Ze znásilnění obvinila Jožo Ráže sedmnáctiletá panna!

Podnikání s motorkami mu nejprve šlo, ale zradil ho jeho společník!

Divoký muzikantský život přináší často zapeklité situace. Do jedné z nich se před lety dostal i frontman legendární skupiny Elán Jožo Ráž (64), i když v tom byl, jak se ukázalo, nevinně.

Pokud by ustoupil přání svých rodičů, stal by se možná ze zpěváka a baskytaristy skupiny Elán talentovaný houslista. Jemu se ale vůbec nechtělo studovat hru na zmíněný nástroj a dokonce prý pohrozil rodičům sebevraždou.

Také vás může zajímat ...

Skončilo to kompromisem: učil se hrát na klavír. Jakmile ale jednou na Vánoce dostal dárkem kytaru, bylo už všechno jasné!

Začalo to Kaskadérem!

Možná to pro vás bude překvapením, ale skupina Elán vznikla ještě v době, kdy Jožo Ráž chodil do základní školy. Bylo mu tenkrát čtrnáct let. Jedním ze zakládajících členů byl i Vašo Patejdl (64). Po celá 70. léta se členové kapely hudbou neživili. Jožo vystudoval psychologii na Univerzitě Komenského v Bratislavě.

Spolu s kluky z kapely měli normální práci, například na stavbách. Začali hrát za peníze v barech a na diskotékách. Vydělali si na profesionální aparaturu a na začátku 80. let se rozhodli, že to v oblasti populární hudby zkusí naplno, se vší parádou.

Měli štěstí, vystoupili totiž na Bratislavské lyře s písničkou Kaskadér a soutěž vyhráli. Tím začala nejslavnější éra kapely, která vyprodávala sportovní haly a jejíž písničky dnes patří k těm, které zná každý.

Povedlo se jim to, co málokteré kapele u nás!

Týdenní peklo

Svoji životní lásku a osudovou ženu poznal Jožo Ráž už v šesté třídě základní školy. „Mám hrozně výjimečnou ženu,“ popisoval, jak moc si své životní partnerky cení. „Je geniální, krásná, skromná, výkonná, výborná, nejlepší duše na světě, kterou znám. Proto nám to vydrželo.

Ale samozřejmě musíte se v tom životě několikrát zamilovat a vždycky do té samé ženy!“

Určitě většina z vás zná od Elánu písničku Tanečnice z Lúčnice. Jožo ví, o čem zpívá, jeho žena totiž v souboru Lúčnica tancovala. Měla se svým mužem vždy trpělivost, i v době divokých mejdanů. Tehdy býval jejich malý byt naprosto zaplněný desítkami lidí a po večírku prý i zdemolovaný.

Pochybnosti měla Jožova žena jen v případě nařčení ze znásilnění. V rozhlasovém rozhovoru zpěvák líčil týdenní peklo, jaké mu připravila nezodpovědná slečna s bujnou fantazií. „Jednou mi zavolala gynekoložka z Brna, že má v ordinaci nějakou sedmnáctiletou dívku, která tvrdí, že jsme si ji vzali jako Elán na hotelový pokoj a tam ji znásilnili.

A že já jsem otcem jejího dítěte,“ popisoval. Jožo měl svědomí čisté, ale stejně si prožíval horké chvíle. Při vyšetřování se pak přišlo na to, že dívka je ve skutečnosti pannou a všechno si pouze vymyslela.

Kolega Vašo Patejdl.

Boj o život

Být vyšetřován kvůli znásilnění, to obnáší drsné chvíle, ale ty úplně nejdrsnější si osud pro zpěváka připravil koncem minulého tisíciletí. V červnu roku 1999 jel Jožo na motorce domů ze studia, kde právě nazpíval písničku Voda, čo ma drží nad vodou. „Jedu si po městě, pohodička,“ líčil tragický okamžik. „Najednou tma. Černá díra. Nic.

Probudil jsem se až za dva měsíce v nemocnici. Celý polámaný. Dva roky jsem se pak učil chodit.“ Co se tehdy stalo? Německý řidič jménem Hans-Jörg Falk (57) nedal zpěvákovi na motorce přednost. Jožo přeletěl přes kapotu auta a utrpěl velmi vážná zranění. Nebylo vůbec jisté, jestli přežije! Viník havárie se ani nesnažil Jožovi pomoci.

