Moje chvilka pohody

Za krásami jižní Moravy

Je těžké vybrat si z tolika krásných a tajemných hradů a zámků v této části naší vlasti. Mezi ty skvosty, které byste určitě měli navštívit patří například těchto pět míst.

Rozsáhlý Lednicko- Valtický areál

Celý areál prošel složitým vývojem od gotické tvrze přes renesanční, barokní a klasicistní podobu až ke dnešnímu novogotickému vzhledu z let 1846 až 1858. Lichtenštejni, kteří zde měli své letní sídlo, v okolí vytvořili rozsáhlý park.

Ten spolu se skleníkem lze dnes navštívit, stejně jako zámek. Jeho interiéry zdobí kazetové stropy, vyřezávaná obložení stěn a zárubní a samostatná schodiště. Obdivuhodné je zámecké divadlo a k historickým skvostům patří kaple s nástropní malbou Nejsvětější Trojice či španělská konírna.

Znojemský zámek: sídlo Přemyslovců

Dnešní zámek ve Znojmě byl původně hradištěm založeným v 11. stol. knížetem Břetislavem jako součást systému pohraničních pevností. Svoje postavení si ponechal i později jako královský hrad.

V 18. stol. byla část hradu přestavěna na barokní zámek Z původního hradu se dodnes dochovaly zbytky hradních sklepů, studna, hradní příkop a Rotunda svaté Kateřiny. Na zámku naleznete stálou expozici věnující se historii znojemského regionu, zahrnující sbírky starých tisků, zbraní a řemesel.

Špilberk: strašlivé vězení

Nejvýznamnější brněnskou památku založil Přemysl Otakar II. ve 13. století. V 18. století se po přestavbě stal mohutnou barokní pevností, posléze nejtěžším vězením rakouské monarchie, vojenskými kasárnami a nakonec muzeem.

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742. V roce 1783 rozhodl císař Josef II., že část špilberské pevnosti bude určena na vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince.

Bítov plný překvapení

Patří k nejstarším, tyčí se nad Vranovskou přehradou a už v 11. století byl královským hradem. Prohlédnout si můžete palácové interiéry, zbrojnici, hradní vězení, hladomornu, mučírnu, hradní kapli.

Interiéry upoutají rozsáhlou novogotickou iluzivní výmalbou. V přízemí uvidíte atypickou kolekci osvětlovadel, vyrobených z kolorovaného plechu. Ve druhém patře se nachází rozsáhlá zoologická sbírka tuzemských i cizokrajných zvířat a největší sbírka vycpaných psů na světě.

Buchlovská mumie

Hrad si zachoval svou původní středověkou podobu, protože jej rod Berchtoldů již v 19. století přeměnil na rodinné muzeum přístupné veřejnosti. K vidění jsou gotické, renesanční a barokní místnosti s expozicí životního stylu majitelů hradu od 14. do 19. století.

Ze sbírek vyniká rozsáhlá kolekce středověkých deskových maleb, pozoruhodná barokní rodová galerie, zbrojnice, knihovna, přírodovědné sbírky cestovatelů a přírodovědců Leopolda a Bedřicha Berchtoldových či poněkud tajuplná egyptská mumie. Prohlédnout si lze hrobku majitelů hradu v nedaleké kapli sv. Barbory, vzdálené zhruba 1 kilometr.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden