Waldemar Matuška – Měli jsme na něj zapomenout

Roky byl jediným konkurentem božského Káji (79) v boji o trůn krále pop music. Říkali mu ‚slavík z Madridu‘, podle jedné z jeho písní. A přitom on dostal na vysvědčení ze zpěvu hned třikrát čtyřku a narodil se v Košicích. I to byla spíš náhoda.

Jeho matka, sólistka vídeňských operetních divadel, vystupující pod pseudonymem Mia Malinová byla v době Waldemarova narození v Košicích na uměleckém turné. A malého Waldemara Matušku málem porodila na pódiu.

Také vás může zajímat ...

Tradovalo se, že do nemocnice ji dovezli za pět minut dvanáct.

Čí vlastně byl?

Ostatně život Waldemara Matušky je doslova protkán záhadami. Tak například: Kdo byl jeho otec? Byl jím jeho „oficiální“ otec František – vězeňský dozorce – manžel jeho maminky? Snědá pleť a havraní vlasy a vousy však spíše naznačují, že pravdu mají ti, kteří tvrdí, že Waldemar, křtěný Vladimír, v sobě nese geny biologického táty – primáše cikánské kapely.

Možná i proto se už jako kluk naučil hrát na několik hudebních nástrojů. Zato zpěv pro něj ve škole představoval ošklivou noční můru. Na vysvědčení si z něj dokonce třikrát odnesl nevídanou čtyřku!

Na to, že z něj za několik let bude zářící hvězda pop music, by si v tu chvíli nevsadil zcela určitě vůbec nikdo.

Útěk do Semaforu

Talent, netalent, kluk bude mít řemeslo. Tak aspoň rozhodli jeho rodiče a Walda místo na hudební konzervatoř jezdil do Poděbrad, kde se učil sklářem. Dokonce po vyučení nastoupil do skláren Moser v Karlových Varech. Jenže sklářskou píšťalu těžký astmatik ufoukával jen stěží. A tak s řemeslem ‚seknul‘. Hoch se čtyřkou z hudební výchovy začal zpívat.

A rovnou v Československém souboru písní a tanců. Šlo mu to tak dobře, že když Suchý se Šlitrem založili divadlo Semafor, okamžitě Waldu zlanařili. „Dodnes si pamatuji, jak stojím 6. února 1960 v Praze na Václaváku se dvěma košilemi a kytarou v ruce. A hned druhý den jsem se už v Semaforu učil první písničky,“ vzpomínal Matuška. Bylo to tehdy velké dobrodružství.

Chvilku trvalo, než si vůbec našel slušné bydlení. Pár týdnů přespával přímo na jevišti a přikrýval se oponou. Nikdy si na to nestěžoval.

Jak vždycky říkali jeho kamarádi – byl to přece skromný a pracovitý chlap s obrovským srdcem.

Tragický omyl

V roce 1962 vyhrál první ročník ankety Zlatý slavík. V roce 1967 si vítězství vychutnal ještě jednou. Hrál ve filmech, nazpíval úvodní melodii k legendárním Chalupářům, zpíval duety s Evou Pilarovou (79), Helenou Vondráčkovou (71), Martou Kubišovou (75). Na přízeň fanynek si vousatý mladík s kudrnatými vlasy a černýma očima stěžovat nemohl.

Ale kdo by čekal, že si bude po každém koncertě odvádět na pokoj nový objev, byl zklamán. Muzikantské Lidušky si držel daleko od těla. Jako správný gentleman lásky svého života požádal o ruku. A hned v prvním manželství s Jiřinou Šťástkovou se Walda dočkal dvojčat. Štěstí však trvalo jen velmi krátce, protože po tragickém omylu při očkování obě dcery zemřely.

Ani narození syna Miroslava (64) jizvy nezacelilo a manželé se rozvedli. Po rychlém krachu druhého manželství s Hanou, jíž se říkalo Dulina, se zdálo, že se na Matušku konečně usmálo štěstí.

Vztah s herečkou Jitkou Zelenohorskou (71), kterou jistě znáte jako Zdeničku z filmu Ostře sledované vlaky, trval dokonce pět let.

Olga na scéně

Jenže pak se objevila cílevědomá Olga Blechová (69). Třetí Matuškova manželka se stala jeho osudovou ženou. Narodil se jim syn, pojmenovali ho po otci. A hlavně – deset let po svatbě vyměnili Československo za nový domov, když emigrovali do USA. Walda tenkrát pro soudruhy skončil. Ze znělky Chalupářů nechali vymazat jeho hlas, z titulků seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka jeho jméno.

A dokonce mu za trest odňali titul zasloužilý umělec. Ze srdcí fanoušků však Waldovu stopu odstranit nedokázali. A tak, když se sem tam po revoluci objevil doma v bývalém Československu, byl vždy vítán. Jen zpívání už téměř pověsil na hřebík. Jezdil se sem hlavně léčit. Jeho astma se totiž zhoršovalo. V posledních měsících svého života neudělal krok bez kyslíku.

Když se přidal zápal plic, začalo mu vynechávat srdce. „Lékaři se rozhodli, že ho uvedou do umělého spánku, ať si trochu odpočine. Ale už se neprobudil,“ líčila poslední okamžiky jeho života vdova Olga. Ta ho také nechala převézt do Prahy. Na poslední cestě na Vyšehradský hřbitov doprovázelo ‚slavíka z Madridu‘ přes dvanáct tisíc fanoušků.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...