Zahrada ještě nespí

Příroda se ukládá k zimnímu spánku pozvolna a systematicky. Proto je ještě čas na to, udělat poslední důležité kroky před zazimováním.

Stále shrabujte listí, abyste zabránili vzniku plísní a houbových chorob. Pokud ještě posekat, dbejte na to, aby teplota byla nad 7 °C. Trávník by měl čelit zimě posekaný na střední výšku. Potřebujete-li vyrovnat terén, udělejte to nyní pomocí tenké vrstvy trávníkového substrátu.

1 Před příchodem mrazů každý strom i keř zalijte, zhruba jednou konví ke každému z nich. Ke kmenům rozprostřete kompost.

2 Kolem okrasných rostlin navršte kompost či mulč a u choulostivých trvalek zvolte i vhodné přikrytí, např. slámou či chvojím. Celoročně osazené nádoby zapusťte do země nebo izolujte odspodu i ze stran polystyrenem, vrch přikryjte např. spadaným listím.

3 Záhony zbavte po sklizni všech zbytků rostlin, důkladně prohnojte hnojem nebo kompostem. Můžete přidat vápno a nahrubo zryjte. Vyprázdněte všechny venkovní truhlíky a květináče.

4 Vypusťte vodu ze sudů a nádrží. Lekníny přeneste na zimu do sklepa. Ponechat je můžete v nádržích hlubších jak 1 metr, které nepromrzají až na dno. Nebezpečnému pnutí ledu, které by mohlo vodní nádrže poškodit, zabrání plovoucí PET láhev, kostka polystyrenu, svazek žitných či rákosových stébel.

5 Všechny trvalky, které zatahují, ostříhejte těsně nad zemí, tak abyste nepoškodili přezimující oddenky a pupeny. Rostliny zakryjte chvojím.

6 Očistěte a uskladněte proschlé hlízy a cibule (jiřiny, mečíky), nejlépe v písku při teplotě 4-6 °C. U jiřinek počkejte na první mráz, který spálí nadzemní část, poté hlízy vyryjte, stonky zkráťte na přibližně 10 cm.

7 Balkónové rostliny uskladněte na světlém a bezmrazém místě, fuchsie nechte opadat, zkráťte o třetinu a omezte zálivku.

8 Do nezamrzlé půdy lze vysévat cibuli, petržel, pastiňák a mrkev, které vzejdou brzy na jaře. Do květináčů vysazujte pro rychlení v domácnosti pažitku, řeřichu, naťovou petržel, cibuli zimní-sečku či bylinky, které máte na venkovních záhonech.

9 Pokračujte s výsadbou ovocných stromků, dbejte na to, aby byly vysazeny ve stejné úrovni jako ve školce. Hlouběji vysazujte keřové rybízy (o 10 – 15 cm) a maliníky, které i přihrnete zeminou. Lze také zahájit zimní řez jabloní a hrušní.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama