Z prince se stal opravdový chuďas

Ačkoli herectví nikdy nestudoval, dokázal se vyšplhat na nejvyšší příčky popularity. Jenže slávu odnesl čas. Nezdar v podnikání a problémy s alkoholem převrátily umělcův život naruby.

Roman se narodil v Plané u Mariánských Lázní a když mu bylo necelých jedenáct let, přestěhoval se s rodiči do Prahy. Za jeho hereckou kariéru může maminka. Právě ona Romana (64) přihlásila do dramatického kroužku a neúnavně s ním obcházela všechny konkurzy, které našla inzerované v novinách. Její houževnatost nakonec přinesla svoje ovoce.

Také vás může zajímat ...

Když bylo Romanovi třináct let vyhrál výběrové řízení na hlavní dětskou roli v psychologickém filmu Útěk, kde hrál sedmiletého chlapce svedeného starším kamarádem k životu na šikmé ploše. Role se zhostil skvěle a filmařům nadějný a talentovaný kluk padl do oka. Dva roky poté přišla další role.

Režisér Hynek Bočan (80) si Romana vybral do seriálu Záhada hlavolamu a svěřil mu postavu Červenáčka. Seriál natočený podle kultovní knižní předlohy Jaroslava Foglara (†91) měl u diváků obrovský úspěch.

Z Romana se tak přes noc stala dětská hvězda.

Na vlně slávy

Doslova závratnou popularitu mu přinesl historický televizní film Princ a chuďas, kde hrál dvojroli prince Edwarda a chudého chlapce z podhradí. Tehdy se stal idolem náctiletých fanynek, které mu denně psaly stovky dopisů až se pošťačka zařekla, že mu doručovat poštu nebude. Roman pak v nějakém rozhovoru nedopatřením zveřejnil telefonní číslo a příznivci mu pak volali i domů.

Telefon zvonil i v noci, až rodiče nechali linku odpojit. Nebylo divu, že kroky mladé herecké hvězdy vedly na Pražskou státní konzervatoř. Jenže tam ho nepřijali. Ani následující rok, ani ty další. Nakonec šel na gymnázium, které s přestávkami studoval sedm let. Hrál ale pořád. Díky svému malému vzrůstu a chlapecké vizáži ho režiséři dlouho obsazovali do dětských rolí.

Ještě v pětadvaceti letech hrál puberťáky. Ačkoli stálé angažmá v žádném divadle nikdy neměl a jen v nich hostoval, práce měl dost. Romanova popularita v sedmdesátých a osmdesátých letech neklesala. Vedle natáčení pro film a televizi jezdil na zájezdová představení a nejrůznější besedy. Hrál v pohádkách jako Princové jsou na draka nebo Teta.

Objevil se i ve snímku Karla Kachyni (†79) Sestřičky. Pak si ho roce 1987 režisér Vít Olmer (76) vybral do role veksláka Bíny v dramatu Bony a klid. Úlohy se zhostil dokonale a patřičně si ji užíval. Jeho výstřelky ve filmu vešly v naší kinematografii do dějin a přinesly mu další vlnu neskutečné popularity. Skuteční veksláci ho všude vítali a brali mezi sebe jako svého.

O této roli Roman později prohlásil, že patřila k jeho nejoblíbenějším. Čtyři roky poté spolupracoval s Olmerem znovu, tentokrát v komedii Tankový prapor ztvárnil majora Borovičku a opět zazářil. Od té doby to šlo ale s jeho herectvím z kopce. Po sametové revoluci hereckých nabídek ubylo. Roman žil rozevlátým životem a herecky se vůbec nevyvíjel.

Zkrátka usnul na vavřínech a jeho od přírody daný talent už nestačil. Sice se občas objevil v nějakém komerčním filmu, ale ty většinou u kritiky a diváků propadly.

A tak dostal nápad, že si s manželkou a společníkem pořídí restauraci.

Zničující dluhy

Podnikáním v pohostinství zcela nepolíbený Roman si otevřel u rušné magistrály v centru Prahy Restauraci Skamene a naivně doufal, že si tak zajistí stálý příjem do konce života. Ale opak byl pravdou. Problémy s personálem, který odváděl stejnou práci jako v totalitním pohostinství, tedy kradl, jak jen to šlo, byly jen začátek.

Měsíční 90tisícový nájem a úvěry nestačil splácet a pár známým skočil na lep. Brzy se tak dostal do dluhové pasti. Půjčoval si u lichvářů a ti, když neplatil, neváhali použít násilí, včetně zastrašovacích metod, kdy ho z pátého patra činžáku pověsili hlavou dolů. Z problémů ho nakonec dostal tehdejší kamarád a šéf pražského podsvětí Ivan Jonák (†59).

Frustraci z nezdařeného podnikání a dluhů Roman řešil alkoholem, což mělo za následek, že nikdo z herecké branže už s ním nechtěl spolupracovat. Byl lehkomyslný a na natáčení nebo do divadla často dorazil opilý. Do povědomí lidí se už dostával zcela jiným způsobem a to prostřednictvím bulvárních novin, které hojně zveřejňovaly jeho opilecké excesy.

Pokus Luďka Soboty (75) zaměstnat svého rodinného přítele ve svém Směšném divadle rovněž nedopadl dobře. Spolupráce s nespolehlivým a často podnapilým kamarádem zkrátka nebyla možná. Jediný, kdo zůstal celou dobu po jeho boku i v nesnázích byla jeho žena Renata (64), se kterou má dceru a syna. Herec si sáhl až na samé dno a dodnes se z něj dostává jen s obtížemi.

Kvůli neplaceným úvěrům šla do exekuce i rodinná chalupa. Aby o ni manželé nepřišli, vydražili ji zpět za finanční pomoci své dcery. Cena ale vzrostla o několik set tisíc, protože bulvár celou kauzu zveřejnil a lidé si přišli přihodit.

V roce 2014 se Vít Olmer rozhodl vzkřísit slávu filmu Bony a klid a natočit jeho pokračování.

Úspěch nepřišel

Roman dostal příležitost se blýsknout před kamerou opět v roli veksláka Bíny. Jenže dílo dopadlo katastrofálně a kritika ho strhala. Vít Olmer se pak nechal slyšet, že Roman během natáčení vůbec neuměl text a často jej zapomínal. Na výsluní, kde kdysi pobýval, se už nevrátil. S ženou přesídlil na chalupu, kterou neustále zvelebuje. Společnou domácnost s nimi sdílí i dcera, dvě vnučky a pes.

Roman jednu dobu plánoval, že si tam pořídí slepice, kachny, kozy a bude vyrábět kozí sýry. Prý bude i úplně jiným člověkem. Jenže u plánů zůstalo. Teď užívá důchodu a, jak sám říká, nejraději nedělá vůbec nic. Jeho jediná práce je prý udělat všem snídani.

Jeho nicnedělání občas naruší role lapiducha v doktorském seriálu Modrý kód a natáčení nového filmu Policejní historky podle povídky Jaroslava Haška (†39).

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...