Znáte svou hladinu cholesterolu?

Znáte svou hladinu cholesterolu?

Cholesterol běžně přijímáme ve stravě, a navíc si ho naše tělo samo průměrně vytváří 500 mg denně. Strašák jménem cholesterol Cholesterol ale není jen špatný, pro lidský organismus je nezbytný.

Je stavebním kamenem buněčných membrán, pomáhá při tvorbě některých hormonů, vitaminu D či žlučových kyselin potřebných pro správné trávení tuků. Jde ale o jeho hodnoty. Pokud je cholesterolu nadbytek, začínáme si zadělávat na zdravotní problémy.

Také vás může zajímat ...

Hodný, zlý a celkový Cholesterolu jsou dva druhy. LDL, tedy „zlý“, je nebezpečný tím, že se v případě nadbytku může usazovat na stěnách cév a tím snižuje jejich průchodnost. HDL, takzvaný „hodný“, který pomáhá vracet nadbytek cholesterolu do jater a tím snižuje jeho riziko usazování se na cévních stěnách.

V játrech pak dochází k jeho rozkladu na další složky a úroveň jeho hladiny ukazuje, do jaké míry je náš organismus schopný se cholesterolu zbavovat. Celková hodnota cholesterolu v těle je pak jejich součtem.

Možnosti léčby Všechny hodnoty se zjišťují jednoduchým krevním testem a jejich preventivní vyšetření by mělo proběhnout u mužů ve věku nad 40 let a u žen nad 50 let, v případě zvýšeného rizika samozřejmě dříve.

Hladina celkového cholesterolu v krvi by se měla pohybovat v rozmezí 4,5–5 mmol/l, hladina LDL cholesterolu u zdravého člověka do 3,00 mmol/l. Vysoký cholesterol výrazně přispívá k výskytu kardiovaskulárních a cévních onemocnění, které patří mezi hlavní příčiny předčasných úmrtí.

Léčba zahrnuje úpravu stravování, pohyb a také léky. Těch je několik skupin, v každém případě o jejich nasazení musí rozhodnout ošetřující lékař. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama