Zákeřná srdeční arytmie

Srdečních arytmií je více druhů, nejčastější a zároveň nebezpečná je fibrilace síní, která bývá častou příčinou mozkové mrtvice.

Srdce a mozek

Také vás může zajímat ...

Fibrilace síní je o to zákeřnější, že se u každého může projevovat jinak a až u 40 % lidí probíhá bez příznaků, takže postižený o ní ani neví. Samotná fibrilace život sice neohrožuje, podstatným nebezpečím je při ní však asi pětkrát vyšší riziko vzniku cévní mozkové příhody, způsobit může i srdeční selhání.

Jak je ale možné, že tato srdeční vada způsobí mozkovou mrtvici? Při neléčené fibrilaci síní může totiž dojít ke vzniku sraženiny v srdci, která pak krevním řečištěm doputuje až do mozku, kde ucpe některou mozkovou tepnu a tím i přívod kyslíku do něj, tedy mrtvici.

Důvody a projevy onemocnění

Proč fibrilace síní vzniká, není dosud možné jednoznačně říct. Její výskyt se zvyšuje s věkem a nejčastějšími rizikovými faktory jsou i vysoký krevní tlak, různá další onemocnění srdce, nadměrná funkce štítné žlázy, špatná životospráva a také i stres či psychické napětí. Její projevy bývají velmi rozmanité.

Nejčastěji to je pocit nepravidelného a rychlého srdečního pulzu, zadýchávání, snížená fyzická výkonnost, únava, tlak na hrudi nebo točení hlavy. V mnoha případech ale pacient žádné příznaky nemá a k odhalení onemocnění dojde náhodou při vyšetření kvůli jiné nemoci. Nepodceňujte pravidelné lékařské prohlídky, jejichž součástí je i EKG, včasné diagnostikování fibrilace síní je zásadní.

Díky tomu může lékař nastavit individuální léčbu a jedině tak lze předejít nebezpečným následkům.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama