Yzop jako léčivka

Tato bylinka, hodně blízká saturejce, patří mezi středomořské rostliny, které se u nás pěstují pouze na zahrádce. Je nenáročná a pro lidský organismus zdraví prospěšná.

Používá se květ

Také vás může zajímat ...

Její účinky znají lidé už od středověku.Pěstovala se jako léčivá rostlina a koření především v klášterech. Yzop se sbírá ve chvíli, kdy jsou jeho květy plně rozkvetlé. Odtrhávají se pouze horní části rostliny.

Na kloktání

Největší výhodou yzopu je zejména to, že posiluje celý náš organismus.Proto je dobré si z něj udělat pomocí vína macerát, do kterého přidáte trochu saturejky a rozmarýnu. Jakmile bude hotový, můžete ho při zánětu hrdla nebo ústní dutiny kloktat. Doporučuje se na kloktání do macerátu přidat i trochu šalvěje.

Léči astma

Funguje nejen jako kloktadlo, ale i jako lék na zvýšení krevního tlaku. Stačí ho přidat do čajové směsi. Pomáhá při kašli nebo záchvatech průduškového astmatu. Taktéž zabírá proti nadýmání, plynatosti, nočnímu pocení, při střevních problémech nebo nechutenství.
Říká se o něm, že ho lze užívat jako prevenci proti cévní mozkové příhodě.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...