Z osobních důvodů musela Veronika Freimanová odmítnout největší životní nabídku!

Roli učitelky Hanky psal pro Sněženky a machry kamarád přímo pro ni!

Prošla si krizemi v seriálech i ve vlastním životě.

Svého času měla na dosah i mezinárodní úspěch. Z osobních důvodů ale musela odmítnout. Na domácí herecké scéně ale Veronika Freimanová (61) patří dlouhá léta k opravdové špičce.

Na svoje dětství v 60. letech vzpomíná Veronika jako na šťastné období. Ze školy si moc velkou hlavu nedělala. Byla prý hodně upovídanou holčičkou. „Nemůžu říct, že bych se dobře učila,“ vzpomínala v televizním pořadu. „Užívala jsem si kolektiv a škola byla takové nutné zlo.

Myslím, že mě už v první třídě zkrotili tím, že jsem na konci neměla velkou jedničku jako většina dětí, ale velkou dvojku.“ V rodině vysokoškoláků to byla dost velká rána.

Na učitelku z filmu Sněženky a machři dodnes vzpomíná.
Na učitelku z filmu Sněženky a machři dodnes vzpomíná.

Na konzervatoř se dostala oklikou

Také vás může zajímat ...

O herectví jako malá neuvažovala. Přitahovala ji práce aranžérky, která upravuje výlohy. Kromě toho chodila na hodiny baletu. Dělala i zkoušky na konzervatoř. Nedostala se tam, mimo jiné i proto, že se přišlo na její srdeční vadu. Ve škole chodila do dramatického kroužku.

Jednou při recitaci Erbenovy balady Štědrý večer si uvědomila, že jí to baví a takové chvíle by chtěla v životě zažívat víckrát. Těžkým šokem pro budoucí herečku byly srpnové události roku 1968. Tehdy byla kvůli zmíněné srdeční vadě v lázních a neměla tak úplně ponětí, co se v zemi děje.

Na Vinohrady, kde bydlela, se dostala až po prázdninách a v místech, kde bydlela, na ni krutá skutečnost dopadla plnou silou, když viděla rozstřílené fasády domů. Politické události měly vliv i na rodinu. Tatínek byl uznávaným operním a televizním režisérem, ale pak byl nucen dělat nočního hlídače. Rodina se s tím musela nějak srovnat.

Kvůli špatnému kádrovému profilu pak měla Veronika problémy i se studiem herectví, pro které se nakonec rozhodla. Normální cestou by neměla šanci, ale poradili jí, ať se přihlásí do večerní školy a do druhého ročníku konzervatoře z ní pak přestoupí – v takovém případě už prý její původ nikdo zkoumat nebude.

A opravdu to tak vyšlo!

S druhým mužem a dcerou Terezou.
S druhým mužem a dcerou Terezou.

Nafotili jí pro roli, kterou hrála jiná

Už v době studia Veronika krátce hostovala v legendárním divadle Semafor a od druhého ročníku se ocitla i na neméně slavné scéně: v Činoherním klubu. „Později mi nabídli angažmá. Takže ať byla doba jakkoli zlá, já jsem se ocitla v té nejlepší společnosti,“ konstatovala.

Postupně dostávala i role ve filmu, upozornila na sebe v hořké komedii Půl domu bez ženicha, kde jí příliš snaživého a spíš despotického otce hrál Vladimír Menšík (+58). Velký úspěch přišel s postavou učitelky Hanky v kultovní komedii Sněženky a machři.

Do slavného filmu se dostala tak trochu z protekce, protože se už od dětství znala se scenáristou Radkem Johnem (62) a ten napsal postavu Hanky přímo pro ni. Slávu jí mohl přinést americký film Nesnesitelná lehkost bytí. Dostala nabídku, o jaké sní herečky celý život, ale odmítla ji. Důvod byl jasný: „Byla jsem poprvé v jiném stavu. Po sedmi letech, kdy jsem chtěla miminko.

Byla jsem až nesnesitelně šťastná,“ prozradila. „Oni mě dlouze fotili, byla jsem asi prototyp té holky z východního bloku, dokument doby, tak si ji režisér představoval – vlasy, oblečení, všechno. A pak do toho nastylizovali Juliette Binoche (53).

