Matušková rozená Malinová, během svého turné zrovna vystupovala.

Také vás může zajímat ...

O otci Františkovi kolují nejrůznější dohady, dnes už zřejmě nikdo přesně neví, co je a co není pravda. Pocházel prý z Karlových Varů a byl zaměstnán u vězeňské stráže. Služebně, jako vězeňský dozorce, se dostal až do Košic, kde se sblížil se svou pozdější manželkou.

Jenže šeptá se, že Waldemar, křtěný jako Vladimír, měl snad ve skutečnosti jiného otce. Prý to byl jakýsi cikánský primáš, stojící včele cimbálové kapely. Tím by se vysvětlil Waldemarův uhrančivý fyzický vzhled i všestranný talent, zděděný jak po matce, tak – v tomto případě – i po otci.

Waldemar, tehdy ale stále ještě Vladimír, neboť Waldemar bylo umělecké jméno, vyrůstal v Klimentské ulici v Praze. Na základní škole nikdy nepatřil k nejlepším žákům, z hudební výchovy kupodivu dostával dokonce čtyřku, a to prý jenom proto, že z tohoto předmětu nelze propadnout.

edHoLUoDRN7d5H6hvcTJbw-Legend-rny-muzik-l-Kdyby-tis-c-klarinet-je-pln

Přestože Matuška projevoval až nebývalé herecké a hudební nadání, dali ho rodiče do učení na skláře do Poděbrad. V Karlových Varech, ve sklárně Moser, se však ukázalo, že mladík práci se sklářskou píšťalou nezvládne.

Později si z toho dělal legraci, tvrdil, že byl chabrus na plíce a místo hrudníku měl lavor, obrácený dovnitř. Sklář má být pořádný chlap – a „Walda“ v té době vážil jedenašedesát kilo. Nejen však tělesná konstituce, ale i nevšední talent ho táhl jinam – k muzice, zpátky do Prahy.

Hvězdou se Matuška stal díky účinkování v Semaforu, kam byl přijat jako technik a kulisák a kde nejprve zpíval ve sboru v inscenaci Člověk z půdy. Okamžitě na sebe upoutal pozornost a v dalším představení Zuzana je sama doma, které mělo premiéru v květnu 1960, už byl hvězdou.

V roce 1960 natočil první veliký hit: Suvenýr. Dva roky nato se jeho duet s Pilarovou Ach, ta láska nebeská stal písní roku, Matuška získal prvního Zlatého slavíka v tehdy úplně nové soutěži. Druhého obdržel v roce 1967.

Není už dávno tajemstvím, že Matuška byl miláček žen. Padaly mu do náruče i k nohám, vzhledem k tomu, jak vypadal, i díky jeho hlasu a slávě. Hvězdné manýry mu přesto byly víc než vzdálené. Byl to, jak se říká, lidový člověk, s fanoušky, kteří ho poznávali na ulici, popíjel, i si s nimi zazpíval.

Žil skromně, to se publiku líbilo. I to, že v Semaforu přespával na vyřazené oponě, kterou se také přikrýval. Waldemar byl živel, co na srdci, to na jazyku. Z toho vyplývalo, že míval konflikty s komunistickým režimem, které vyvrcholily pozdější emigrací.

Marta a Waldemar_1967

Ale národ ho miloval. Včetně policistů. Vystřídal kolem šestnácti automobilů – každý z nich naboural nebo pořádně odřel, nejdéle do měsíce. Mělo to být často kvůli alkoholu, ale problémy s policií zpěvák nikdy neměl.

Dokonce i jeho divoké noční projížďky po Václavském náměstí tehdejší dopravní policisté tolerovali. Státní moc však bývala neoblomná. Když Matuška propásl semaforské představení, neplatil pokutu, jak bývalo zvykem – dostal rovnou výpověď.

Poslali mu rozhodnutí nadepsané: Soudruh Waldemar Matuška. Tehdy zuřil jako tornádo. Kvůli vyhazovu i kvůli tomu, že se mezi soudruhy nepočítal. Romantický kovboj uhrančivého zjevu a nenapodobitelného hlasu neměl o ženy nouzi.

