Z bezvědomí se Markéta Fišerová probrala až po sedmi týdnech!

Po dlouhé době v kómatu se musela znovu naučit mluvit a hýbat se!

Měla před sebou takřka jistotu úspěšné kariéry a také krásného rodinného života. V jediný den se všechna budoucnost pro krásnou herečku Markétu Fišerovou (60) zhroutila. Jediné, v čem jí zůstalo štěstí, byl hodný partner.

Vztah k umění u malé Markéty rozvinuli její maminka a dědeček. Ona sama neměla jako dítě žádné velké ambice hnát se za slávou, vrozený talent se ale projevil.

Také vás může zajímat ...

Rodačka z Kladna měla pohybový talent, uměla zpívat, byla krásná – zkrátka měla všechny předpoklady pro studium na konzervatoři.

Poslechla přání svých blízkých a začala tam studovat na hudebně dramatickém oddělení. Už tam si jí všimli filmaři a přišly první role.

Manžela si vybrala sama

Ve svém prvním filmu Řeknem si to příští léto chodila jako vesnická dívka se Svatoplukem Skopalem (65) a zamilovala se do Ondřeje Havelky (61). Dvakrát před kamerou působila citové problémy Miroslavu Vladykovi (60) – v seriálu My všichni školou povinní a v dvojdílném dramatu Nevěsta/Tchyně.

A v dalším seriálu Třetí patro zase diváci nemohli pochopit, jak mohl Lukáš Vaculík (58) jako hlavní hrdina dát nakonec přednost jiné dívce před slečnou, která měla „nejkrásnější úsměv na světě“, jak se o ní vyjádřil další herec Jiří Langmajer (54).

Markéta si ale pro svůj osobní život nevybrala žádného ze zmíněných filmových partnerů. Její srdce zahořelo láskou po Marku Ebenovi (62). Populární moderátor a zpěvák dobře věděl, že byl vlastně „uloven“. Samozřejmě, že se mu líbila, ale neviděl moc šancí na to, že by tomu mohlo být i naopak.

Oba měli dost protikladné povahy. Marek přiznal, že se bál toho, jaká je Markéta razantní oproti jeho tichému vystupování. „Založil jsem si tehdy kapelu a vzal si ji jako zpěvačku. Nevěděl jsem, že to bude mít takový konec,“ uvedl.

Když se dali dohromady, moc šancí jim okolí do budoucna nedávalo. Většina známých měla za to, že jejich vztah nevydrží. Vzhledem k tomu, co později následovalo, se ale dá říct, že Markéta měla neuvěřitelné štěstí na muže, kterého si sama vybrala!

Největší popularitu přinesly Markétě televizní seriály!
Největší popularitu přinesly Markétě televizní seriály!

Těhotenství skončilo tragédií

Markéta se s Markem sblížila nejen soukromě, ale i pracovně. Vystupovali na jedné divadelní scéně, zpívali spolu i písničky pro děti. Potom se i vzali. Jejich život mohl být úplně jiný, kdyby se bývali stali otcem a matkou.

Markéta přišla do jiného stavu, bylo to ale nedlouho poté, co přechodila chřipku. Ta jí oslabila srdeční činnost. K problémům se zánětem srdečního svalu se přidaly problémy s plícemi – měla dokonce tuberkulózní nález.

Pro tělo, které neslo tíhu těhotenství, se tato předchozí onemocnění ukázala být nad jeho síly. Holčička, která měla mít jméno Terezka, se narodila předčasně, teprve v sedmém měsíci. Po několika dnech zemřela.

Smrt vytouženého miminka pár těžce zasáhla. Taková tragédie je příliš i na dvě silné osobnosti, jakými Markéta se svým mužem byli a jsou. Možná toto tělesné i citové vyčerpání skrytě urychlilo jiný, skrytý zdravotní problém, který se později projevil naplno.

Bolest ze ztráty dítěte se mladá herečka snažila léčit prací. Šla z role do role, hrála jako o život. Tušilo snad její podvědomí, že se blíží brutální osudový zlom? Došlo k němu krátce předtím, než měla krásná tmavovláska oslavit své šestadvacáté narozeniny.

Na hranici života a smrti

Během sledování televize jednoho únorového večera Markétu začala šíleně bolet hlava. Bylo to tak kruté, že křičela bolestí. Manžel ji odvezl do nemocnice s tím, že nejspíš něco špatného snědla. Jednalo se ale o mozkovou příhodu, ucpanou cévu.

„Představte si situaci,“ vyprávěl Marek o situaci v nemocnici, „na lůžkách oddělených plentami čtyři lidé v bezvědomí zápasí pod lékařským dohledem o život, a jedna ze sestřiček slaví v koutě narozeniny, na stolcích na nástroje chlebíčky a kafe.

Moje žena byla z pacientů jediná při vědomí, rozprávěli jsme a dívali se na televizi. Byl to hezký večer, takový mejdan na rozhraní života a smrti.“

Druhý den ráno přišel šok. Markéta byla v bezvědomí a lékaři jí nedávali moc šancí, že by mohla přežít. Sedm týdnů zůstala v kómatu. Marek trávil u své ženy maximum času.