Jako když si nafotíte předlohu a podle ní pak postavíte pomník.“

První manželství jí přineslo spíš utrpení.
První manželství jí přineslo spíš utrpení.

S první dcerkou to bylo náročné

Prvním manželem Veroniky se stal režisér Jaroslav Brabec (62). Vztah jim vydržel opravdu dlouho, ale zdání klame, protože to nebylo šťastné a plnohodnotné partnerství. Jaroslav prý myslel hlavně na sebe a choval se jako despota. Navíc měl velkou slabost pro opačné pohlaví, což nakonec vyvrcholilo nevěrou se ženou jiného režiséra Jiřího Menzela (79).

Protože ona nevěra nezůstala bez následků, byl to pro Veroniku jasný signál k tomu, aby se od muže, který si ji nezasloužil, konečně osvobodila. Měli spolu dvě dcery. Na první dítě si musela herečka počkat poměrně dlouho. Nedařilo se jí otěhotnět a už si dokonce myslela, že potomky mít nikdy nebude.

„Byl to pro mě velký stres a problém, takže Tereza se narodila jako vytoužené dítě a bylo to opravdu dítě na plný úvazek,“ líčila své někdejší mateřské zkušenosti. „Kde jiným stačilo říct stůj, ona letěla dál. Ze školky přicházela v bačkůrkách, byla neuvěřitelně rozlétaná a rozhodně to nebylo dítě, které se nechalo odložit do kouta.

Nejzajímavější na tom je, že až po narození druhé dcery jsem pochopila, že to s dítětem může být i snadné.“

Veroniku nahradila Juliette Binoche.
Veroniku nahradila Juliette Binoche.

Tajemství vzhledu se skrývá v rodině

Po rozvodu naštěstí našla partnera, kterého si může opravdu vážit: architekta Vladimíra Boučka (61). Nakonec si ho i vzala při obřadu utajeném před médii. Do manželství se jí sice po předchozí zkušenosti moc nechtělo a nejprve prý žádost o ruku odmítala. Nakonec se po čtyřletém vztahu vzali v historickém muzeu v Písku. Proč právě tam?

Protože se na tomto místě seznámili a přeskočila tam ona pověstná jiskra. V druhém manželství je Veronika maximálně spokojená a je to na ní vidět. Novinářům řekla: „Prožívám jeden z nejkrásnějších vztahů, který mě potkal. Nic víc si už nepřeji, protože jsem dostala něco, po čem jsem si vůbec netroufla toužit. Vlastně jsem ani nevěděla, že to existuje.

“ A jaké je tajemství toho, že stále dobře vypadá? Částečně se skrývá přímo v rodině. „Určitě to bude tím, že mám dceru, která má svůj salon a ten si myslím, že je hodně dobrý, takže jsem v takovém jemném diktátu,“ odhalila Veronika.

“Co se dá, tak řeším nenásilnou formou a nechám si poradit od ní.“

S Radkem Johnem kamarádila už od dětství.
S Radkem Johnem kamarádila už od dětství.

Dlouhý románek s hereckým kolegou

Vedle manželství prožívá ještě jeden dlouhodobý románek s hereckým kolegou, který trvá už dvacet let. Oním mužem je Zdeněk Žák (64) a jedná se o velice úspěšné divadelní představení Každý rok ve stejnou dobu. Ztvárňují v něm dvojici, která se setkává od svých třiceti do svých pětaosmdesáti let a stále je to baví a užívají si hru stejně jako diváci.

Představení jsou neustále vyprodaná a i po takové době se stává, že lidé přijdou poděkovat až na jeviště a přinesou jim malé dárečky!

podval

Přepadení a únos se šťastným koncem

Herecké řemeslo přináší občas i drsné zkušenosti. V jednom známém televizním seriálu tak Veronika Freimanová před kamerou prožila brutální přepadení a únos. Natáčelo se v chladném sklepě a spoutaná herečka musela mí v rámci role dokonce pytel přetažený přes hlavu. Cloumala s ní zima a přála si, aby se záběry co nejrychleji natočily a ona se mohla napít horkého čaje.

Naštěstí to neodnesla žádným nachlazením – a samotný únos v seriálu také dopadl dobře!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...