A jakmile ho vyslechla policie, utekl domů za hranice. Odsouzen byl v nepřítomnosti, zaplatil pokutu v řádu několika desítek tisíc korun. K omluvě za to, co způsobil, se odvážil až po patnácti letech. Osobně se ale raději nesetkali.

Odnaučil se spěchat

Dva měsíce ležel Jožo Ráž po nehodě v kómatu. Jeho žena často sedávala u jeho lůžka. Byla přímo u toho, když se probudil a přišel k vědomí. Řekla prý tehdy: „No konečně.“ „Moje první slovo bylo: lhát. Nevím vůbec proč,“ vybavil si zpěvák. Netušil, co se stalo a proč leží v nemocnici.

To, že smrti unikl jen o vlásek, si uvědomil až postupně. A jak ho to změnilo? Názorově nijak, protože si za svými postoji stojí celý život. Jednu věc se ale přece jenom odnaučil: spěchat.

„Dřív jsem pořád někde lítal, takže jsem věděl, že se mi něco takového dřív nebo později přihodí, že prostě není jiné východisko. Ano, počítal jsem s tím,“ přiznal překvapivě. Naštěstí jsem se ale vrátil a žiji dál.“

Uvidíme ho ještě na pódiu?

Sen o motorkách skončil v dluzích!

Jožo si zakládá na slušném a čestném chování. Své rodiče vždy miloval a ctil. Byli katolíci a on chodil do kostela, i když se mu to moc nelíbilo. V Boha ale věří. Myslí si, že když mají lidé napravit svět, musí začít sami u sebe. Dokáže druhým věřit, ale občas se mu to tvrdě vymstí. Nejhorší zkušenost asi udělal, když začal podnikat.

Jeho snem bylo obchodovat s motorkami. Nápad to byl dobrý a ze začátku to vypadalo nadějně. Vybral si k tomu ale špatného společníka. Prodejem a opravami japonských motorek si splnil jeden ze svých snů. Bohužel se však firma nakonec ocitla v likvidaci.

„Stálo to hrozné peníze a nevydělávalo to,“ přiznal Jožo. „Nemohl jsem firmu donekonečna dotovat, takže bylo na čase s tím skončit. Zavírám a jdu splácet dluhy.“

Ty ovšem nenadělal on, ale jeho společník. Právě kvůli němu přišel slavný zpěvák o část svých úspor. Jožo Ráž se o něm vyjádřil, že ho nebude pronásledovat, protože má na jídlo a má kde spát. Řekl také, že umí odpouštět, ale ne zapomenout.

Opravdu skončil?

Už několikrát během úspěšné kariéry oznámil Jožo Ráž, že kapela Elán skončí. Vždy se prý nechal přemluvit od kolegů, kteří potřebovali dál vydělávat peníze. Po loňské šňůře koncertů k padesátinám Elánu to ale vypadalo, že tentokrát už se přemluvit nenechá. „Nejsem unavený a publikum miluju, ale vím, že končím. A hotovo.

Seknout s kariérou je potřebné tehdy, když váš lidi žerou. Až je nebudete zajímat, je pozdě,“ řekl slovenským novinářům. Jestli bude kapela pokračovat bez něho, to se uvidí. Jožo ale nevyloučil, že se jednou za čas ještě někde s Elánem objeví – takže fanoušci nejsou tak úplně bez šance!

Whisky u něho teče proudem!

Samostatnou kapitolou je vztah Jožo Ráže k alkoholu. Je o něm známo, že je velkým milovníkem whisky. Přiznal, že před koncertem si pravidelně dával panáka, aby se prý roztáhly plíce a uvolnil se mozek. Whisky holdoval i tehdy, když nevystupoval.

Prohlásil: „V pět hodin si dám prvního panáka a kolem půlnoci posledního. Tedy když nepiju. Pokud piju, vypiju láhev.“ Tenhle přístup se hodně nelíbil jeho muzikantskému kolegovi Petru Jandovi (), který Joža kritizoval, že lidé nechtějí koukat na „ožralého muzikanta“.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...