Ženatý muzikant a záhadná černovláska. Jak tohle skončí?

Antonín Slováček (77) přišel na svět ve zlínské čtvrti Malenovice. Na dětství vzpomíná rád. “Zůstal jsem tam až do osmé třídy, kdy jsem chodil do měšťanky. Bylo to krásné. Chodívali jsme s kamarády na Malenovský hrad a na koupaliště Riviéra.” Když se tam teď vrací, nikdo mu neřekne jinak než Tondo.

Pro zdejší není a nikdy nebude Felix. “Tato přezdívka vznikla až na střední škole,” vysvětluje umělec. K hudbě ho vedla maminka, přála si, aby hrál na klavír nebo na housle, avšak syna to nebavilo. Ale když mu bylo patnáct, oslovil ho klarinet, doma sice žádný neměli, ale půjčil mu ho kamarád z konzervatoře.

Také vás může zajímat ...

Když už bylo jasné, že Antonín-Felix bude hudbu studovat, jeho tatínka to rozlítostnilo. Přál si, aby byl ze syna doktor. Aby také ne, vždyť sám pracoval jako obvodní lékař. “Dlouhé roky pak říkával, že chtěl mít syna lékaře a nakonec má doma komedianta. Pak se s tím smířil a byl rád,” vzpomíná hudebník. Absolvoval kroměřížskou konzervatoř a JAMU v Brně.

Na kontě má více něž pět set nahraných desek a dva miliony prodaných nosičů. Od roku 1983 je šéfdirigentem Big Bandu Felixe Slováčka. Když je mu smutno, k hudbě se neuchyluje, spíš si zajde na dvě deci a hudbu si jen představuje. “Emotivní okamžiky jsou spojené s hudbou,” říká.

“Na pohřbu všichni začnou brečet, když spustí muzika.”

První manželství s Alenou Wevelsiepovou (69) patrně nepatřilo k těm závratně šťastným, alespoň podle historek, které o něm dodnes kolují. “Udala ho, že chce emigrovat do Německa,“ prozradil Ladislav Štaidl (74) ve své knize Víno z hroznů. Felix se kolegovi svěřil, že tohle manželství bylo od začátku nevydařené. Štaidl kvůli němu musel na polici v proslulé Bartolomějské ulici v Praze.

„Dopis s udáním jsem viděl na vlastní oči, musel jsem se před naším koncertem v Německu za Felixe zaručit,“ dodal Ladislav Štaidl. Manželům se narodila dcera René (42), absolventka konzervatoře, herečka a dabérka. Felix Slováček s ní neměl příkladný otcovský vztah, blondýnku, která je mu zcela evidentně podobná, neviděl třicet let.

René mu totiž nemohla odpustit, že se zamiloval do Dagmar Patrasové (63) a ji s maminkou opustil. “Nepovažuji ho za svého otce. Je to pro mne cizí člověk. Jako tátu vnímám spíš manžela mé matky,“ pronesla kdysi nemilosrdně René Slováčková. Mluvili spolu až na oslavě Slováčkových sedmdesátých narozenin, tam se, jak se zdá, ledy konečně prolomily. Ostatně René je teď, jak se říká, ve vatě.

Její nevlastní otec, bohatý německý podnikatel, zemřel a zanechal vdově s dcerou obrovské jmění.

S životní láskou Dagmar Patrasovou se Felix seznámil ještě jako ženatý s Alenou, což komentoval slovy: “Když je člověk ženatý, tak to neznamená, že se mu přestanou líbit mladé holky.” Dagmar řečená Dáda, jedna z nejkrásnějších hereček v Čechách, sen všech mužů, kteří ji spatřili, tehdy hrála v Semaforu.

Přišla za ní kamarádka s tím, že ji obdivuje muzikant Felix Slováček a že by s ní klidně od minuty chodil. “Tehdy mě balil kdekdo,” upozorňuje Dáda, a je to bezpochyby pravda. “Nemusela jsem čekat na ženatého Felixe Slováčka, kterého jsem navíc znala jen přes televizní obrazovku,” podotýká. “Byl mi nesympatický, připadal mi nafoukaný, tak divně se smál.” Jejich první setkání bylo úsměvné.

Felix přišel k Dádě na večírek, snědl, co šlo, opil se a tvrdě usnul. Ráno se probudil a už u Dády zůstal, jen si dojel pro lakovky, klarinet a dvě košile. Dál už jejich příběh v kostce každý zná. Mají dvě děti, Felixe juniora (36) a Annu (24), a žijí spolu už třicet osm let v dobrém i zlém. A toho zlého bohužel nebylo zase tak málo, šuškalo se leccos.

Nicméně románek s Lucií Gelemovou nepatří do kategorie “jedna paní povídala”.

Je skutečný.

Ať už je Lucie Gelemová jakákoli, bezpochyby musí mít hroší kůži, protože se o sobě dočítá a dovídá všelijaké věci, občas jí i Felixova manželka to či ono vzkáže, ale Lucie nehne brvou. Jde si tvrdě za svým. Ve Felixově a Dádině životě způsobila výtvarnice hotovou revoluci v roce 2015, kdy se s muzikantem seznámila na výstavě obrazů v Přerově. Zřejmě ho zcela uchvátila.

Brzy byli spatřeni, jak se vedou za ruce. Ženatý hudebník se bůhvíproč rozhodl milenku nijak neskrývat, ba naopak, vypadalo to, jako by byl pyšný na to, že ji má. V jeho bezmála čtyřicet let trvajícím legitimním vztahu to podle všeho silně skřípe, a tak si umělec rád odpočine od složitých manželských problémů u relativně mladé ženy. Ale chtít kvůli ní všechno rozbít?

Není to přece jen příliš vysoká hra? Zato výtvarnice může být spokojená. Od seznámení se slavným hudebníkem stoupla cena jejích výtvarných děl, kupují se za desetitisíce.

A to se vyplatí, stejně jako večeře v luxusních podnicích či zahraniční cesty do lokalit, kam rozhodně nejezdí ti, kdo mají hluboko do kapsy.

„Přes všechny překážky jsme to s Felixem společně ustáli. Náš vztah trvá čtyři a půl roku, z toho dva roky žijeme v jedné domácnosti. Je krásné usínat a probouzet se každý den s tím, koho máte rád,” pochvaluje si šťastná tmavovláska. Spolčila se s Felixovou první ženou a dcerou René, obě ji s radostí podpořily, což se dalo očekávat.

“Ačkoliv jsem obviňována z rozpadu Felixova druhého manželství s Dagmar Patrasovou, mé svědomí je čisté,” sebevědomě tvrdí Slováčkova milenka. “Jejich vztah byl přes všechny informace v době našeho seznámení již mnoho let nefunkční.

Naše situace se v mnohém liší od té, kdy před lety sama Dagmar Patrasová narušila Felixovo první manželství.” Na milovaném Felixovi, ženatém a o čtyřicet let starším, obdivuje píli, pozitivní povahu, lidskost a talent. Miminko by si přála, ale nechává tomu volný průběh: “V tomto jsem fatalista. Jestli to mám psáno v osudu, tak to tak bude.

A když ne, bude to jinak.”

“Vyrůstala jsem na českých lidových pohádkách a písničkách a rozvíjela svou představivost při poslechu těchto příběhů z gramofonu. Miluji vůni a dotek papírových knih. Pro mě nejbližším ilustrátorem je například Karel Svolinský. V malířství mám jednoznačně nejraději tvorbu Josefa Čapka,” tvrdí o sobě Lucie Gelemová.

Pochází z jižních Čech, o svých rodičích říká, že jsou to dobří a poctiví lidé. Dnes se Lucie jako malířka údajně uživí, osudové pro ni bylo setkání s židovskou malířkou v Londýně, ta jí otevřela nové obzory. Pro Dagmar Patrasovou je ambiciózní výtvarnice nebezpečnou soupeřkou už proto, že je to praktická mladá žena, která přesně ví, co chce, což není případ Dagmar.

Ta si v současné době osvojila nešťastný zvyk problémy řešit se sklenkou v ruce.

A tak se problémy bohužel neřeší, nýbrž vytvářejí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...