Ze společného podnikání s manželem zůstaly Saskii Burešové jen dluhy a oči pro pláč!

Nestárnoucí televizní hlasatelka doplatila na nečekané zásahy osudu.

Provázela nás večery u televize a dodnes ji na obrazovkách vídáme. Málokomu se ale chce věřit, že Saskia Burešové (71) už překročila sedmdesátku.

Dlouhá léta nás kdysi z obrazovky vítaly televizní hlasatelky. Saskia Burešová patřila k těm, na které se nezapomíná. Stala se opravdovou legendou. Pokud byste se jí ale podívali do občanského průkazu, čekalo by vás překvapení. Našli byste tam totiž úplně jiné příjmení!

Na Bureše už si zvykl

Vysvětlení je jednoduché. V době, kdy se Saskia vdávala, už měla své rodné příjmení vlastně jako svoji „obchodní značku“. Když si v roce 1972 brala televizního režiséra Petra Obdržálka, změnilo se tedy její příjmení úředně; po pracovní stránce ale dodnes zůstalo zachováno to, pod kterým oblíbenou moderátorku známe i dnes. „Manžel je Obdržálek, tak já jsem Obdržálková,“ objasnila Saskia.

Také vás může zajímat ...

„Často se na mě na úřadech podezřele dívají. Nejlepší pro mě však bylo, když manželovi říkali pane Bureš. To on neměl moc rád. Dnes se už nezlobí. Za těch 45 let, co jsme spolu, si vlastně na Bureše zvykl.“ Možná vás zajímá i to, jak přišla ke svému netypickému křestnímu jménu, které se v českých krajích vyskytuje opravdu vzácně.

„Maminka krásně malovala, dokonce to studovala, a hrozně obdivovala Rembrandta, a jak je známo, jeho manželka se jmenovala Saskia.

Po té mě pojmenovali,“ prozradila.

Při pohledu do minulosti to vážně vypadá, že nestárne!
Při pohledu do minulosti to vážně vypadá, že nestárne!

Kamarádku vyhodili!

Původně chtěla být herečkou. Odmaturovala na gymnáziu a šla na DAMU. Rozhodujícím pro její životní kariéru se pak stal jeden konkurz, a sice na roli Barunky v televizní hře Babička. Ta se nakonec netočila, ale v Československé televizi na krásnou a talentovanou mladou ženu nezapomněli. Když hledali nové a neokoukané tváře pro role moderátorek, ozvali se jí.

Společně s Eduardem Hrubešem (80) začala Saskia uvádět pořad pro vojáky s názvem Poštovní schránka. K samotné práci hlasatelky se dostala až daleko později, to už byla vdaná a v té době i v jiném stavu. První pracovní den jí přinesl trochu smutný zážitek. V předvečer vysílání volala své kamarádce Jaroslavě Panýrkové (78), která už měla s profesí hlasatelky dlouhodobé zkušenosti.

Když jsem nastoupila na ranní službu, přišla ke mně vedoucí hlasatelek, a sdělila mi, že Jarku Panýrkovou vyhodili. Byly jsme kamarádky a já jsem z toho byla velmi rozhozená.

Nicméně, snad to mé vystoupení dopadlo dobře.“

Důvěrně známé tváře z České televize.
Důvěrně známé tváře z České televize.

Nejprve vyhazov, potom sebevražda

Ani poté, co byla práce hlasatelek zrušena, nezůstala Saskia bez práce v televizi. Dodnes moderuje pořad Kalendárium. Zkoušela ale uspět i v jiných oblastech. Inspirovaly jí k tomu dopisy od divaček, které se jí ptaly, co dělá pro to, aby dobře vypadala. Rozhodla se, že si s manželem zařídí salón krásy. Po absolvování kosmetického kurzu pak hledali vhodné místo. S tím byl ale problém.

V bývalém agitačním středisku sice bylo volno, ale úpravy stály hodně peněz, takže si museli vzít půjčku. Když už se dali do práce, zmizel nejprve stavitel a potom pro změnu potomek bývalého majitele domu, který usiloval o jeho navrácení.

„Přestože jsme měli úředně vše v pořádku a jednali přesně podle zákona, byli jsme z nebytových prostor, které jsme za velké peníze zrekonstruovali, vyhozeni bez náhrady,“ konstatovala Saskia. Našli tedy další prostory a museli si opět vzít půjčku. Osud je ale dál pronásledoval. „Když jsme se po letech dostali z nejhoršího a poplatili dluhy, majitel domu se zastřelil,“ líčila Saskia.

„Dědicové dům okamžitě prodali zahraniční firmě . Byli jsme znovu na dlažbě.“ Následovaly soudy, které nic nevyřešily a pocit nespravedlnosti, který zůstal dodnes.

Jak Saskia, tak manžel, se ale z tohoto velkého zklamání naštěstí rychle vzpamatovali a vrátili se ke svým původním profesím.

S manželem se pokoušeli i podnikat.
S manželem se pokoušeli i podnikat.

Vypadá pořád velmi dobře – i bez plastik!

Většina lidí nechce věřit, že Saskia se nikdy nepodrobila žádným zásahům do své krásy. „Mám jediný zásah do obličeje,“ přiznala. „Měla jsem povislá oční víčka, tak jsem si nechala udělat laserem lifting, a to bylo především ze zdravotních důvodů. “ Když tento zákrok podstupovala, ptali se jí prý, jestli nechce potvrzení, že je bez plastik. Určitě by si nenechala udělat botox.

„Nechci ztratit mimiku.

Úplně šílím, když vidím ta mladá děvčata, jak mají vypnutá čela a nemohou se ani zamračit, nechápu to,“ řekla.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...