Zimní výlet do hor se změnil v šokující drama!

Ve sněhové vánici jsme přestali mít pojem o tom, kde se nacházíme!

Ten den začal vesele a se sluncem nad hlavou. Později přišla drsná tragédie.

Dlouhá léta jsme se kamarádili s jednou rodinou. Jezdili jsme na společné dovolené, pravidelně jsme se navštěvovali. Tenkrát se toho ještě zúčastňovaly i naše děti. Později, když potomci z obou rodin vyrostli a měli svůj život, jsme v tomto přátelství pokračovali ve čtyřech: já, můj manžel Michal a s námi druhá dvojice Dana a Luděk.

Také vás může zajímat ...

Náhlá změna počasí

Dvakrát za měsíc jsme vyráželi na výlety po českých krajích, v létě po památkách a v zimě do hor. K té osudné události došlo před dvěma lety v prosinci v Rakousku během víkendového výletu. Ubytovali jsme se tehdy v malém penzionu, položeném poměrně vysoko v Alpách. Měli jsme v plánu jednak v rámci našich možností a schopností lyžovat, jednak jít na nějakou túru na běžkách.

Na tu jsme se vydali třetí den pobytu. Předpověď hlásila krásné počasí a opravdu nad námi byla modrá obloha a zářivé sluníčko. Trasu jsme měli vybranou a pečlivě naplánovanou, připadala nám úplně bez rizika. Ve chvíli, kdy jsme v pohodě vyrazili do zasněžených hor, by si nikdo z nás nepomyslel, v jaké kruté drama se celá túra nakonec promění. To pěkné počasí totiž nevydrželo napořád.

V horách to bývá tak, že změna přichází prudce a nečekaně. Stalo se to i nám. Obloha se zatáhla, začalo sněžit a foukal vítr.

Rozhodli jsme se, že se raději vrátíme, i když jsme to zpátky měli pěkných pár kilometrů.

Osudné rozhodnutí

Chumelenice houstla, ale zatím jsme se drželi správné cesty. Zpočátku jsme se mohli orientovat i podle svých stop, jenže ty rychle zavál vítr. Začali jsme trochu propadat panice. Pak se to stalo: Luděk ztratil rovnováhu a spadl. Při pádu si zranil nohu. Nebyli jsme si jistí, jestli ji nemá zlomenou. Bylo jasné, že musíme rychle najít pomoc – ale jak? Mobilní signál nefungoval.

Sněžení omezilo viditelnost na minimum a my jsme definitivně ztratili správný směr. Nikdy předtím jsme se v podobné situaci neocitli. V penzionu jsme sice podle pravidel nahlásili svoji trasu, jenže šance, že by nás v tom marastu někdo mohl najít, nebyla velká. A Luděk opravdu nemohl pokračovat v cestě. Museli jsme se tedy rozdělit.

Dohodli jsme se, že pro pomoc vyrazíme já a můj manžel, zatímco Dana počká na místě se svým partnerem. Drama pokračovalo, protože jsme s Michalem dlouho nemohli najít správnou cestu. Už jsme sami byli na pokraji sil, ale věděli jsme, že na nás naši přátelé spoléhají. Trvalo to celou věčnost. Nakonec jsme došli až k penzionu.

Tam sice zavolali horskou službu, ale rozhodli se nečekat na její příjezd a vydali se s Michalem na pomoc hned.

Já jsem byla už skoro úplně vyčerpaná a tak jsem zůstala v penzionu.

Do hor už nikdy!

To, co se dělo dál, vím jen z manželova vyprávění. Nejprve našli promrzlou a zoufalou Danu. Ta se v panice vydala hledat pomoc sama, protože Luděk upadl do bezvědomí. Jeden z mužů z penzionu se s Danou vydal zpátky, zatímco druhý spolu s Michalem šli hledat Luďka. Bohužel ho nenašli. Z chumelenice se stala vichřice a podmínky se zhoršily natolik, že už se nedalo nic dělat.

Do terénu pak vyrazila horská služba, ale i ta se vrátila s nepořízenou. Luďkovo zmrzlé tělo našli až druhý den. Vypadalo to, že se z bezvědomí probral a pokusil se jít, jenže spadl a skutálel se ze svahu. Proto ho nemohl nikdo najít. Z Alp jsme odjížděli s vědomím, že už se do hor nikdy nevrátíme. Po Luďkově pohřbu se s námi Dana přestala stýkat.

Asi nám i kladla za vinu, že jsme se nevrátili pro Luďka včas – nebo nechtěla, aby jí naše přítomnost připomínala tragicky zesnulého manžela. S Michalem teď jezdíme jen na výlety sami a pouze v létě.

Ten smutný víkend v nás navždy zanechal stopu, kterou ze své paměti už neodstraníme!

Alena S. (53), Praha

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...