Za všechno může roztomilý jezevčík Žulda

Když měla KATEŘINA HRACHOVCOVÁ (43) vážně nemocného pejska, známí jí doporučili kliniku JANA HERČÍKA (59).

V dětství nejraději jezdila s kamarády na kole z Dejvic na výlety za severní okraj Prahy. I do Horoměřic prý občas dojeli. Odmalička bývala tak trochu jiná než ostatní, narozdíl od vrstevníků doma neměli ani televizi, zato ji a sestru maminka často brávala za kulturou, hlavně do divadla.

Také vás může zajímat ...

Denně jim četla pohádky a také se chodilo na rodinné procházky. Dnes je ráda, že se jako malá na televizi nedívala, nemyslí si, že by tím byla o něco ochuzena. Maminka se domnívala, že z dcery bude spisovatelka, ale ukázalo se, že Katku uchvátilo ze všeho nejvíc divadelní a filmové prostředí.

V kině byla jako doma. Už při studiu konzervatoře hostovala v několika divadlech, popularitu jí zaručila jedna z hlavních rolí v seriálu Život na zámku, kde ztvárnila dívku Simonu. Zahrála si také v seriálu Náměstíčko, moderovala pořad Snídaně s Novou.

Nejnověji se objevila v seriálu televize Prima Přístav, kde představovala svéráznou prodavačku a kuchařku Milenu Hrdou, proslulou svou šetrností. Zvěrolékař Jan Herčík (59) žije od narození na starém horoměřickém statku, později přebudovaném na moderní veterinární kliniku.

Živě si vzpomíná, jak s dědečkem skládali seno na půdě v místech, kde má dnes se společníkem kancelář. Statek koupil jeden z dávných předků od premonstrátů, kterým tu patřívaly okolní polnosti. Zvěrolékař zde vlastníma rukama započal s přestavbou v roce 1993, kdy ještě souběžně učil na vysoké škole.

Zaváděl vodu, kopal přípojky. V poslední fázi přizval profesionální architekty. Šlo mu o to, aby byly moderní prvky sladěny s původní architekturou. Na citlivě a vkusně přebudovaném statku se cítí dobře nejen lidé, ale i jejich zvířata.

Čím více se interiér kliniky podobá interiéru domácímu, tím více se tu zvířátkům líbí. Připadají si jako ve svém. Nebojí se. Jejich dobrodinec Jan Herčík si potřebuje od náročné práce čas od času odpočinout, je pro něj životně nutné mít nějakého koníčka.

Našel si ho už v raném mládí. Miluje divadlo a za studentských let ho v Brně také ochotnicky hrával. Herečku a veterináře seznámil Kateřinin jezevčík Žulda. Nemocný a již ne zcela nejmladší pejsek byl po dvou operacích zachráněn, Kateřina rozkvetla a pan doktor dal sbohem staromládeneckému způsobu života, který si dlouho velmi chválil.

Zásah Amorovým šípem ho natolik vykolejil, že se v září roku 2006 konala na Okoři slavná svatba. Paradoxní ovšem je, že když lékař uviděl svou ženu poprvé, nepoznal ji, ač ji jinak znal ze Života na zámku či oblíbené Snídaně s Novou prakticky celý národ.

Vysvětloval to slovy, že v divadle ji neviděl a na televizi nekouká. Až později mu jedna z kolegyň, sestřiček z kliniky, prozradila, že je Kateřina herečka, kterou většina lidí zná z televize. Tady Kateřina vždy s úsměvem podotkne, že manžela zajímají spíš zvířata než jejich majitelé.

Sám zvěrolékař potvrzuje, že vlastně vůbec neměl v úmyslu se ženit a samotného ho to překvapilo. První manželství se mu rozpadlo, vztahy po rozvodu skončily vždy stejně, tedy nevalně, a tak se už připravoval na to, že bude sám.

Chystal se na život starého mládence a říkal si, že to bude pohodlné. Na úklid a vaření měl hospodyni, starší paní, a těšil se na svůj klid. A pak mu, jak se sám vyjádřil, zčistajasna přišlo do života sluníčko.

