Moje šťastná hvězda

Zánět močového měchýře

Jak ho poznáte? Moč je kalná, většinou s trochou krve. Močení vás pálí a řeže, na záchod musíte chodit co pár minut. Nejspíš pociťujete i bolesti v podbřišku. Zánět rozhodně není radno podceňovat.

V nemálo případech se z něj totiž může stát zánět ledvin a to je natolik bolestivá záležitost, že vás na pár dní naprosto paralyzuje. Jak tedy zánět léčit a jak mu předcházet?

Odvar z libečku

Na zahradě ho má úplně každý, ale jen málokdo ví, jak moc zdravý je. Libeček se hodí nejen na posílení imunity a při nachlazení, ale také jako výborný pomocník při zánětu močového měchýře.

Hrst listů libečku nahrubo nasekejte a jednu až dvě lžíce spařte horkou vodou. Nechte deset minut louhovat a následně sceďte. Čaj můžete dochutit medem či jen citronem. Vypijte alespoň dva hrnečky denně.

Zázračný křen

Už naše babičky a prababičky věděly, co na zánět močového měchýře zabírá. Je to křen a nejlépe čerstvý, aby měl pořádné grády. Kousek si ho nastrouhejte a jednu lžíci zalijte skleničkou vychlazeného mléka. Deset minut louhujte a pak hned vypijte, ale po doušcích, nikoli celou sklenici najednou. Křen má silné antibakteriální účinky.

Jedlá soda a brusinky

Ráno po probuzení, tedy nalačno, vypijte skleničku vlažné vody, v níž rozmícháte jednu lžičku jedlé sody. Výborná je ovšem i konzumace sušených brusinek. Pokud však nemáte brusinky usušené, úplně postačí brusinková šťáva.

Je však zapotřebí ji pít pravidelně, nejlépe alespoň 100 ml ráno po probuzení a 100 ml večer před spaním.

Nezapomínejte na vitamin C

Čím více v sobě budete vitaminu C mít, tím menší bude riziko vzniku bakterií způsobujících zánět. A kde vitamin C hledat? Zejména v čerstvém ovoci, nejlépe v citrusových plodech, jako jsou citron, grep či pomeranč, a samozřejmě také v zelenině. Ideální je paprika, brokolice nebo mrkev.

Čerstvé ovoce ani zelenina by neměly chybět ve vašem každodenním jídelníčku. V případě vařené zeleniny se podíl vitaminu C v tomto případě výrazně snižuje.

Myrhový a hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej je antimikrobiální a také funguje protizánětlivě. Rovněž ulevuje od bolesti. Užívat byste ho ale neměli déle než dva týdny. Myrhový olej zase povzbuzuje imunitní systém a většinou se aplikuje na pokožku.

V případě vnitřího užití byste se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem. A jak si oleje vyrobit? Do uzavíratelné sklenice nasypejte dvě třetiny sušené byliny. Zalijte až po kraj olejem, nádobu uzavřete, protřepejte a nechte tři týdny louhovat na teplém a stinném místě. Jednou za tři dny sklenicí opět protřepejte. Po uplynutí doby přeceďte a uchovávejte v lednici.

Česnekový čaj s medem

Připravte si jednu palici českého česneku a všechny stroužky pečlivě oloupejte. Pak je nakrájejte na kolečka, nebo ještě lépe, rozmačkejte v lisovači na česnek. Jednu lžičku česneku zalijte 200 ml vroucí vody a nechte deset až patnáct minut louhovat. Pak sceďte a doslaďte medem nebo agávovým sirupem. Vypijte hrnek ráno i večer. Užívejte pravidelně a zánět se vám obloukem vyhne.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden