Zázračné vlašáky: ořechy, co umí léčit

Vlašské ořechy mají mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Ale užitečné jsou i listy ořešáku, které slouží k přípravě léčebných čajů.

Vlašské ořechy dokážou snižovat v těle hladinu „zlého“ cholesterolu. Ke snížení až o 20 % stačí údajně jen pět až osm jader denně. Obsahují také hodně zinku, což je významný antioxidant, který nás chrání před stárnutím i rakovinou, a ze všech ořechů mají nejméně cukrů.

Také vás může zajímat ...

Díky tomu se hodí pro diabetiky. Pravidelná konzumace vlašských ořechů působí i proti depresím, podporuje činnost mozku a omezuje únavu.

V lidovém léčitelství

Čaj z listů ořešáku pomáhá při kožních problémech a má i příznivé účinky na trávení, je také prevencí proti zácpě, užívá se při žloutence nebo cukrovce a vzhledem k tomu, že má antiseptické účinky, používá se k výplachům ústní dutiny.

Spařené listy se používají na obklady při hnisavých vyrážkách, akné a otocích. Výluhy z listů dokonce léčí omrzliny a jsou dobrým prostředkem proti vším. Olej na vlasy z vlašáků porost hlavy posiluje a dodává mu lesk.

Čaj proti kašli

Z vlašských ořechů si můžeme připravit také čaj proti kašli, což je pro mnohé v těchto dnech docela aktuální. Asi 12 ořechů roztlučeme a skořápky z nich namočíme do půl litru vody, necháme 12 hodin louhovat, poté vodu i se skořápkami povaříme a nakonec scedíme.

Tento čaj pijeme vlažný několikrát denně, jako sladidlo se doporučuje med. Takový čaj rozpouští hleny, a to tak efektivně, že se žádoucí účinek dostaví už po dvou dnech.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...