Moje chvilka pohody

Září v zahradě

Léto je za námi, ale stále nám ještě kvetou růže, některé keře, dokvétají letničky a v plné kráse se rozvíjejí podzimní trvalky.


Co uděláte nyní pro dobro vaší zahrádky, tím se vám příští sezóna rána odvděčí. Práce je stále ještě dost.


1. Trávu stále sekejte, ale už nehnojte, zalévejte málo a jen když je příliš velké sucho. Neponechávejte posekanou trávu na trávníku. naopak ho pečlivě vyhrabejte a holá místa dosejte.


2. Sklízejte jablka, hrušky a švestky. Sklizené ovoce pečlivě prohlížejte, nikdy neukládejte pro zimní zásoby ovoce natlučené nebo poškozené hmyzem či hnilobou. Plody vyrovnejte na lísky, nejlépe pouze v jedné vrstvě a uklidit do sklepa. Spadané ovoce nikdy nesmí zůstat na zemi pod stromem! Představuje semeniště chorob a škůdců.


3. Hrozny vinné révy nechte dozrát co nejvíce, aby zesládly. Pak je opatrně odstřihněte a révě zkraťte vrcholky letorostů.


4. Odstraňujte odkvetlé květy růží a stále hlídejte napadení chorobami, proti kterému je třeba i v tomto období rázně zasáhnout.


5. Záhony po zelenině pečlivě zryjte. Můžete ještě zasít zelené hnojení – jetel, vikev a hořčici, které pak brzy z jara zaryjete do půdy.


6. Letněné květiny pomalu stěhujte domů. Dopřejte jim raději pozvolný přechod, přemístěte je nejprve do teplé místnosti, pak ty, které na zimní období potřebují chlad, teprve přeneste do místnosti studené.


7. Dokvétající muškáty v truhlících ostříhejte a přeneste na zimu domů. Choulostivé fuchsie stěhujte co nejdříve, první větší chlad by je zahubil. Jejich keříky zastřihněte, uložte je do místnosti s teplotou okolo 10 °C a přestaňte s pravidelnou zálivkou. V zimě jim stačí mírná jedenkrát týdně.


8. Odstraňujte suché větve z ovocných stromů a zbytky košťálovin. Ty totiž trpí řadou nemocí, které přetrvávají v půdě. Také zbytky dalších rostlin odstraňte, aby vám jejich semena nezaplevelila záhony.


9. Vysazujte stromky hrušní, jabloní a slivoní. Broskvoně a meruňky by zřejmě zimu nepřežili, s těmi počkejte na jaro. Vysazujeme předpěstované sazenice jahod, kolem kterých nasteleme mulč z jehličí. Jahody mají rády kyselejší půdu, která rozkladem jehličí vzniká. Mezi jahody vysaďte podzimní česnek, ten zlepšuje jejich chuť a zabraňuje vzniku plísní.  Jehličí i česnek ochrání jahody před slimáky a bude odpuzovat i mravence a hlodavce.


Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden