Život Limonádového Joa byla jedna velká šťastná náhoda

Při práci si zpíval z plných plic, takže když vymetal komíny v hudební škole, jeho hlasité halekání neušlo pozornosti profesora Ševčíka.

Karel Fiala (95) o sobě hovořil jako o člověku narozeném na šťastné planetě. Však také pro to měl skutečně pádné důvody. Vždyť jen několik momentů rozhodlo o tom, že se stal velkou hvězdou.

Také vás může zajímat ...

Každý, kdo se někdy setkal s legendárním Karlem Fialou (†95), o něm vždy hovořil s úctou a respektem. Známí tohoto výjimečného herce a muzikálového zpěváka nejčastěji zmiňovali jeho laskavou povahu a neutuchající optimismus.

Ostatně sám Fiala o sobě vždy říkal, že jako vyučený kominík nosil štěstí nejen jiným, ale i sobě, a že jeho život byla jedna velká, šťastná náhoda.

Zpíval si z plných plic

Národem zbožňovaný představitel „Limonádníka“ se narodil 3. srpna v Ostravě-Hrušově do rodiny kominického mistra. Když nacisté za okupace zavřeli všechna gymnázia, vyučil se Karel u svého tatínka kominíkem.

To proto, aby nemusel do Německa na nucené práce, jak bylo tehdy zvykem. Zdá se, že to veselému mladíkovi nijak zvlášť nevadilo, a za své řemeslo se rozhodně nestyděl. Právě naopak, Karel si při práci zpíval z plných plic, takže když vymetal komíny v ostravské hudební škole, jeho hlasité halekání neušlo pozornosti profesora Ševčíka.

Ten nadějnému mladíkovi poradil, aby se pustil do studia zpěvu. „Nebýt jeho, nezpívám,“ přiznal později Fiala, který v roce 1952 zdárně ukončil studium na Státní konzervatoři v Praze. A to není zdaleka všechno.

Tréma ho připravila o angažmá

Karel prý brzy zjistil, že jeptišky dávají zadarmo hodiny hry na klavír, a protože mu tento nástroj už v dětství učaroval, naučil se pod jejich vedením hrát.

Není divu, že nadaný mladík dostal ještě během studia nabídku od šéfa opery Národního divadla Jaroslava Krombholce (†65) a na scéně Zlaté kapličky také dva roky vystupoval. Jeho působení však ukončila fatální tréma při rozhodujícím vystoupení v roli Jeníka v Prodané nevěstě. Ani to však nemohlo Fialu připravit o jeho vrozený optimismus.

Již krátce na to se totiž ukázalo, že se skutečně narodil pod šťastnou hvězdou. Nadějného zpěváka si totiž velice brzy všiml legendární Oldřich Nový (†83) a v roce 1956 mu nabídl angažmá v Hudebním divadle v Karlíně. Tomu pak Fiala zůstal věrný až do svého odchodu do penze.

Manželství na třetí pokus

Karel byl odjakživa velice pohledný muž a navíc skutečný sympaťák. Rozumí se tak samo sebou, že nikdy neměl nouzi o přízeň něžného pohlaví. Legendární „Limonádník“ se poprvé zamiloval, ještě jako mladičký kominík.

Tehdy také poznal první zklamání v lásce, protože si jeho vyvolená našla jiného. Ale ani pak Fiala nezanevřel na ženy, dokonce se dvakrát oženil a pořídil si dva syny. Bohužel, jeho partnerské štěstí tehdy nikdy dlouho netrvalo.

Tedy až do chvíle, než na prknech karlínského divadla potkal zpěvačku Věru Vlkovou (78). Jejich velkou lásku prý odstartoval polibek na jevišti. „Věra tvrdí, že jsem ji tak vášnivě políbil, až to zajiskřilo,“ říkával později Karel, když vzpomínal na okamžik, který zásadním způsobem ovlivnil jeho život.

Ženy po něm stále šílely

O tom, že jejich setkání bylo doslova osudové, svědčí i fakt, že Karel a Věra byli manželé více než padesát let, a že si spolu pořídili dva syny, Jana a Tomáše. Věra během jejich spokojeného soužití jistě musela prokázat nevšední toleranci.

Moc dobře totiž věděla, že si vzala muže, po kterém ženy odjakživa šílely. Vždyť i za svou největší životní roli vděčil Karel nejen svému talentu, ale i faktu, že si ho oblíbila známá herečka Jiřina Steimarová (†91), maminka dalšího slavného herce Jiřího Kodeta (†67).

Jak se totiž později ukázalo, právě Kodeta si pánové Oldřich Lipský (†62) a Jiří Brdečka (†64) vybrali jako představitele hlavní role pro svůj chystaný filmový muzikál Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Připravil Kodeta o životní roli

Tehdy ale znovu zasáhla šťastná náhoda, či spíše Jiřina Steimarová a její slabost pro pohledného Fialu. Když Jiřina potkala Lipského s Brdečkou, doporučila jim pro roli „Limonádníka“ právě Karla.

Dokonce jim ještě dala dva lístky na karlínské představení, aby se mohli na vlastní oči přesvědčit o tom, že je Fiala pro jejich chystaný snímek jako stvořený. Aniž by to tehdy tušila, jedinou přímluvou tak od základu změnila život nadějného zpěváka.

Karel totiž roli „Limonádníka“ dostal, za což se na něj ale Kodet nějaký čas pochopitelně zlobil. Tím spíš, že bylo už od začátku jasné, že představitel hlavní role nemusí umět zpívat. Všechny skladby, které ve filmu zazněly, totiž nazpíval tehdy také začínající Karel Gott (†80).

Lepší jedna pořádná role

Karel Fiala tak na přímluvu slavné herečky dostal roli, která z něj jednou pro vždy udělala velkou hvězdu. Aby také ne, vždyť povedená parodie na westernové filmy jen krátce po své premiéře v roce 1964 doslova trhala rekordy v návštěvnosti kin a dokonce byla, jako první československý film vůbec, nominována na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.

Ačkoli od premiéry Limonádového Joea uplynulo už padesát šest let, je jasné, že stále hovoříme o jednom z nejlepších snímků české kinematografie. Není proto divu, že filmoví fanoušci budou mít už navždy jméno Karla Fialy spojené právě s tímto kladným hrdinou.

„Nevadí mi, že mi ho lidé přišpendlili na celý život,“ říkával později Fiala a dokonce vyslovil myšlenku, že snad je lepší jen jedna pořádná role, nebo hodně těch průměrných.

Forman ho obsadil do svého filmu

Abychom ale nebyli nespravedliví, musíme uznat, že Karel měl tehdy skutečně našlápnuto na hvězdnou kariéru. To mu ale v roce 1968 překazila invaze sovětských vojsk.

Fiala totiž na protest vystoupil z komunistické strany, takže si v následujících letech mohl o hlavních rolích ve filmu už jen nechat zdát. Jemu to ale, jak se zdá, nijak zvlášť nevadilo. Dál hrál a zpíval na prknech karlínského divadla, a čas od času se objevil na obrazovce jako host různých zábavných pořadů.

V roce 1984 ho dokonce režisér Miloš Forman (†86) obsadil jako Dona Giovanniho do svého slavného hudebního dramatu Amadeus. Navzdory politickému škraloupu byl v roce 1988 přece jen jmenován zasloužilým umělcem. Kdo ale někdy poznal Karla Fialu osobně, moc dobře věděl, že si na nějaké pocty příliš nepotrpěl.

Každý den začínal cvičením

Sympatický, a do vysokého věku stále pohledný muž, se raději věnoval hraní v milovaném Karlíně a také tenisu. Ještě na prahu devadesátky začínal každý den cvičením a pravidelně se účastnil Turnaje Strýčka Jedličky.

Bohužel, neúprosný čas nedokázal zastavit ani Karel Fiala. Legendárnímu „Limonádníkovi“ vypověděly nohy službu a stal se tak naprosto nepohyblivý.

Ačkoli ještě své devadesáté čtvrté narozeniny trávil s rodinou na chalupě, o několik měsíců později již musel být hospitalizovaný v léčebně dlouhodobě nemocných. Tam také Karel Fiala, hvězda karlínského divadla a nezapomenutelný Limonádový Joe, 3. října letošního roku vydechl naposledy.

Slavný americký herec spadl ze židle

Komedie Limonádový Joe, ve které měl Karel Fiala hlavní roli, si získala nesmrtelnou popularitu nejen díky scénáři Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky, ale i díky skvělému výkonu všech herců, kteří se natáčení zúčastnili.

Kromě Karla Fialy můžeme jmenovat alespoň Miloše Kopeckého (†73), Květu Fialovou (†88), Olgu Shoberovou (77), Rudofa Deyla mladšího (55), Bohuše Záhorského (†74). Josefa Hlinomaze (†63), Karla Effu (70) a Vladimíra Menšíka (58) a Miloše Nedbala (†76).

Zkrátka, co jméno, to velká filmová legenda. Není divu, že měl Limonádový Joe úspěch i v zahraničí.Na jednom oficiálním promítání byl prý přítomen i slavný americký herec Henry Fonda (†77), který se tehdy tak smál, až spadl ze židle.

Když komedii sledovali diváci na festivalu v San Sebastianu, všiml si známý americký režisér Nicholas Ray (†67), že v pokoji Tornádo Lou, kterou skvěle hrála Květa Fialová, visí nad mosaznou postelí zarámovaný nápis „Tvrdá práce přináší úspěch“. Tento vtipný detail ho tak pobavil, že propukl v hlasitý smích.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama