Za rozchodem Jitky Zelenkové s její největší láskou stál příchod nové kolegyně!

„Sama se už lásky bojím. Mám strach z té šílené zamilovanosti, já totiž všemu hrozně propadnu.“

Některé vztahy mezi celebritami probíhají tajně a svět se o nich dozví až po mnoha letech – jako v případě skladatele Ladislava Štaidla (74) a zpěvačky Jitky Zelenkové (68).

Hudebník Ladislav Štaidl (74) patřil k nejvlivnějším lidem v showbyznysu za minulého režimu. Uměl si užívat života a přestože byl ženatý, jeho náručí procházela spousta žen, včetně těch slavných. Nejdramatičtějším vztahem, alespoň z hlediska partnerky, byl ten, který jedenáct let udržoval se zpěvačkou Jitkou Zelenkovou (68).

Také vás může zajímat ...

Ladislav se oženil v roce 1974, krátce nato se mu postupně narodili dva synové. Věrnost, jak sám přiznal, nikdy nebyla jeho silnou stránkou, a to nejen vůči manželce, ale i vůči milenkám. Nedokázal mít prostě jen jednu nebo dvě ženy ve stejné době. Nakonec mu nevydrželo ani manželství, rozvedl se v roce 2001. Do té doby ale velmi silně ovlivnil kariéry dvou známých zpěvaček.

Jitka Zelenková byla první z nich.

Jedno setkání vše změnilo

Jitka patří k ženám, které hudbě obětovaly opravdu celý svůj život. Ona to udělala ráda. Když kdysi začínala, nikdy by jí nenapadlo, že bude zpívat více než půl století! Pocházela z hudební rodiny a rodiče ji odmalička vedli k vážné muzice. Začínala hrou na klavír, ke které si zpívala.

„Pamatuji si, jak jsem ve škole nutila spolužáky, aby se mnou „svahilštinou“ zpívali rock and roll,“ prozradila. Rodiče její hudební záliby přijímali rozdílně. Otec byl dirigentem symfonického orchestru a byl otevřený všem stylům. Jitku podporoval, na rozdíl od maminky, která se na populární hudbu dívala trochu skrz prsty.

Strhla například Jitce ze stěny plakát zpěváka Jimiho Hendrixe (+27). Svoji kariéru začala Jitka v divadle Rokoko. Ladislava Štaidla samozřejmě znala, už tehdy měl velmi zvučné jméno. Nebylo ale mezi nimi nic osobního ani pracovního. Jednoho dne roku 1973 se potkali v agentuře Pragokoncert, která zastupovala všechny zpěváky. Ladislav tam byl společně s Karlem Gottem.

Zrovna hledali zpěvačky, které by Zlatého slavíka hlasově doprovázely. Jitka dostala nabídku, jaká se neodmítá. V té době ještě snila o tom, že jednou bude mít vlastní rodinu a děti.

Jenže do Ladislava se osudově zamilovala – a netušila, že ten svůj sen tím navždycky utnula.

Věděl o nich Karel Gott?

Věděla, že není jedinou!

Celkem rychle si Jitka uvědomila, že v Ladislavovi nemůže mít stálého partnera, se kterým by se stala i matkou. Dala ale přednost vášnivé a spalující lásce, i když byla svým způsobem marná. Sama později prohlásila, že ona si to tak nevybrala – šlo o volbu jejího srdce. Rozhodně si nepřála rozbíjet rodinu svého milence. Nechtěla od něho ani dítě, protože by nemělo otce.

„Nechápu mýtus, že žena prostě musí mít dítě za každou cenu. Podívejte se, kolik dětí matka porodí a odloží nebo se o ně nestará a odeberou jí ho,“ prohlásila. Věděla dobře, že Ladislav netráví hezké chvíle jenom s ní. Dokonce se znala i s většinou jejich milenek. „Probíraly jsme to spolu a ony se mi smály,“ prozradila. Na rozdíl od nich ale její tajný vztah dál fungoval.

Sám Ladislav komentoval s odstupem času situaci tak, že měl víc vztahů a Jitka se dostala do fáze, na kterou zrovna moc pyšný být nemůže. Paradoxní je, že ačkoliv spolu trávili spoustu soukromých radovánek, Jitka svému milenci stále vykala. Z lásky, která se nikdy nemohla totálně naplnit podle jejího přání, se pokoušela vyzpívat.

Našla k tomu vynikajícího textaře v Eduardu Pergnerovi (+65). Všechny její slavné písničky, kterými se sólově prosadila, jsou právě o Ladislavovi.

Jejich názvy mluví za všechno: třeba Ty mně smíš i lhát, Kdybys byl sám nebo vysloveně adresná Láďo, ty ještě spíš.

Po Jitce přišla Iveta.

Deset let spolu nemluvili!

Jitka se naučila ve vztahu být tou druhou. Vychutnávala si chvíle, kdy Ladislav patřil jí. Roky utíkaly. Možná by z toho nakonec byla celoživotní láska. Zpěvačka navíc dokázala být naprosto diskrétní, takže o jejím milostném trápení se svět dozvěděl až po letech. A také přitom vyšlo najevo, proč vlastně těch jedenáct zamilovaných let skončilo. V polovině 80.

let přišla za Ladislavem Štaidlem Iveta Bartošová (+48). V té době chodila se zpěvákem Michalem Penkem (51). Ladislavův plán byl, aby vystupovali oba dva společně s Jitkou Zelenkovou. Ta už měla ale natolik zvučné jméno, že trvala na sólovém vystupování. „Nebudu radši v týmu a jdu pryč, protože já tohle dělat nechci,“ řekla natvrdo svému milenci. Ladislav se ale nenechal obměkčit.

Následoval nejen konec spolupráce, ale i konec mileneckého vztahu. „Rozešli jsme se jak pracovně, tak soukromě, i když to slovo rozchod nerada používám,“ popisovala Jitka. I s odstupem mnoha let se jí o tom špatně mluvilo s ohledem na skladatelovo soukromí. Kdyby se tím on sám netajil, možná by udržela všechno v tajnosti až do smrti.

„Tehdy zahrála roli jeho mužská ješitnost a to, že on o všem rozhoduje,“ konstatovala. Nebylo to ale tak, že by Iveta Bartošová vzápětí po jejím odchodu zaujala místo Ladislavovy milenky. „Byla jsem od kapely už rok pryč, než spolu začali chodit,“ prozradila Jitka. „Vím, že jsem tehdy udělala dobře.

Ale s Láďou jsme spolu dlouho nemluvili, dobrých deset let.“

V Praze to nevydýchal!

Na konci osudového vztahu bylo Jitce 36 let. Ještě tedy zbývalo dost času na to, aby si v životě našla jiného stálého partnera. Pokusila se o to, a ne jednou. Musela si ale počkat deset let, než jí svitla naděje na další velkou lásku, která by mohla trvat do konce života. Horal Miloš Uher (70) z Harrachova jí zaujal svojí originalitou.

Vztah byl ze začátku romantický, chybou ale bylo, že Jitka svého milého vytrhla z jeho prostředí. Přála si, aby s ní žil v Praze. Tomu se ale – jak se ukázalo – nedokázal přizpůsobit. Ve velkoměstě se z člověka, zvyklého na Krkonoše, stal frustrovaný muž. Druhá největší lásky Jitky Zelenkové tak trvala pouhých sedm let. S Milošem zůstali v přátelském vztahu.

Přijde v jejím životě ještě třetí velká šance?

Dítě s Ladislavem měla nakonec jiná žena!

Ivetě Bartošové se podařil to, čeho se Jitka dobrovolně vzdala: s Ladislavem Štaidlem měla dítě. Byl to její cíl, který vyšel ale až na druhý pokus – první těhotenství hudebník odmítl. Když přišla do jiného stavu podruhé, rozhodla se, že si dítě nechá, ať se stane cokoliv. Ani jí ale vztah nakonec nevydržel, i když pro ni Ladislav v jejím životě i kariéře udělal nejvíc ze všech mužů.

Prožila postupně další lásky, včetně dvou manželství a nakonec svůj život skončila tragicky a dobrovolně.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...