Život oblíbeného herce Karla Augusty skončil předčasně kvůli milence a alkoholu!

Neživil se jenom hraním, vystupoval i v cirkuse nebo dělal skladníka!

Máme ho v paměti z mnoha menších rolích snad ve většině českých filmů. Přesto vás překvapí, čím vším Karel Augusta (+62) během svého života ještě dokázal být!

O tom, že by se jeho syn stal hercem nebo vůbec umělcem, nechtěl tatínek Karla Augusty vůbec slyšet. Sám měl za sebou těžce odpracované místo strojvedoucího, ke kterému se propracoval od pomocného dělníka na dráze. Přál si proto, aby měl Karel jednodušší život a k tomu vedla cesta přes studia. Proto ho přihlásil na obchodní akademii. Tím ale připravil svému synovi jen trápení.

Také vás může zajímat ...

Vůbec mu nešly takové důležité předměty jako matematika a účetnictví. Jedinou výhodou bylo, že se bezvadně naučil těsnopis a psaní na stroji.

Dokonce vyhrál i prestižní soutěž a tak dostal nabídku pracovat v Kanceláři prezidenta republiky!

S Františkem Peterkou vytvořil dvojici podvodníků.

Nechával se oholit slonicí!

Karel ale dál uvažoval o bohémském uměleckém životě. Jednoho dne šel doprovodit kamaráda ke zkouškám na AMU. Jak to tak bývá, kamaráda nevzali, ale on se tam dostal. Mimo jiné se na škole naučil hrát na všechny možné hudební nástroje. Jeho syn později v televizním pořadu vzpomínal, jak otec dokázal zahrát na cokoliv, od flétny po klavír.

Ještě během studia hrál v jednom pražském divadle, potom jeho kroky vedly do oblastních scén. Přál si vystupovat v nějakém hudebním divadle, což se mu podařilo částečně, účinkováním v brněnském kabaretu. Líbilo se mu tam, ale pak kabaret skončil – a Karel dostal nabídku z trochu jiné branže: od cirkusu. Tam dělal klauna a konferenciéra. Uměl dobře žonglovat.

Asi neuvěříte, že byl i provazochodcem. A jeho nejslavnějším číslem v roli klauna bylo to, kdy ho chobotem holila slonice!

To ale zdaleka nejsou všechna povolání, kterými si Karel Augusta během svého pestrého života prošel.

Nikdy nezkazil žádnou legraci!

Vězení nebo blázinec?

Protože míval občas kvůli svým řečem politické problémy, dostal se do nezáviděníhodných situací. Jednou mu dokonce dali na vybranou: za urážku prezidenta měl buď nastoupit do vězení nebo do psychiatrické léčebny. Rozhodl se pro psychiatrii a v rámci svého trestu dokonce pracoval jeden čas v márnici.

V přestávkách mezi různými angažmá například prodával grilovaná kuřata, byl zaměstnancem zdymadla na Smíchově (a dokonce si udělal potápěčské zkoušky) a dělal i kuchaře. To se mu pak několikrát hodilo i před kamerou. Byl rovněž skladníkem nedaleko Prahy a zvládal odpoledne vyložit náklaďák a večer odehrát v hlavním městě představení v divadle.

Měl v sobě zkrátka neustále spoustu energie a jen tak něco ho nezlomilo, alespoň po pracovní stránce ne.

Zahrál si celkem ve sto padesáti filmech a televizních seriálech!

Kvůli zákazům hrál s přestávkami.

Kvůli baletce shodil 30 kilo!

Horší to bylo s osobním životem populárního herce. Oženil se a měl dva syny, ale na stará kolena se bohužel zamiloval do mladé baletky. Už předtím míval blízko k alkoholu, ostatně v hospodách, jak přiznával, čerpal spoustu inspirace pro své role.

Říkal: „Když neznáte život ve všech podobách, nemůže z vás být herec.“ Dovedl posedět u stolu i s trestanými chlapy a párkrát se mu to nevyplatilo, když ho okradli nebo zbili. Protože se chtěl své milence líbit a věděl, že má nadváhu, rozhodl se zhubnout. To se mu podařilo, dokonce o 30 kilo!

Jeden z jeho kamarádů později vzpomínal: „Řešil to tím, že málo jedl a nosil si s sebou láhev bílého suchého vína. Takže když měl hlad, tak se trochu napil vína.“ Protože si organismus alkoholem ničil vlastně už od své první štace v Uherském Hradišti, kdy začaly jeho problémy s játry, bylo jen otázkou času, kdy mu to jeho tělo všechno sečte.

Láska bez perspektivy a alkoholická závislost postupně Karla Augustu vyčerpaly. Zemřel necelý měsíc před svými třiašedesátými narozeninami. Nestačil si tak zopakovat před kamerou jednu ze svých slavných rolí, podvodníka Kadlece z filmu Kamarád do deště.

Na třetí pokračování, které se v době jeho smrti dobu plánovalo, tak už nedošlo.

Hrál menší role, ale bylo jich požhnaně!

Své ženě před smrtí stačil říct, že ji má rád!

Ačkoliv byl své ženě nevěrný, stačil se k ní ještě nedlouho před svojí smrtí Karel Augusta vrátit. To už byl vážně nemocný a nejspíš tušil, že zemře. V televizním pořadu vzpomínala manželka na poslední den: „Přišel domů po poledni, lehl si a druhý den ráno nevstával. Ptala jsem se ho, jestli mu je zle, a on mi jen odpověděl, že mě má velmi rád, abych to věděla.

Šel si lehnout a druhý den dopoledne jsem ho našla mrtvého, zemřel na selhání ledvin.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...