V divadle mu vyšli vstříc, zrušil veškerou práci a zůstával v nemocnici. „Tu a tam, když bylo málo personálu, jsem pomáhal vozit pacienty na sál,“ vzpomínal. „To byla dobrá škola.

Vlastně se denně setkáváte se smrtí. Ráno přijdete, někdo tam leží a za hodinu nebo za dvě je už někde jinde. Sestra ho odpojila od přístrojů, zabalila do mulu a ten přelepila leukoplastí se jménem a rodným číslem.

A to bylo všechno. Říkal jsem si, že jestli tohle má být výsledek veškerého našeho snažení tady, tak by to byla blbá recese.“

V pohádce O štěstí a kráse hraje dvojroli princezny i pradlenky.
V pohádce O štěstí a kráse hraje dvojroli princezny i pradlenky.

Musela se začít učit od začátku

Svůj boj o život Markéta nakonec vyhrála, následky byly ale skličující. Když se po sedmi týdnech probrala, těžko by ji někdo poznal. Z krásné mladé ženy byla pacientka, za kterou dýchaly umělé plíce a která měla ochrnutý obličej i tělo.

Všechno slibné, co měla před sebou, ať už v herecké kariéře nebo v manželském životě, bylo definitivně ztraceno. Naštěstí za silné podpory svého obětavého životního partnera projevila silnou vůli a postupně se v rámci možností vracela do života.

Musela se doslova znovu učit hýbat. Marek jí při rehabilitacích pomáhal a nepřál si, aby za jeho ženou chodili další lidé. V té době si osud znovu krutě pohrál s osudem nešťastné herečky – v pouhých padesáti letech jí zemřela na rakovinu maminka.

I přes tuto bolestnou ztrátu jí manžel pomohl se přenést. Budoucnost ale vypadala jako velký problém. Když Markétu poprvé po čase viděli její známí, byli v šoku, jak ji boj o holý život změnil.

Seděla schoulená na vozíku, a nebylo rozumět tomu, co se snaží říct. Poznali jí jen podle jejích krásných vlasů!

Markéta skončila na invalidním vozíku, no měla štěstí na obětavého partnera
Markéta skončila na invalidním vozíku, no měla štěstí na obětavého partnera

Má muže, na kterého je spolehnutí!

Markéta přežila, i když s postižením, které jí zůstalo napořád. První roky po kruté životní změně byly nejtěžší. Marek rozhodně nehodlal svoji ženu opustit a neměl ani nikdy v úmyslu svěřit ji do péče nějakého ústavu. Musel se ale pořádně otáčet.

„Našel jsem úžasnou dámu, kterou jsem v roce 1987 legálně zaměstnal jako ošetřovatelku. Kdybych na to nedokázal vydělat, nemohl bych mít Markétu doma,“ popsal v jednom rozhovoru.

Poznával také na vlastní kůži, jak těžký je život vozíčkáře, který musí stále řešit nějaké překážky. Sedm let vozil Markétu dolů a pak zpátky nahoru po třiadvaceti schodech, které vedly k jejich panelákovému bytu.

Snažil se pro ni opatřit co nejlepší vozík, ale taková záležitost bývá drahá a pojišťovny ji neproplácí. I proto se ve své práci přeorientoval na moderování.

Nejprve to byla anketa TýTý v roce 1991, po ní pak následovala spousta dalších úspěšných akcí. Kromě většího honoráře, než jaký by získal v divadle, to mělo i další výhodu.

„Jako moderátor si můžete mnohem lépe zařídit život z hlediska času,“ vysvětlil Markétin manžel. Dnes je jeho ženě už skoro šestapadesát let.

Více než polovinu z nich strávila na vozíku. Role, kterými diváky potěšila v mládí, tu ale budou pořád – i za těch prvních 26 let života toho dokázala Markéta Fišerová hodně!Marek Eben, Markéta Fišerová

Zlomená noha ji neodradila

Jedné malé katastrofě čelila Markéta už v době, kdy se chodila dívat na studentská divadelní představení. Protože seděla pokaždé v první řadě, odnesla si následky nehody na jevišti.

Herečka Vlasta Žehrová (64) v televizním pořadu popsala, jak mladí herci v zápalu hraní neúmyslně kopli do praktikáblu a ten zasáhl Markétu do nohy.

Museli ji odvézt do nemocnice a tam jí zlomenou končetinu dali do sádry. Markéta ale chtěla vidět konec představení a tak se do divadla vrátila – a ještě představení s kolegy zapila v divadelním klubu!

Tam, kde je jí dobře

V současné době už delší čas žije Markéta odděleně od manžela. Důvodem ale není to, že by si přestali rozumět – v dřevěném domku nedaleko Karlových Varů se totiž bývalá herečka cítí lépe a je tam pod stálým dohledem, zatímco Marek vydělává pro oba peníze.

„Vyjede si ven, přesedne na elektrický vozík a je se psem hodiny na procházce,“ popsal oblíbený moderátor, jak si Markéta užívá život na venkově. A dodal: „Máme výborné sousedy a psa, který všechny pokouše!“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...