Životní lásku našla ve stejném patře, kde bydlela

Když se seznámili, byli oba dva citově vyprahlí a toužili po klidném vztahu

Kolikrát si v minulosti asi Eva Hrušková říkala, jaké by to bylo, kdyby mohla žít život jako z pohádky? Možná by dokonce brala i osud slavné Popelky, jen kdyby si mohla bývala ušetřit bolest a zklamání, které jí nepovedené vztahy přinesly.

Při vyslovení jmény Evy Hruškové si řada lidí vybaví usměvavou blondýnku s copy, která nezapomenutelným způsobem zahrála roli v dnes již legendární pohádce. Naštěstí se i přes řadu bolestivých kotrmelců, dočkala nakonec i ona svého prince a šťastného konce.

Také vás může zajímat ...

Cesta k němu ale byla trnitější víc, než bylo možná třeba. První manželství bylo nezralé, v druhém bojovala proti démonu alkoholu a to třetí bylo prý nešťastné. Než herečka našla svou životní lásku ve svém hereckém kolegovi z branže, Janu Přeučilovi, prožila tři velmi komplikovaná manželství.

Některé vzpomínky stále bolí

„To první bych ani nepočítala, brali jsme se na škole, byl to první kluk, se kterým jsem chodila,“ přiznala Hrušková s tím, že kdyby ke svatbě nedošlo, stalo by se jen to, že by měla o rozvodovou „čárku“ méně. Ovšem v případě dalšího manželství se při vzpomínkách často ještě otřese hrůzou.

Její druhý manžel Zdeněk Rohlíček (56) totiž propadl alkoholu. Nechtěla si jeho potíže připustit, proto před nimi zavírala oči. Ty jí nakonec otevřel tehdy šestiletý syn, který se psycholožce svěřil, že jeho tatínek „trošku pije“. Věci dostaly rychlý spád a zoufalá žena se rozhodla pro rozvod.

Ačkoli prý chápala, že je odloučení nezbytné, nesla rozchod velmi těžce. Ovšem vzpomínky na to, jak si její opilý muž před svými dětmi stele na zemi v předsíni, jí dodávaly odvahu a jistotu v tom, že udělala dobře. „Po rozvodu třecí plochy zmizely, dokonce k nám chodil střízlivý,“ řekla.

Jenže když nebyl v blízkosti rodiny, nedokázal se pití vzdát. Stalo se mu osudným, v pouhých 56 letech zemřel. „Dodnes je mi po něm smutno,“ připouští, že se se smrtí závislostí zničeného manžela nikdy nevyrovnala.

Potkávali se ve výtahu

V době, kdy už ženy většinou na lásku nevěří, a než by se otevřely něčemu novému, raději tiše trpí hlubokou samotou, se Hrušková bláznivě zamilovala do Jana Přeučila, který se ukázal být konečně tím pravým. Porozumění a soulad, kterým je pár pověstný pramení možná právě z toho, že oba museli za svůj život překonat řadu velmi bolestivých ztrát z řad svých nejbližších.

Seznámení obou herců se dnes takřka legendární.

„Je pravda, že jsme se znali daleko dříve, než jsme se seznámili,“ směje se i s odstupem let. Od roku 1982 bydleli oba v jednom vinohradském činžáku na stejném patře. Přeučil tam žil se svojí manželkou Štěpánkou Haničincovou (†68) a Eva Hrušková bydlela se svým mužem Zdeňkem.

Herci se spolu potkávali na chodbě nebo ve výtahu dlouhých osmnáct let a vždycky spolu prohodili jenom pár společenských vět.

Hrušková často vzpomíná, jak žili vedle sebe a prakticky o sobě nevěděli.

Spojila je obrovská tragedie

No a pak se stala ta tragédie se Štěpánkou a Honzík se zakuklil v bytě,“ popisuje okamžiky, které následovali po té, co Jan Přeučil našel svou milovanou ženu mrtvou. Večer před představením v karlínském divadle jí prý ještě volal, zněla unaveně, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být nějaký problém.

