Ze sebevraždy svého syna se Dalibor Janda dodnes nevzpamatoval!

Nedávno chtěl skončit s kariérou, ale fanoušci mu to nedovolili!

Do svých třiceti let byl Dalibor Janda (61) pro veřejnost prakticky neznámým člověkem. Potom následovala skvělá kariéra, velká sláva, ale i pády. A také smrt syna, pro kterou dodnes nemá vysvětlení!

Všichni ho známe jako Dalibora Jandu, ale doma mu říkali Vašku. Vysvětlení je jednoduché. Legendární zpěvák s typickým chraplavým hlasem se totiž ve skutečnosti jmenuje Václav Janda. Teprve v době, kdy se vydal na cestu za slávou, na začátku 80. let, si jméno změnil: nejprve po umělecké stránce, později i v občanském průkazu. A proč právě Dalibor? „Textař Vladimír Poštulka (71) mi řekl, že Jandů je hodně a Václavů také. Navrhl jsem jméno Dalibor, které jsem dostal při křtu v kostele jako jedno z křestních jmen, po jednom z kmotrů. Původně jsem si chtěl říkat jenom Dalibor, podobně jako byl tehdy třeba Drupi.“ Tahle varianta ovšem neprošla a zpěvákem hitů jako Hurikán nebo Hráli jsme kličkovanou je tedy Dalibor Janda.

Odešel do Prahy s tím, že chce být slavný

Zpěvákem chtěl být už od dětství. Říkal to už v první třídě paní učitelce na její dotaz, ale ta odpověděla, že myslela opravdové zaměstnání. Vyučil se zámečníkem a v rodných Hranicích na Moravě tuhle práci skutečně do 25 let dělal. Po večerech zpíval amatérsky se svojí kapelou. Na začátku roku 1977 řekl svým kamarádům, že zamíří do Prahy a bude slavný. V hlavním městě bydlel na ubytovně a pracoval na ruzyňském letišti – kontroloval zde dráhy před startem. Přitom se dál pokoušel prosadit v oblasti populární hudby. Podařilo se mu to s písničkou Jahodový koktejl, ze které se stal hit. Pak už to jelo samo, pěkně až na samotný vrchol. Od roku 1986 třikrát po sobě zvítězil v anketě Zlatý slavík. Se sametovou revolucí ale přišly problémy s kariérou. Dalibor se rozhodl odejít od Supraphonu a založil si vlastní vydavatelskou společnost. Jenže v té době měli šanci jen ti, za kterými stály velké firmy. Na nějaký čas se proto zpěvák z povědomí veřejnosti skoro vytratil. Postupně se ale dokázal vrátit alespoň k části původní slávy.

V mládí po něm fanynky šílely!
V mládí po něm fanynky šílely!

Proč mu utíkaly ženy z postele

Ačkoliv zpěváci, a zvlášť takoví, na které „letí“ spousta žen, mívají bouřlivý život, o Daliborovi je známo, že nekouří a skoro vůbec nepije alkohol. „Vím, jak dopadlo mnoho mých kolegů a tvrdý alkohol mi ani nechutná,“ říká. A co se týká kouření, stačila jedna zkušenost z doby těsně po vojně. Tehdy si s kamarády zapálil viržínko, ale zapomněl z něho vytáhnout umělou trubičku ze špičky a vykouřil ho i s tím. „Udělalo se mi zle. Bylo to tak odporné, že jsem se ke kouření už v životě nevrátil,“ konstatoval. Poněkud pikantním tématem, občas probíraným v tisku, je velikost zpěvákova mužství. To prý patří k nadprůměrným v českém showbyznysu. Ne vždycky ale tento „dar přírody“ Daliborovi se ženami pomáhal. Občas se prý v mládí stalo, že krátce před akcí slečna z postele zděšeně utekla!

Všem problémům čelil vždy s manželkou po boku!
Všem problémům čelil vždy s manželkou po boku!

O tragédii se dozvěděl při návratu z vystoupení

Zdálo se, že spokojenému životu zpěváka nebude v novém tisíciletí stát nic v cestě. V mrazivé lednové noci roku 2003 se ale všechno změnilo. „V noci mě vzbudila policie,“ vzpomínala zpěvákova žena. „Už když jsem se k nim blížila, věděla jsem, že to nebude nic příjemného.“ Od strážců zákona se dozvěděla, že jejich syn Dalibor (+21) skočil z Nuselského mostu. Zprávu potom telefonovala svému manželovi, který se vracel z vystoupení. Byl zrovna u benzínové pumpy a kupoval tam nasekané dřevo do krbu – to od té doby nenávidí. „Zůstal jsem v tu chvíli jako opařený, nemohl jsem dojít k autu,“ vybavuje si chvíli, která mu změnila život už navždycky. Nejhorší na všem bylo, že nikdo vlastně neznal přesnou příčinu, proč se mladý Dalibor rozhodl předčasně odejít ze světa. Jeho slavný otec potom dlouho zkoumal, co se vlastně se synem v posledních týdnech dělo, ale ničeho konkrétního se nedopátral. Dozvěděl se jen synova poslední slova od zasahujících policistů, kteří chtěli synovi na Nuselském mostě pomoci a přesvědčit ho, aby si skok rozmyslel. Zeptal se prý jen, jestli si policisté myslí, že táta nemá na jeho pohřeb – a skočil!

Dalibor Janda

Obvinili ho, že nechodí na synův hrob!

Od tragické události uplynulo už dvanáct let, ale rána v srdci se nikdy nezahojí. Z rodinného neštěstí se populární zpěvák dostával nesnadno. Po dohodě s manželkou nezrušil domluvená vystoupení, ale trpěl při nich. „Bylo to strašné, když před koncertem přišlo třeba kondolovat patnáct lidí. V tu chvíli jsem je nenáviděl,“ přiznal. Trojnásobný Zlatý slavík se později musel soudit s bulvárním deníkem, který zneužil jeho situace. Když pro ony noviny odmítl jít pózovat na hřbitov v den výročí synovy smrti, neprávem ho obvinili, že ke hrobu syna vůbec nechodí. Nějaký čas trvalo, než se vzpamatovala rodina. Naštěstí se dokázali všichni semknout dohromady. Dalibor zaměřil pozornost na svoji dceru Jiřinu (26). „Připomněla nám, že je tu také ona, a myslím, že nás to všechny posílilo,“ uvědomuje si po letech. Slíbil jí, že když odmaturuje s vyznamenáním, pomůže jí s její hudební kariérou – a slib jako správný otec dodržel. Jiřina s ním dnes vystupuje jako host na jeho koncertech. Jednou se role třeba obrátí!

Dcera Jiřina kráčí ve stopách slavného táty.
Dcera Jiřina kráčí ve stopách slavného táty.

Léta ho terorizovala fanatická ctitelka!

Být slavný má i své stinné stránky. Dalibora Jandu kdysi pronásledovala fanynka, která mu během několika let napsala čtyři sta dopisů. Na kliku u domu mu věšela tašky s ovocem, protože věděla, že si na to zpěvák potrpí. „Posílala kopie dopisů na vládu, až se mi jednou úředníci ozvali, zda nepotřebuji v této záležitosti nějak pomoci,“ bere vše dnes Dalibor už s humorem. Jednou se s ní dokonce setkal na Slovensku po koncertě. Psychicky nemocná žena tvrdila, že prý byla jeho ženou v minulém životě. Odpověděl, že už tedy spolu všechno prožili, ona odešla a už se neozvala.

Dalibor Janda

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...