Moje šťastná hvězda

Zácpa už vás déle trápit nebude

Tento problém se týká každého třetího člověka. Můžeme si za něj sami. Chybí nám pravidelný pohyb, trpíme nedostatkem vlákniny nebo jíme polotovary. Zbavte se zácpy raz dva.

Existuje zácpa chronická a akutní. O chronické mluvíme tehdy, přetrvávají-li potíže se stolicí déle než šest měsíců. Za zácpu se však používá i ten stav, kdy se vyprazdňujeme méně než třikrát týdně. V tomto případě vám zřejmě domácí léčba příliš nepomůže.

Dlouhotrvající problémy je zapotřebí řešit s odborníkem. Naopak s akutní zácpou, která trvá několik dní či týdnů si hravě poradíte sami doma. Ale jak?

Dbejte na dostatek vitaminů

Smažená a tučná jídla jsou jednou z možných příčin zácpy. Stejně jako to, kdy nekonzumujete pravidelně dostatek vlákniny. Tu najdete například v celozrném pečivu, oříšcích, luštěninách, ovoci a zelenině.

Důležitý je samozřejmě také pravidelný pohyb. Nemusíte hned cvičit nebo posilovat, taková hodinová procházka třikrát do týdne je pro střeva k nezaplacení.

Čaj z krušiny

Už jste někdy slyšeli o krušině olšové? Je to strom, přesněji opadavá dřevina, která dorůstá výšky čtyři až šest metrů. Už naše babičky a prababičky věděly, jak příznivý účinek na naše tělo má. Pomáhá ho detoxikovat, čistí krev a krušinový čaj působí jako přírodní projímadlo. Čaj si můžete koupit v téměř v každé lékárně nebo si jej vyrobte sami doma.

Léčebné účinky má především kůra. Když budete mít kůru usušenou, stačí zalít vroucí vodou jednu čajovou lžičku a nechat deset minut louhovat. Pak sceďte a vypijte. Stačí vám jeden šálek denně. Krušinový čaj nepijte déle než osm dní.

Jablečná očista střev

Trvá tři dny a smíte při ní konzumovat pouze jablka. Každý sen sníte nebo vypijete šťávu z 1,5 kilogramu jablek. Nejlepší jsou ta, která nebyla chemicky ošetřená. Pokud ale k takovým nemáte přístup, slupku oloupejte nebo pořádně omyjte.

Jablka konzumujte jen syrová. Můžete si z nich udělat i ovocný fresh. Po třech dnech se pomalu vracejte na obvyklou stravu, ale začněte pozvolna, tedy nejlépe stravou bez masa a mléčných výrobků.

Jablka si můžete vychutnat i v podobě šťávy.

Užívejte probiotika

Probiotické bakterie totiž udržují správnou střevní mikroflóru a tím zabraňují zácpě. Jezte například kysané zelí, nakládané okurky nebo pijte acidofilní mléko či podmáslí. Probiotika se vyrábějí i v tabletách.

Zakysané mléčné výrobky prospívají střevům.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden