Zahrada se zabarvuje

V polovině říjnu zahrada vydává své poslední ovoce a zeleninu a barví se do úžasných podzimních tónů. Neseďte doma a pojďte se kochat.

Teď je ta nejvhodnější doba k výsadbě většiny dřevin, okrasných i ovocných, a také růží. Můžete také založit skalku nebo zasadit česnek.

1 Sklízejte zimní odrůdy jablek a hrušek. Před uskladněním je důkladně prohlédněte a vyřaďte všechna potlučené plody

2 Zkontrolujte všechny prostory ke skladování. Sklepy vymalujte vápnem, omyjte přepravky a bedničky na uskladnění ovoce a zeleniny. Skladovací teplota by se měla pohybovat mezi 2–5 °C při 95 % relativní vlhkosti vzduchu. Pokračujte ve sklizeni dýní, jejich uskladnění a zpracování.

3 Od poloviny října do prvních mrazíků lze vysazovat v podstatě všechny ovocné stromy. Můžete přesadit i starší stromky. Berte je s dostatečným balem. Vybírejte ovocné stromy s ohledem na klimatické podmínky zahrady i na případný výskyt škůdců a chorob

4 Vysadit můžete i kanadské brusinky a borůvky, rakytník či hloh. Možná by se do vaší zahrady hodil okrasný japonský javor.

5 Trávník v průběhu října sekejte již velmi zřídka a porost ponechte vyšší. V polovině měsíce jej s ohledem na počasí posečte naposledy – musí ještě do zimy trochu obrůst. Velmi nízký porost by mráz snadno poškodil. Po poslední seči přihnojíme draselným hnojivem pro lepší vyzrání pletiv a pohodlnější přezimování.

Vysoký a slehlý trávník by mohly pod sněhem napadat plísně.

6 Založte si skalku. Podzimní termín je nejlepší i kvůli tomu, že přes zimu mráz může s jednotlivými komponenty ještě mírně pohnout. Na jaře pak stačí skalku poupravit a osázet.

7 Před příchodem mrazíků, skliďte a uskladněte zeleninu. Krátkodobý pokles teploty až teploty do -6 °C snese pekingské zelí, hlávková kapusta. Chránit je můžete foliovým, tunýlkem nebo netkanou bílou textilií. Až do jara je na záhonech možné ponechat tyto zcela mrazuvzdorné druhy zeleniny růžičkovou kapustu, zimní pórek, špenát, černý kořen, pastinák.

8 Ke konci měsíce vysazujte česnek. Nejlépe se mu bude dařit v teplém a slunném záhonu s hlinitopísčitou půdou dobře zásobenou živinami. Česnek je odolný proti mrazu. Nesmí se ale vysazovat do čerstvě vyhnojené půdy. Pro česnek jsou nejvhodnějšími předplodinami okurky anebo košťáloviny. Naopak nevhodná jsou rajčata, brambory a veškerá cibulová zelenina

9 Ještě koncem měsíce okopejte okopejte jahodník. Poté k rostlinám opatrně přihrňte zeminu, která je bude chránit před nepřízní počasí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama