Za mřížemi drželi Reginu Rázlovou jedenáct měsíců, během kterých bojovala o přežití!

Když jí zakázali hrát v divadle, musela se živit i jako prodavačka v bufetu!

Životní příběh Reginy Rázlové (73) by stál za zfilmování. Nebyl by to ale veselý snímek. Po šťastném začátku se totiž všechno začalo komplikovat a vyvrcholilo to zničujícím pobytem ve vězení!

Rodačka ze severu Čech, z Ústí nad Labem, byla už od narození zahrnována velkou péčí a láskou. Jedním z důvodů bylo i to, že její starší sestřička předtím zemřela. Pro mladou rodinu tak narození další dcerky představovalo určité vykoupení ze smutku.

Také vás může zajímat ...

Už za minulého režimu si musela Regina Rázlová (73) zvyknout na to, že se na ni lidé dívají jako na protekční děcko.

Otec Stanislav Rázl (†79) patřil totiž k čelním funkcionářem, jeden čas byl dokonce i předsedou české vlády. Nejednalo se ale o typického kariérního úředníka, který by byl v politice proto, že nic jiného nedokáže. Tatínek Reginy byl opravdovým odborníkem v oblasti chemie. Ačkoliv nějaký čas patřil k prominentům, měl s režimem i své spory a problémy.

V první polovině 60. let byl neprávem obviněn ze špionáže a sesazen ze všech funkcí. V roce 1969, kdy se upálil student Jan Palach (†20), měl jako jeden z mála politiků odvahu jít na jeho pohřeb. A rozhodně neměl důvod mít v lásce okupanty – vojáci Varšavské smlouvy mu při autonehodě zabili syna, bratra Reginy, kterému bylo pouhých 22 let.

Petr Oliva jejich dceru léta neviděl.

Odešel od ní za starší ženou!

Talentovaná Regina se mohla klidně stát i režisérkou. Už od dětství jí zajímala fotografie. Jako střední školu si vybrala tu průmyslovou filmovou v Čimelicích, obor produkce a organizace filmové výroby. Dávala ale současně najevo i svůj herecký talent, nejprve jen ve studentském divadle.

Úspěšně odmaturovala a přihlásila se na DAMU, potom se přes angažmá v kladenském divadle dostala do Prahy.

To už byla známá díky první velké filmové roli v populární komedii Utrpení mladého Boháčka. Je jasné, že temperamentní, pohledná a nadaná dívka byla v hledáčku mnoha potenciálních partnerů. Dvakrát se provdala za hereckého kolegu – a pokaždé to dopadlo špatně. Nejprve šlo o Petra Štěpánka (71).

„Milovala jsem ho, byla to studentská láska. Potkali jsme se na škole na DAMU. Moc se mi líbil. Byl to krásný, jemný, něžný muž,“ vzpomínala herečka v jednom rozhovoru. Musela ale dodat i to špatné: „Vzali jsme se a pak, asi po půl roce odešel za jinou.

“ Jak známo, tou „jinou“ byla výrazně starší režisérka Vlasta Janečková (†77), která s Petrem natáčela pohádku Zlatovláska.

Dcera Adéla je malířkou.

Na muže měla smůlu!

Druhým manželem Reginy se stal Petr Oliva (†75). Poznala ho v kladenském divadle. Herec byl tehdy ženatý, kvůli Regině se ale rozvedl. Vzali se a narodila se jim dcera Adéla. Bohužel se opět opakoval příběh z prvního vztahu.

Petr se zakoukal do herečky Dagmar Čárové (62) a Reginu opustil, když byl jejich dcerce pouhý rok. Celá léta pak svého potomka neviděl, protože Regina si nepřála, aby se s ní stýkal. Po letech se pak obecně herečka vyjádřila o svých prvních láskách takto: „V životě jsem narazila většinou na muže, na něž nebylo spolehnutí.

Byli i nevěrní, šmejdi, a já byla většinou poslední, kdo na to přišel.“ Když od ní odešel Petr, netušila Regina, že to zdaleka není nejhorší období jejího života – ani to, že jedna velká životní láska na ni ještě v pozdějším věku čeká.

Po změně režimu v roce 1989 se tak nějak očekávalo, že zavládne spravedlnost a nikdo nebude pronásledován nebo vyhazován z práce jako předtím.

Bohužel se tak nestalo. Oblíbení herci nebo zpěváci, kteří si v minulosti dokázali získat srdce diváků a posluchačů, najednou byli bez angažmá a měli problém s tím, aby se uživili.

Vzhledem k politické kariéře jejího otce nebylo divu, že tvrdá ruka nového režimu dopadla i na Reginu. Sama to ironicky označila jako „dobu hledání viníků“, což je prý typicky český národní sport.

V Bakalářích, v době, kdy ještě mohla hrát.

Neměli pro ní role!

V Národním divadle, kde hrála, dostala na počátku 90.let výpověď. Nejprve byla ale požádána, aby odešla sama. „Přišel za mnou nový šéf a řekl, že moje angažmá musí ukončit, protože on si ho politicky nemůže dovolit. Proti tomu nic nezmůžete.

Někteří kolegové odešli do jiných divadel, jiní na volnou nohu. Já byla sama s malými dětmi. Jedno chodilo ještě na základku, druhému bylo kolem patnácti let. Nemohla jsem si dovolit riskovat. Tak jsem řekla, že výpověď nedám,“ vzpomínala po letech.

Vyhodili ji tak až v roce 1998, ale nedostávala žádné role. Nesměla už také dále učit na DAMU. Musela živit dvě děti, syna měla na gymnáziu, dceru na základní škole. Regině tedy nezbývalo, než si najít jiný způsob obživy. A bylo toho opravdu hodně.

K nejvíce zvláštním pokusům patřily kurzy alternativních technik, jako proutkaření, hledání vody a hledání ztracených předmětů. „Taky jsem prodávala chlebíčky,“ uvedla. „Dělala jsem to, co jsem mohla.

Prodávat můžete jen to, co máte. Tedy, kromě těch chlebíčků, ty moje nebyly. Ale měla jsem ksicht, na který je lidi chodili kupovat. Byla jsem velmi oblíbený prodejce. Bylo to v bufetu v centru Prahy a měla jsem věrné zákazníky. Tedy bývalé diváky. A bylo jich dost.“

Uměla hrát rázné osudové ženy a intrikánky.

Ve vazbě jí nedali potřebné léky!

V této pohnuté době jí oslovili lidé z podniku Skloexport. Nechala se přemluvit a stala se předsedkyní představenstva tohoto exportního podniku. Anonymní udání jí pak obvinilo v očích policie z toho, že prý chtěla firmu vytunelovat. Regina se dostala do vyšetřovací vazby. Drželi jí tam jedenáct měsíců a na samotce.

Denně se dostala ven vždy jen na čtyřicetiminutovou vycházku na vězeňský dvůr. Za celou tu dobu s ní prý vyšetřovatel mluvil pouze jednou! Regina sváděla tvrdý boj o základní potřeby. „Když jste v místnosti dvakrát dva metry a sama, tak musíte zapomenout na všechno. Žádné coby, kdyby neexistuje,“ konstatovala.

„Musíte se soustředit na to, jak požádat o čaj, když třeba nemáte kelímek.

A pak řešit, jak se dostat k tomu kelímku. Pokud si v hlavě nesrovnáte, že to, co bylo venku, už pro vás neexistuje, tak to ani nepřežijete.“ Vazba se podepsala na hereččině psychice i na jejím zdraví – také proto, že neměla k dispozici některé léky, které nutně potřebovala.

Jediným světlem v té tmě pro ni byl nový osudový muž, architekt Jindřich Santar (†81). Stal se i jejím třetím manželem, obětavě jí pomáhal a hájil ji před médii. Za pomoci deníkových zápisků dal dohromady knížku o jejím osudu.

Nedávno jsme ji viděli v Případech 1. oddělení.

Dokázala se vrátit zpátky

V roce 2012 bohužel Jindřich zemřel na rakovinu. Vztah s ním ale dodal Regině novou sílu do života. Vrátila se dokonce i ke své herecké profesi, viděli jsme ji jak v televizi, tak v celovečerním filmu. Může se radovat i ze svých vnoučat, které kvůli výše popsané dramatické životní situaci několik let neviděla.

Vysoudila i odškodné kvůli délce soudního řízení, i když z původně požadované vyšší částky dostala jen přes 140 tisíc korun. V jednom rozhovoru řekla: „I špatné věci jednou skončí, ale člověk musí mít to štěstí, že se toho dožije.

A protože nikdo nevíme, kolik nám ten nahoře ještě vyměřil, všeho dobrého, co přijde, si užívám, jak to jen snesu.“ Všichni její fanoušci to Regině určitě přejí!

Petr Štěpánek, první manžel.

Rakovina se bohužel nedala operovat!

S Jindřichem Santarem, svým třetím manželem, se seznámila v autoservisu ve Strašnicích. Na rampě oba čekali, až jim každému přivezou opravené auto.

Vztah s mužem o dvacet let starším byl oboustranně přínosný. „Jindra měl dokonalý mozek, dokonalý humor a i fyzicky byl v báječné formě,“ uvedla Regina.

Zemřel na rakovinu tlustého střeva, která se nedala operovat – Jindřich měl čtyři bypassy a operace by byla dlouhá. „Do poslední chvíle byl ale velmi statečný. Bezvadný chlap to byl,“ prohlásila herečka.

Jindřich se jí vždy zastal.

Vyšetřovací vazba definitivně zničila její zdraví!

Už od mládí trpěla Regina bipolární poruchou. Pobyt za mřížemi vyvolal ještě další nevyléčitelnou nemoc: roztroušenou sklerózu, jejímž původcem byl mozkový vir. Zdraví už má herečka nenávratně poškozené, našla v sobě ale sílu s tím denně bojovat.

Kvůli depresím pravidelně docházela na psychiatrii, kde dostávala elektrošoky. Nejvíc se na Regině podepsala ona vyšetřovací vazba. Od svého propuštění prý nezažila večer, kdy by nešla do postele se silným práškem na spaní.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...