Známí totiž doporučili herečce pro nemocného pejska právě Herčíkovu kliniku, kde se specializují na závažné případy. Takže za všechno může pejsek. Manželé mají až nebývalý přehled o svých zaměstnáních, protože Kateřina moc ráda pomáhá Janovi na klinice a Jan zas navštěvuje divadelní představení, v nichž hraje Kateřina.

Ptává se ho: „Jak jsem se ti líbila? Bylo vidět, že mám hroznou trému?“ „Je výjimečný,“ říká Kateřina o partnerovi dodnes, i po jedenácti letech manželství. Na klinice pomáhá velice často.

Dokonce drží i služby jako veterinární sestra. Nemá sice patřičné vzdělání, ale vzhledem k bohatým zkušenostem v oboru dokonce asistuje i při operacích. Tahle její, dá se říct, druhá profese Kateřinu moc těší.

Práce se zvířaty herečku nabíjí pozitivní energií, je to pro ni aktivní odpočinek. Svého nynějšího pejska, křížence Punťu, miluje. Sdílí s ním i psí šampon, který je ovšem dovezený z USA a slouží jak pro psy, tak pro lidi.

Kdykoli Kateřině někdo pochválí její krásnou, hustou, zářivou hřívu, ona odpoví: „To je díky šamponu, který používám spolu se svým milovaným pejskem.“ Vybudovali si výjimečný vztah, Kateřina chlupáče bere všude s sebou, na jógu a pilates, na nákupy, do divadla, na meditační cvičení, ke kadeřníkovi.

Jan Herčík se s léty projevil jako velice chápavý manžel, který ženě toleruje její drobné i méně drobné výstřednosti. Kateřina si totiž začala říkat Kaira, což má být jméno její vnitřní cesty, její duše.

Nemá na něj papír, ale je pro ni požehnáním. Aby se jmenovala Kaira, to jí prý rozkázal její vnitřní duch. Maluje pomocí takzvané automatické kresby, obrázky dokonce vystavovala v pražským SaSaZu, nějaké prodala.

V televizi se už neobjevuje tak často jako předtím, a co muselo být pro jejího manžela možná poněkud nepříjemným překvapením, vzdala se jeho příjmení. Odůvodnila to tím, že Kateřina Herčíková zní jako nějaký jazykolam.

Mimoto se jednoho dne probudila a zjistila, že nutně potřebuje potetovat paži. Obrázek má význam hlavně pro ni, pro Kairu. Stejně tak Kateřina-Kaira změnila vnitřní vybavení domu. Přes celou zeď v ložnici vytvořila obrazec, který ji teď prý bude chránit.

Co také její věrné fanoušky poněkud zaráží, je fakt, že se ukazuje nahá. Nelze popřít, že vypadá výborně, je znát, že hodně cvičí, správně se stravuje a často chodí se psem na procházku, ale takové fotografie manželství zpravidla neprospívají.

Rovněž její veřejná výzva fanouškům: Vyfoť svůj jedinečný zadek, navozuje otázky, zda si pubertou, kterou prý zamlada neprožila, neprochází právě teď. Lidé blízcí manželskému páru se domnívají, že Kateřinino nynější chování může být zapříčiněno i tím, že dvojice stále nemá děti.

Sama herečka se občas zmiňuje o tom, že mateřskou lásku zatím nepoznala a že si ji může jenom představovat. Je to tak, jak to je. Miluje svoje tři kočky a pejska, ti se s ní mají nejlíp, jak mohou. Tvrdí, že děti zbožňuje a má k nim stejně blízko jako ke zvířatům, jsou to podobně čisté duše.

Plánuje, že časem bude obklopena dětmi, myslí zřejmě na roli tety. Její přátelé jsou přesvědčeni o tom, že herečce by ze všeho nejvíce prospělo být matkou. Na pomoc by měl přispěchat její manžel, jistě si uvědomuje, co je teď pro Katku nejdůležitější.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...