Život s despotou je PEKLO!

Zachází s vámi partner jako s poddanou, která ho musí poslouchat? Zastavte to!

Panovačný tyran působí na své okolí obvykle velmi příjemným a nekonfliktním dojmem. Hrůza nastává pokaždé až doma za zavřenými dveřmi. Nesnese totiž jiné názory a odmlouvání a trestá neposlušnost. Jak z toho bludného kruhu ven?

Despota vám namlouvá, že jen on je ten dokonalý, který má vždycky pravdu a bez kterého jste vy úplné nic! Před ostatními se přetvařuje, ale doma rozjede nelítostnou manipulaci. Nepřipustí diskusi a život s ním se stává peklem.

Také vás může zajímat ...

Jeho žena a děti jsou plni nejistoty a pochybností o sobě samých a postupně přestávají rozeznávat, co je a není ještě „v mezích“. Přesto na první pohled působí starostlivě. Z počátku se o vás stará a cítíte se s ním v bezpečí.

Kdy odkryje karty?

V průběhu času se vztah s ním změní na vězení plné zákazů a příkazů. Brzy se stanete loutkou, která má stanoveno, co může a co už ne. Tento příjemný chlapík vámi už od počátku šikovně manipuluje, aby vás dostal tam, kam chce: do role podřízené ženy, která dělá to, co si přeje on.

Systematicky vás opřádá pozorností jako pavouk křižák a vydobytých pozic se nikdy nevzdá. Myslí to s vámi dobře, takže vás klidně doma zamkne, abyste mu neutekla.

Odhalit ho hned není snadné

Poznat rozdíl mezi tím, kdo si na vševládce jen hraje, a pak stejně udělá, co chcete vy, a despotou jde velmi špatně. I vzdělaná a úspěšná žena takovému problémovému muži nalítne.

Jakmile mu jednou podlehnete, cesta z bludného kruhu není snadná. Vzepřít se mu skoro nelze, slovní obratnost manipulátora despoty zažene vždy oběť do kouta. Ta se nakonec ještě i omlouvá za své chování, protože despota mistrně vzbuzuje pocity viny a špatné svědomí.

Jak se z toho vymanit?

Žádný lovec se jednoduše nevzdá své kořisti. Proto se také agresoři po svých výpadech tak často omlouvají. Muži tak ženami dokážou dlouho velmi mistrně manipulovat. Despotickým mužům podléhají i ženy se silnou osobností.

Život s despotou není jen o psychickém týrání, ale má vliv na váš celkový zdravotní stav. Když ztratíte moc sama nad sebou, začnou vás trápit poruchy příjmu potravy, deprese, úzkosti, neurózy či žaludeční vředy. A to přece nechcete.

Ani s věkem se to nezmění

Šance na změnu je minimální. Neměla byste si však jen v duchu myslet své a navenek přitakávat. Tímto chováním mu totiž dáváte za pravdu. Pokud v jeho společnosti neustále cítíte obavy, strach a ohrožení nebo pocity viny, jde o jasný signál, že je načase co nejdříve odejít.

Každé partnerství by mělo být o kompromisu a diskusi. Měli byste si vzájemně umět naslouchat, radit se a rozhodovat společně. Pokud to nefunguje, někde je vážný problém.

Nenechte se dusit!

Mužů, kteří chtějí ženu ovládat a mít nad ní stále navrch, je více, než si myslíte. Vztahů, v nichž si partneři nejsou rovni, je opravdu mnoho. Despoti nejsou však zdaleka jen muži, i mnohé ženy mají tendence své partnery ovládat, řídit a vlastnit.

Pokud tedy nejste typ, kterému by takovéto chování vyhovovalo, nedejte se a běžte si za svým. Povahu despoty bohužel nezměníte, tak z takového svazku raději co nejrychleji vycouvejte. Představte si, co by vás čekalo za pár dalších let…

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...