Říkalo se leccos. Na druhou stranu – bylo by těžké dámy striktně odmítat, protože se na něho vysloveně lepily. Jeho životem prošla řada žen, ženatý byl třikrát. Když mu bylo osmnáct, vzal si Jiřinu Šťástkovou.

Byl příliš mladý, asi to nemohlo dopadnout dobře. Vztah navíc poznamenala tragédie v podobě úmrtí dvojčat. Tak krutou ránu osudu manželé nedokázali nést. I přes pozdější narození syna Miroslava se z toho nikdy nevzpamatovali a nakonec se rozvedli.

Ale netrvalo dlouho a Waldemar do toho „praštil“ znova. Ani manželství s Hanou zvanou Dulina nedopadlo dobře. Lépe dokázala nevěry snášet půvabná herečka Jitka Zelenohorská (69), která se proslavila rolí Zdeničky ve filmu Ostře sledované vlaky.

Olga Matuskova, syn Waldemar Matuska ml.

Chodili spolu pět let, když se objevila tehdy neznámá zpěvačka Olga Blechová (68) z pěveckého dua Irena a Olga. Vypůjčíme si slova nešťastné Jitky Zelenohorské, která o Olze říkala: Tvrdě po něm šla! Olga se s budoucím mužem seznámila díky bratrovi.

S rodinou bydlela v Liberci a milovala zvířata, jako školačka trávila většinu času v místní zoo. Přezdívali jí Bleška a dávali jí korunu za hodinu. Na tehdy populárních Libereckých výstavních trzích pravidelně vystupoval idol žen Waldemar Matuška.

Olinčin bratr Tonda tam dělal zvukaře, a díky tomu vznikla první společná fotografie Olgy Blechové a slavného zpěváka. Jenže dívce bylo pouhých čtrnáct let, toužila po studiu biologie. Osudovost setkání si pochopitelně žádný z nich neuvědomil, domnívali se, že se už nikdy neuvidí a že případnou jedinou vzpomínkou bude ta fotka.

.. Ale zasáhl, ostatně jako vždy, osud. Olga byla na bioložku příliš hezká a pěkně zpívala. Dala se tedy na docela jinou dráhu. Začátek šedesátých let talentům přál, Olga mezi ně patřila. Waldemara znovu potkala v roce 1967 v pražském Divadle Rokoko.

Když se později zvědavci zpěváka ptali, kdy vlastně Olinku zaujal, s jemu vlastním humorem odvětil, že se mu to povedlo, když jí bylo čtrnáct. Přestala si do sešitu lepit zvířata a začala si vystřihovat jeho – Waldu.

zpívající film

Tehdejší Waldemarova přítelkyně Jitka Zelenohorská Olgu nařkla z toho, že jí zpěváka nelítostně ukradla. Na to ale musí být vždycky dva – odpovídá na toto obvinění Blechová. Ano, zpočátku to vypadalo, že kráčí až příliš tvrdě a nelítostně za svým cílem (dnes se takovým ženám říká zlatokopky).

Jitku údajně ze dne na den vykázala ze zpěvákova bytu s tím, že teď je tu paní ona, Olga. Ale všichni víme, že mu pak celý život stála po boku v časech dobrých i zlých – a že toho zlého nebylo málo. Je zjevné, že měla Waldemara opravdu ráda.

Vzali se v roce 1976 a narodil se jim syn – rovněž Waldemar (39), dnes počítačový expert. Hezky zpívá, ale když se ho zeptáte, proč nekráčí v otcových stopách, odpoví: „Walda je jen jeden.“ V roce 1986 rodina emigrovala na Floridu.

Koupili si malý domek a neustále něco přistavovali. Olgu to bavilo, její tatínek byl stavař. Našla si před lety na Floridě vedle zpívání i další profesi, obchoduje s realitami. S těžce nemocným manželem, o kterého se roky obětavě starala, zůstala až do hořkého konce, kdy roku 2009 zemřel na zápal plic a selhání srdce.

Dnes už ji sotva můžeme vinit z povrchnosti a vypočítavosti. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...