Tehdy to bylo prý naposledy, kdy Štěpánku slyšel naposledy. Když se vrátil domů, našel manželku ležet v kuchyni pod oknem. Bohužel už jí nebylo pomoci. V tu chvíli se herci prý zastavilo srdce, byl totálně v šoku a netušil prý co má dělat. Život jeho ženy, stejně jako život druhého manžela Evy Hruškové poznamenal krutě alkohol.

Nabídla mu pomocnou ruku

Po dlouhých hodinách hrůzy, které tehdy prožil, u jeho dveří zazvonila tehdejší sousedka, Eva Hrušková. Ta si prošla podobným peklem. „Evinka tenkrát zazvonila, přinesla bábovku a řekla mi: Sousede, ať se necítíte tolik sám. A kdybyste cokoli potřeboval, stačí zazvonit,“ vzpomíná Přeučil s tím, že ona byla první a jediná, kdo tehdy přišel.

Její slova a nabídka pomoci bylo ve vší té hrůze a šoku dokonalým pohlazením po duši.

Tohle jediné zazvonění se posléze stalo hercům osudným. Později se zase potkali na chodbě a Přeučil navrhl, že by mohli společně udělat nějaké představení pro děti. Eva se toho hned chytila a vytvořili společně Šípkovou Růženku. Hrušková prý najednou zjistila, že to není ten pán za sklem, jak ho dosud znala.

Poznala i jeho druhou tvář, která se ráda směje. Když pak byla jednou herečka nachlazená, udělal jí bylinkový čaj s medem. „A mě začaly téct slzy, protože se takhle ke mně nikdo dlouho nechoval,“ vyprávěla dojatě Hrušková.

Děti vždy na prvním místě

Podobně jako řada jiných žen řešila i Eva Hrušková dilema, co asi řeknou na nového partnera její tři děti. Jak na to, aby neměly pocit, že ten nový pán je jakýsi vetřelec, který jim ji krade? Podle herečky na to úplně recept neexistuje. Vždycky se ale prý snažila svým synům naznačovat, že oni jsou pro ni nejdůležitější a že je kvůli novému partnerovi nikdy nebude zanedbávat.

Ani tak to ale snadné nebylo. Na začátku jejich vztahu vyprávěl prý Přeučil o svém tatínkovi. Popisoval Evě, jak s ním kdysi jel autem, řídil a povídal si s ním o tom, že si chce vzít Štěpánku Haničincovou. Tatínek se ho zeptal, jestli ví, že má dvě děti a jestli ví do čeho jde. Přeučil odpověděl, že ví, načeš mu tatínek řekl, aby si ji tedy vzal.

Když pak požádal herec o ruku Evu, řekla mu: „Jeníčku, hele, tatínka už nemáš, tak ti tentokrát musím říct já: Mám tři děti, víš do čeho jdeš?“ vzpomíná herečka s úsměvem. Nechtěla prý budoucímu manželovi rozhodně nic vymlouvat, jen mu tuto skutečnost opatrně připomněla.

Jejich vztah se nijak nezměnil

První schůzku měli herci v restauraci, kam Jan Evu pozval na večeři. Bylo to trochu komické, protože herečka nikdy nikam s manželi moc nechodila. V tomto ohledu byla prý zcela nepopsaný list. Nejen na první schůzce, ale ještě dlouho poté si budoucí manželé vykali.

Párem jsou od roku 2001, příští rok tak slaví krásné dvacáté výročí. Vzali se 2. 4. 2004, protože chtěli mít datu čtyřky. Jan Přeučil je prý coby herec velmi pověrčivý a čtyřka je jeho šťastné herecké číslo, což se nakonec vlastně potvrdilo. Ostatně pro Evu Hruškou je čtyřka také šťastnou číslicí. Běžně se říká do třetice všeho dobrého, u Evy to bylo do čtveřice.

Když se novináři manželů ptali, jak se jejich vztah za ta léta změnil, bez váhání odpověděli, že se nezměnil vůbec.

Podle Evy totiž největší změna ve vztahu dvou lidí nastane, když se jim narodí dítě, což v jejich případě už nehrozilo. Snaží se tak vztahů už prý jen zalévat a pěstovat. Oba se řídí pravidlem, že je potřeba vztah stále něčím živit. Stačí maličkosti, aby nezatvrdl.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama