Změna léků po přestěhování do Prahy málem připravila Miroslava Donutila o práci!

„Trpěl jsem nějakou neurologickou, blíže nespecifikovanou nemocí. Trvala přes pětatřicet let, ale přinesla mi spoustu pozitivních věcí. Naučil jsem se bavit s čistou hlavou.“

Hodně českých filmů, seriálů nebo zábavných pořadů si nedovedeme představit bez Miroslava Donutila (69). Velkou popularitu získal nejprve v 70. letech v Brně, později se stal miláčkem národa. Jeden čas to ale vypadalo s jeho kariérou dramaticky!

V dětství chtěl být populární herec a bavič Miroslav Donutil (69) například lesníkem, novinářem nebo námořníkem. Všechno se mu to splnilo, i když ne přímo. Tato povolání si totiž zahrál ve svých rolích. Ani v době, kdy se rozhodoval, čím se opravdu stane, nepomýšlel Miroslav na hereckou kariéru.

Také vás může zajímat ...

Neměl úplně jasno. Přemýšlel nad tím, že bude novinářem, ale lákala ho také práce hajného. „To všechno vzalo za své poté, co jsem propadl z francouzštiny,“ vzpomínal. Kvůli tomu se mu zpozdila maturita a tak nakonec zamířil k přijímačkám na brněnskou JAMU a tam ho vzali.

Nejprve byl chudým bohémem!

K Brnu měl Miroslav vždy velmi silný vztah, i když se tam přímo nenarodil. Protože jeho otec byl vojákem z povolání, často se stěhoval. Herec se tak narodil v Třebíči a v Brně prožil až dobu od pozdního dětství. Oba rodiče byli nadšenými ochotníky, dědeček byl oblíbeným vypravěčem.

Miroslav zdědil všechny tyto geny a přidal k nim něco navíc. Poté, co absolvoval JAMU, kde potkal řadu skvělých spolužáků a budoucích hvězd, nastoupil do kultovního divadla Husa na provázku. To se muselo sice přejmenovat na Divadlo na provázku, protože za onu „husu“ lidé často dopisovali „k“ v narážce na tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka (+78).

Miroslav tehdy žil bohémským životem, i když finančně to nebylo nic moc. „Táhli jsme všichni za jeden provaz, ale v podstatě jsme žili na pokraji chudoby, žádné peníze jsme neměli,“ vzpomínal. Nijak se tím ale netrápil, užíval si zejména popularitu u fanynek. A ctitelek měl spolu s kolegy zejména v Brně opravdu zástupy!

Málem skočil ze skály do přehrady!

Během bouřlivého mládí střídal prý Miroslav ženy jako na běžícím pásu. Někdy se to neobešlo bez zajímavých situací. V době, kdy Divadlo na provázku teprve začínalo, sbalil herec dívku na jednu noc. Ráno jí prozradil, kde hraje, ale neřekl jí své jméno. Ona mu řekla, že v divadle zná „Mirka Donutila“.

Jakmile se jí představit, dost dívku vyděsil. Ukázalo se ale, že slečna znala herce hlavně z vyprávění, pracovala totiž s jeho maminkou. Láska ale přináší i trápení. V osmnácti letech se Miroslav zamiloval do mladé servírky z Třebíče. Bohužel dala přednost jinému.

Stejně tak ho zklamala i další slečna, kvůli které se dokonce chtěl prý zabít. „Viděl jsem ji na chatě, jak se houpe na klíně jinému frajerovi. Šel jsem po skalách nad Vranovskou přehradou a v tom zoufalství na chvíli zauvažoval, že bych možná skočil,“ vzpomínal.

Osud chtěl, aby se setkali!

Poté, co dva roky chodil se zpěvačkou Tenou Elefteriadu (72) a další dva roky s jinou přítelkyní, přišel osudový vztah, který trvá dodnes. Miroslava překvapilo, že jeho životní partnerka Zuzana (61) nejprve vůbec netušila, že je hercem. Seznámili se spolu na jednom večírku. Zuzana byla tehdy zadaná.

„Chodila jsem s klukem, který mě pozval na dvojnásobnou oslavu,“ vyprávěla. „Tehdy se narodilo dítě jak jeho bratrovi, tak i Frantovi Kocourkovi (+44). Slavili to společně a na večírku se zastavil i jejich kamarád Mirek, který se vracel z nějakého řeckého večírku.“

Mezi Miroslavem a Zuzanou přeskočila jiskra a bylo z toho domluvené rande hned na následující den. Málem k němu ale nedošlo, protože v té rychlosti, v jaké se na večírku domlouvali, si herec špatně zapamatoval čas. Přišel o hodinu později a nikdo tam nebyl. Měl ovšem obrovské štěstí, protože Zuzana se tam ještě pro jistotu vrátila s kamarádkou.

Prosincové konvalinky

Do té doby, než poznal Zuzanu, tak se do nějakého vztahu s dlouhodobou perspektivou nehrnul. Jak podotkl, dával přednost „rodičovské ledničce“. Pak ovšem nastala velká změna. Oboustranná láska byla tak silná, že na konci téhož roku, kdy se spolu seznámili, měli Miroslav a Zuzana svatbu. Odehrála se předposlední den roku.

Zuzaně bylo teprve osmnáct let a měla velkou trému, protože díky popularitě jejího nastávajícího se na svatební obřad přišlo podívat hodně lidí z Brna.

„Stáli jsme na radnici a já držela konvalinky, které se tak třásly, že mi Mirkův svědek Franta Kocourek pořád šeptal přes rameno: Klid, Zuzi, klid,“ popisovala situaci. Všechno nakonec proběhlo v pohodě a vztah oba manžele naplňuje dodnes.

Na Miroslava nemusela jeho žena žárlit – ani třeba kvůli milostným scénám před kamerou, které byly součástí role. A už vůbec ne kvůli obdivovatelkám z řad fanynek. Herec uvedl, že pokud by jejich vztah byl ohrozitelný nějakou ctitelkou, tak by za to nestál.

Ani on na Zuzanu nežárlí, obdiv vůči ní ze strany jiných mužů mu vždy dělal dobře a bral ho jako lichotku i pro sebe. I po mnoha letech zůstal romantikem a každého 30. prosince, na výročí svatby, dostávala Zuzana kytici konvalinek.

Jejich počet se zvyšoval s tím, kolik roků uběhlo. V zimě se sice kytky shánějí hůř, ale Miroslav v tomhle směru neváhal využít služeb kamaráda, který dováží květiny z Holandska.

V Praze to bylo vážné!

Ohledně jejich vztahu neměla Zuzana starosti, bála se ale o svého slavného manžela kvůli jeho dlouhodobé nemoci. Jednalo se o chorobu, jejíž diagnózu dodnes přesně neví a přišel k ní po úrazu v mládí. Podobala se epilepsii. Při silnějších záchvatech upadal Miroslav do bezvědomí.

Všechno se zdramatizovalo poté, co se přestěhoval z Brna do Prahy a začal hrát v Národním divadle. Stěhování totiž znamenalo i změnu lékařky. Ta v Praze ale herci předepsala jiné léky než kolegyně v Brně. Přineslo to velmi vážné problémy.

V těch dnech nevěděla Zuzana, co a kdy se s jejím mužem stane. Bála se, že by mohl dostat záchvat na ulici nebo po cestě dopravním prostředkem a při pádu si ublížit. Hrozilo dokonce, že by se oblíbený herec a vypravěč musel vzdát kariéry.

Pomohl mu kolega Josef Vinklář (+76). Ten mu doporučil svoji lékařku, od ní dostal Miroslav jiné léky a jeho nemoc se postupně zlepšovala tak, že dnes už je naprosto bez potíží.

Služební postup

Kvůli zmíněné nemoci nemusel Miroslav na vojnu. Uniformu ale na sebe přece jen několikrát navlékl a jednalo se o role, které se staly nezapomenutelnými. Zajímavé bylo, jak jeho postavy důstojníků měly stále vyšší hodnost.

V legendárních Černých baronech byl jeho šišlající politruk Troník poručíkem. Zanedlouho si zahrál v Tankovém praporu, kde představoval nadporučíka Růžičku. A vrcholem jeho „vojenské kariéry“ byla role majora Šebka v kultovních Pelíšcích.

Další takové velké důstojnické role už nepřišly, ale jak se Miroslav vyjádřil, nyní by musel už hrát generála. V únoru oslaví herec významné jubileum – sedmdesátiny. Nikdo by mu je ale nehádal. Energie má stále na rozdávání a s diváky se o ní umí podělit!

Hrozilo, že roli, která ho proslavila, nedostane!

Filmem, který Miroslava Donutila kdysi proslavil po celé republice, byl muzikál Balada pro banditu, ve kterém si zahrál roli Nikolaje Šuhaje loupežníka.

S muzikálem měl zkušenosti už z Divadla na provázku, ale hrozilo, že si hlavní roli nezahraje, protože jeden z tvůrců tam chtěl obsadit někoho „atraktivnějšího“.

S odstupem času si Miroslav myslí, že to od jeho kamaráda, který už dnes nežije, byl tehdy jen takový „šprajc“, aby se na roli pořádně připravil a také zhubnul.

Doktor Martin byl sice morous, ale říkal věci na rovinu!

Velkou seriálovou rolí byl pro Miroslava trochu nepříjemný a nekontaktní doktor Martin. Zajímalo ho, proč mají lidé takovou místy nesympatickou postavu tolik rádi. Běhaly za ním dokonce i děti se slovy:

„Jé, doktor Martin! Já vás mám rád!“ Vysvětlila mu to prý jeho paní. Vysvětlila mu, že divákům se líbí Martinova upřímnost, i když není vždy příjemná. Nebojí se říkat věci na rovinu. „Vejde mu do ordinace pacientka a on jí na rovinu poví, jak je příšerně obézní a že by s tím něco měla dělat,“ uvedl.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...