Že by se Sova mladší, milovník nejen na jevišti, konečně usadil?

Ladislav s přítelkyní Gabinou Mrkvicovou

První vzpomínky z dětství, které se mu vybaví, se týkají rušného život v hospodě rodičů. „Pletl jsem se jim pod nohy a chtě nechtě jsem nasával atmosféru kšeftu,“ říká herec. „Zdaleka to neznamená, že se ze mě stal hospodský povaleč. Poznal jsem pravidla profese zevnitř. Chodil jsem coby batole s tatínkem narážet pivo do sklepa.

Obdivně jsem pak zíral, jak otec točí pivo: otevřená pípa, dvacet roztočených půllitrů na pultě. V libeňském angažmá jsem se tímhle majstrštykem blýskl na jevišti.“ S nadsázkou tvrdí, že profesionálním diskžokejem se stal už v roce 1944, kdy pouštěl štamgastům na přání gramofonové desky – za korunu.

Také vás může zajímat ...

A když se ho zeptali: „Láďo, kde je vopica?“ – ukázal brněnský rodák na obraz Hitlera, povinně visící v lokále. Hrál ochotnicky divadlo od mládí, kromě toho hrál na housle a zpíval ve sboru brněnské Janáčkovy opery.

„Někdy kolem jedenapadesátého roku přišla první velká činoherní role ve Stalingradcích,“ vzpomíná

Frej, kterému tehdy bylo pouhých deset let. „Vidím se, jak zlitý vodou inspicientem vylejzám z Volhy. Přes jeviště přelétá hořící letadlo, domy padají, na chodbách a v propadle střílí ze samopalů vojáci z královopolských kasáren a na premiéře je sám ministr obrany, generál Čepička.“

Miloval knihy, číst se naučil dřív než vkročil do první třídy: „Nezapomněl jsem dodnes na jednu z mých klukovských angín, léčených i Swiftovými Gulliverovými cestami. Co bych za to dal, mít tehdejší exemplář, kde je mu konec? Měl krásné modré desky. Na prázdniny jsem jezdil do Lipan, které dnes nestojí, místo nich je atomová elektrárna Dukovany.

Tam jsem poprvé vzal do ruky Cervantesova Quijota a četl dlouho do noci.“ Vystudoval JAMU, ale ne tak docela bez problémů, u státních zkoušek propadl z marxismu, proto musel dělat opravnou zkoušku.

Přes řadu divadel doputoval v roce 1970 do Prahy, kde natrvalo zakotvil. Popularitu mu zajistila mimo jiné kultovní role doktora Sovy mladšího ze seriálu Nemocnice na kraji města. Říká o ní: „Pasovala mě do role alkoholika, a to jsem pak měl přišité na spoustu let i v civilu. I když o tom, že je mladý doktor Sova alkoholik, se v seriálu pouze mluvilo.

S malou špičkou jsem tam byl přistižen jenom v prvním dílu, a vždycky se proti nálepce, kterou ta postava dostala, bráním.“

Ladislav Frej byl čtyřikrát ženatý, vysvětluje si to tím, že na vztahy negativně působil jeho nestálý herecký život. Náhle dostal angažmá někde jinde a daleko, sbalil si kufry a šel. „Samozřejmě že to částečně byla mladická lehkomyslnost. Myslel jsem si, že jsem tím své milované povinován. Na manželstvích se ale podepsal i kočovný herecký život.

Po absolutoriu JAMU jsem zůstal dva roky v divadle v Brně, pak jsem odešel do Pardubic, do Ostravy, do Prahy,“ vysvětluje.

První žena byla jeho velkou studentskou láskou, porodila mu syna, což vztah ovšem nezachránilo. S chlapcem pak emigrovala do Švýcarska, herec ho nevídal, a když se dnes setkají, mluví spolu anglicky nebo německy. Podruhé se oženil s Gabrielou Wilhemovou (†60), oblíbenou herečkou menších rolí. Proslýchá se, že soužití bylo bouřlivé – italského typu.

Třetí manželkou se stala krásná Evelyna Steimarová (74). Sblížili se ve společném angažmá ve Zlíně. „Nešlo to, mohli jsme mít oba děti, ale bohužel ne spolu,“ vysvětluje „Sova mladší“, proč se vztah po roce rozpadl.

Tehdy už Evelyna čekala dítě s jiným a Ladislav s jinou, s Věrou Galatíkovou (†69), životní láskou.

Strávili spolu třicet šest let, narodili se Kristýna (48) a Ladislav mladší (37). „Věra byla nadmíru empatická a všechno velmi intenzívně prožívala,“ vzpomíná herec. „I když vyučovala na DAMU, stále se zaobírala tím, jak to ta děcka ve škole zvládnou. Pak jednoho krásného dne skončila ve špitále s hypertonickým kolapsem.

A tohle její vciťování do lidských osudů se projevovalo na všech frontách. Říkal jsem jí, ať si to tak nebere.“ Věra Galatíková podlehla v roce 2007 rakovině. „Když umřela Věra,“ říká Frej, „byl jsem skoro rok v řeholním celibátu a Gábinka mě znovu vtáhla do života.

Díky ní jsem zjistil, že život může jít dál, že nemusím skončit jako truchlící vdovec.“ O třiadvacet let mladší servírka Gabriela Mrkvicová (55) je podle Freje holka do nepohody.

Recept na fungující vztah si herec vypůjčil od Vladimíra Menšíka (†58): „To, jestli vztah bude, nebo nebude fungovat, je věc pudová, jak říkával Láďa. Že to buď pude, nebo to nepude. A nám to de.

Měnil jsem za život hodněkrát, tentokrát už ale určitě nebudu.“ Zpočátku to vypadalo, že se herci do pátého chomoutu nechce, tvrdil, že tak pěkný vztah mají s Gábinou mimo jiné i proto, že bydlí každý zvlášť, ona v Praze, on kousek za Prahou.

Poté co onemocněla, změnil názor.

„Vyhovuje nám to, vlastně pořád randíme. Má to něco do sebe,“ pochvaluje si soužití, kdy partneři bydlí každý jinde. „Ale není to zase tak striktní, když je hezky, tak bývá často u mě, třeba i týden v kuse. Pořád něco dělá na zahradě, ji to baví, a pak si večer něco ugrilujeme, nalijeme si vlašáček a bažíme, jak my tomu říkáme.

Může být něco lepšího?“ Bohužel ani v tomto případě se vztah neobešel bez krutého dramatu, na což už si osudem těžce zkoušený umělec svým způsobem musel zvyknout.

Ukázalo se, že také Gábina onemocněla rakovinou, loni podstoupila náročnou operaci a chemoterapie. „Na sále jsem byla osm hodin. Operace se prý zdařila,“ prozradila Gábina Mrkvicová s tím, že si prošla opravdu hrozným obdobím, které s ní prožíval i Ladislav Frej. „Bylo na něm znát, jak ho to deptá. Tak nedivím se, když si uvědomím, co všechno si musel prožít s Věrou,“ povzdychla si.

Jednalo se o nádor na slinivce, kterou servírce lékaři museli vyoperovat celou.

„Že mi slezly vlasy, to bylo to poslední, co mi vadilo. Chemoterapie fakt nikomu nepřeju, bylo to dost hrozný období,“ nechala se slyšet Gabriela, která je od té doby nakrátko. A vlasy si odmítá i barvit. „Když změna, tak změna. Nejdůležitější je, že Láďovi se to líbí,“ prohlásila. Nemá lehký život, údajně se před pěti lety musela podrobit také operaci prsu.

Slavný partner je jí velkou oporou, přesto si na něj postěžovala, i když s úsměvem: „Je strašně nepořádný. Všechno, co vyndá, někam mrskne. Já přijdu, všude hadry, mezi tím lopaty. Nedává věci na své místo a pořád něco hledá.“ Všelijaké nemoci však trápí i jejího přítele.

Loni prodělal operaci kolene, to se mu bolestmi stále připomíná. „Vzhledem k mému ranci chorob, které si hýčkám, jsem už v diagnózách zběhlý,“ podotýká s nadhledem herec. S Gábinou často vzpomínají na seznámení, stalo se to v Pravěku, což je restaurace. „Na to si vzpomínám velice dobře, ale myslím si, že to není vhodné k publikování,“ směje se Frej.

„My jsme do našeho vztahu skočili asi deset měsíců po smrti mé ženy. Neustále jsme si slibovali, že se sejdeme a uděláme si šampaňský večírek.

A jednoho dne jsme ho u mě doma uskutečnili.“ Od té doby jsou spolu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...