Za rozjezdem úspěšné kariéry Heleny Vondráčkové stál nepřímo tatínek!

„Táta mi vždycky řekl, co si myslí. A já jsem na něj dost dala, protože jsem věděla, že to se mnou myslí dobře.“

Bylo jí 18 let, když získala v roce 1965 Zlatého slavíka. Už takhle brzy dosáhla Helena Vondráčková (72) na nejvyšší stupně slávy a od té doby z nich nikdy nesestoupila. A nakonec našla i životní lásku!

Než se definitivně stal otec slavné zpěvačky Jiří Vondráček (+90) jejím oficiálním tatínkem, musel si svoji vlastní dceru adoptovat. Jak se to stalo? V době, kdy spolu rodiče Heleny Vondráčkové (72) začali chodit, byla její maminka ještě vdaná.

Také vás může zajímat ...

Manželství už směřovalo k rozvodu, ale Helena přišla na svět ještě v době, kdy matka měla původního partnera – takže do rodného listu byla zpěvačka zapsaná jako Zettlová.

Jediné trauma v dětství

Helena měla dva sourozence, starší sestru a mladšího bratra Jiřího (68), ze kterého se v dospělosti stal známý hudebník. O bráchu málem přišla, když mu byly tři roky. Utíkal za míčem na ulici a vběhl pod auto. Když za ním Helena vyběhla, spatřila jen kaluž krve a Jiřího malé botičky. Naštěstí vše dobře dopadlo, ze zranění se bratr vyléčil.

To bylo ale asi jediné trauma během šťastného dětství, které doma ve Slatiňanech Helena prožívala. A ještě než se stačila pořádně stát dospělou, byla už slavnou. Stál za tím nepřímo její otec. Ten dobře viděl, že Helena má talent pro různé věci: učila se cizí jazyky, sportovala, měla mimořádný hudební sluch. V pražské Lucerně se konala soutěž Hledáme nové talenty.

Otec přinesl domů přihlášku. Helena tehdy chodila na gymnázium. Křehká, atraktivní studentka v pěvecké soutěži absolutně triumfovala. Nebylo divu, že okamžitě přišly nabídky – v sedmnácti letech jí pak vyšla první malá deska s písničkou Červená řeka.

A za rok už byla Zlatým slavíkem!

Princezna a zlaté děti

Helenu náhlá sláva nijak nezměnila, dál se věnovala hlavně škole a zpívání brala jako příjemnou vedlejší záležitost. Jakmile odmaturovala, dostala možnost účinkovat v divadle Rokoko. To už byla naprosto nepřehlédnutelnou stálicí v oblasti naší populární hudby. Dostala se tehdy dokonce i na festival do Rio de Janeira.

A také si zahrála ve filmu: na Šíleně smutnou princeznu, kde vytvořila nezapomenutelnou dvojici s Václavem Neckářem, se s potěšením dívají další a další generace. Když pak díky skladateli Bohuslavu Ondráčkovi (+65) k sobě přibrali na pódiu Martu Kubišovou (77) a vzniklo trio Golden Kids, sláva mladé plavovlásky se rozšířila po celé Evropě.

Politické poměry pak bohužel legendární trojici rozprášily a Helena se věnovala své kariéře. V soukromí to bylo o něco horší. Její partnery, kterými byli kapelník Luděk Švábenský (+58) nebo textař Zdeněk Rytíř (+69) jí doma moc neschvalovali.

Připadali rodičům asi příliš bohémští; chtěli pro svoji dceru někoho usedlejšího.

Novou lásku našla rok po rozvodu

Prvního manžela našla Helena za hranicemi. Vlastně jí k němu tak trochu pomohl kapelník Karel Vágner (77). Šlo o německého baskytaristu Helmuta Sickela (65). Heleně se líbil, ale nejprve jen z dálky. Viděla ho nejprve na festivalu v Sopotech, pak se znovu setkali při vystoupení v Berlíně. Právě tam si Karel Vágner všiml, jak Helena po Helmutovi zasněně kouká a dal je dohromady.

Skončilo to manželstvím, ale to brzy upadlo do krize. Dvojici se nesplnilo přání mít kompletní rodinu a také ji ničilo velké pracovní vytížení. Helmut od Heleny po pěti letech odešel – symbolicky nechal snubní prstýnek položený na piánu. K rozvodu ale došlo až v roce 2001.

Zpěvačka ale dlouho smutnit nemusela, už rok nato potkala podnikatele Martina Michala (59), který se v jejím životě stal mužem číslo jedna. Chtěla si sice dát od vztahů pauzu, ale vzájemná přitažlivost byla tak silná, že brzy následovala svatba.

Ve svém druhém manželovi našla Helena nejen partnera, s nímž si dokonale rozumí, ale i ochránce který jí úspěšně brání proti pomluvám bulváru!

Za vytouženým muzikálem v zahraničí odjet nesměla

Zpěvačka takového formátu by se určitě prosadila i po emigraci v cizině. Helena tu možnost nepřímo měla – v srpnu 1968 byla zrovna za hranicemi v Rumunsku a vracela se domů přes Vídeň. Zůstat v zahraničí ale odmítla, rodinné vazby pro ni byly přednější. O tom, že se o ní vědělo i za železnou oponou, svědčila nabídka, aby zpívala na Západě v jednom muzikálu.

Nemohla ji ovšem přijmout, protože by to znamenalo odjet na tři roky a to by jí bývali tehdejší papaláši nedovolili.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...