Zemřel Dean Reed kvůli své ženě, nebo byl prostě odstraněn?

Smrt amerického zpěváka dodnes budí řadu otazníků.

Říkali mu Rudý Elvis. Zpěvák Dean Reed (+47) byl totiž exotickou výjimkou, protože emigroval z USA za železnou oponu. A tam také později záhadně zemřel!

Když se za minulého režimu psalo o emigrantech, vždycky se tím mysleli lidé, kteří utekli na Západ. Měli jsme jich dost, za všechny jmenujme třeba Waldemara Matušku (+76) nebo Martina Štěpánka (+63). Pohyb se ale občas konal i opačným směrem.

Také vás může zajímat ...

Stačí se kohokoliv z pamětníků zeptat na nejtypičtější příklad: většina lidí by jmenovala amerického herce a zpěváka Deana Reeda (+47). Slovo „amerického“ má svoji váhu, protože Reed sice žil řadu let v NDR, ale nikdy se nevzdal občanství své původní vlasti. Pro někoho překvapivé může být i to, že nikdy ani nevstoupil do žádné politické strany.

Kamarádil se s Neckářem!

Rodák z Colorada Denveru přišel na svět v rodině učitele a ženy v domácnosti. Měl ještě dva bratry. Během studia na univerzitě Deanovi došlo, že má muzikantský talent a rozhodl se ho využít. Přestěhoval se do Kalifornie a opravdu se mu podařilo zaujmout. Hned jeho třetí písnička se stala velkým hitem hlavně v jihoamerických zemích, takže Dean neváhal a vyrazil mimo USA.

Vyplatilo se mu to, zejména v Argentině se stal velkou hvězdou a měl dokonce vlastní televizní pořad. Už tehdy se projevovalo jeho výrazně levicové zaměření. Vystupoval bez nároku na honorář v chudinských čtvrtích a ve věznicích a ostře kritizoval politiku Spojených států. Říkalo se mu „pan Sympaťák“ – na to ale nijak nebrala ohled argentinská vláda, která ho nakonec ze země vyhodila.

Dean zamířil do Evropy a uchytil se nejdřív v Itálii. Se svojí tváří neměl problém stát se hercem tamních westernů. V roce 1973 se pak trvale přestěhoval do NDR. V nahrávacích studiích i filmových ateliérech měl dveře otevřené.

Zahrál si v pár východoněmeckých kovbojkách a sám režíroval z Divokého západu Zpívej, kovboji!, kam pozval k účinkování i českého zpěváka Václava Neckáře (77), se kterým se pak hodně skamarádil.

Jeho manželka Renate Blume.

Sebevražda nebo vražda?

Dean se oženil celkem třikrát. První ženou byla Američanka, se kterou měl dceru – opustila ho v roce 1971 a vrátila se do USA. Po příchodu do NDR se oženil s jednou Němkou a s ní měl rovněž dceru, ale manželství trvalo jen pět let. Třetí manželkou se až do jeho předčasné smrti stala populární tmavovlasá herečka Renate Blume (76).

Postupně mezi nimi zavládlo napětí, přiživované spekulacemi, že Renate na Deana donášela německé tajné službě Co se týkalo zpěváka samotného, o něm se zase říkalo třeba to, že byl dvojitý agent – současně ruský i americký. Nikdy se ale nenašel žádný důkaz. V roce 1986 v rozhovoru pro americkou televizi obhajoval sovětskou invazi do Afghánistánu i stavbu berlínské zdi.

Otřel se nevybíravě i o amerického prezidenta Ronalda Reagana (+93). Následně mu z USA přišla spousta nenávistných dopisů, označujících ho za zrádce. Šest týdnů po tomto rozhovoru byl Reed nalezen mrtvý v jezeře u Berlína, nedaleko svého domova. Oficiálně šlo o nešťastnou náhodu, jeho němečtí přátelé tvrdili, že jde o sebevraždu a jeho rodina v USA prohlašovala, že byl zavražděn.

Podle policejních záznamů měl Dean spolykat prášky, podřezat si žíly a ještě navíc skočit do jezera. Vynořily se různé konspirační teorie, související i s jeho plánovaným návratem do USA, kvůli kterému ho režim raději odstranil. Jak to opravdu bylo, to už se nikdo nedozví. Ve zpěvákově autě prý byl nalezen patnáctistránkový dopis na rozloučenou.

V něm obviňoval ze svého špatného psychického stavu třetí ženu, která ho prý psychicky terorizovala. Mimo jiné mu zakazovala stýkat se s jeho dcerou z druhého manželství. Těžko říct, jak by si Dean Reed počínal zanedlouho po pádu železné opony.

Svým odchodem v 46 letech zůstal jedním z jejích symbolů a do jisté míry kuriozitou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama